Sākums » Ārzemēs » Viļņā tiksies Baltijas valstu veselības ministri, lai apspriestu jaunu zāļu pieejamību
Viļņā tiksies Baltijas valstu veselības ministri, lai apspriestu jaunu zāļu pieejamību

Viļņā tiksies Baltijas valstu veselības ministri, lai apspriestu jaunu zāļu pieejamību

Šonedēļ – pirmdien un otrdien Viļņā notiks Baltijas valstu veselības ministru un veselības politikas līderu sanāksme, kurā galvenā uzmanība tiks pievērsta efektīvu jaunu medikamentu pieejamībai, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Eiropas Savienības jaunā Veselības tehnoloģiju novērtēšanas regula nodrošina pamatu valstu sadarbībai farmācijas produktu klīniskajā novērtēšanā. Tādām relatīvi mazām valstīm kā Latvija, Lietuva un Igaunija ļoti palīdz tas, ka, pieņemot lēmumus par zāļu izmaksu kompensēšanu, var paļauties uz ES līmenī apkopotajiem un analizētajiem datiem. Tas paātrina arī piekļuvi jaunām efektīvām zālēm. Turklāt vēl joprojām neizmantots potenciāls ir Baltijas valstu ciešāka sadarbība kopīgo zāļu iepirkumu jomā.

Līdzīgi kā citas Centrāleiropas valstis, arī Baltijas valstis lielu daļu, aptuveni 19-29 procentus, no sava veselības aprūpes budžeta tērē medikamentiem (ES vidējais īpatsvars ir 18%). Baltijas valstīs lielu daļu izmaksu veido pacientu pašu ieguldījums, kas nozīmē, ka mazaizsargātās mērķa grupas var nebūt spējīgas atļauties sev nepieciešamās zāles.

Sanāksmē Viļņā tiks analizētas tādas tēmas kā Baltijas valstu pieeja zālēm, iespējas un šķēršļi kopējos zāļu iepirkumos, ES jaunais veselības tehnoloģiju novērtēšanas regulējums un iespējas samazināt pašu pacientu iemaksas komponenti.

Igaunija Sociālo lietu ministrija šā gada beigās pabeigs dokumentu par Igaunijas jauno farmācijas politiku līdz 2030.gadam, bet ES zāļu regulas atjaunināšanas process tiks uzsākts 2023.gada sākumā.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*