Sākums » Farmācija » Zāļu ražotāji aicina noteikt stingrākas prasības uztura bagātinātāju un medicīnisko ierīču reklamēšanai
Zāļu ražotāji aicina noteikt stingrākas prasības uztura bagātinātāju un medicīnisko ierīču reklamēšanai

Zāļu ražotāji aicina noteikt stingrākas prasības uztura bagātinātāju un medicīnisko ierīču reklamēšanai

Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) un Latvijas Patentbrīvo Medikamentu Asociācija (LPMA), izvērtējot plašsaziņas līdzekļu izplatīto informāciju par to, ka viens no Lietuvas vietējiem farmācijas uzņēmumiem ir maksājis ārstiem par zāļu (iespējams, uztura bagātinātāju) izrakstīšanu, pauž nosodījumu par šādu praksi.

SIFFA un LPMA aicina visus Latvijas farmācijas nozares komersantus un veselības aprūpes speciālistus nodrošināt, ka zāles, medicīniskās ierīces un uztura bagātinātāji tiek izrakstīti vai ieteikti, tikai pamatojoties uz pacienta ārstēšanai objektīvi nepieciešamām vajadzībām. Abas asociācijas aicina arī valsts institūcijas pacientu interesēs pilnveidot likumdošanu un noteikt stingrākus ierobežojumus medicīnisko ierīču un uztura bagātinātāju reklāmai.

Jau kopš 2014. gada 1.janvāra ir spēkā SIFFA un LPMA Zāļu reklamēšanas prakses ētikas kodeksa normas, kas aizliedz zāļu ražotājiem pasniegt jebkāda veida dāvanas veselības aprūpes speciālistiem, ziņo ražotāju asociācijas. Reklamējot recepšu zāles, ir atļauts ārstiem piegādāt tikai informatīvos un izglītojošos materiālus, kā arī medicīniska pielietojuma priekšmetus, kas tiešā veidā paredzēti izglītošanai un pacientu aprūpei, bet neaizstāj tādus priekšmetus, kuriem jābūt speciālista rīcībā ikdienas darbā. Savukārt, reklamējot bezrecepšu zāles, zāļu ražotājs drīkst piegādāt arī reklāmas nesējus, uz kuriem izvietota zāļu atgādinājuma reklāma (zāļu oriģinālais vai starptautiskais nosaukums, vai preču zīme). Jebkurā gadījumā viena informatīvā materiāla vai priekšmeta vērtība nedrīkst pārsniegt 10 EUR (bez PVN), paziņojumā presei norāda ražotāju asociācijas.

Turklāt, no 2015. gada 1.janvāra ir spēkā izmaiņas Ministru kabineta (MK) 378. noteikumos “Zāļu reklamēšanas kārtība un kārtība, kādā zāļu ražotājs ir tiesīgs nodot ārstiem bezmaksas zāļu paraugus”, kas aizliedz piedāvāt par materiālu vai cita veida atlīdzību par zāļu izrakstīšanu vai izplatīšanu. Šis aizliegums attiecas uz ikvienu zāļu reklamētāju, ne tikai uz zāļu ražotājiem.

Vienlaikus SIFFA un LPMA ir konstatējusi, ka ir vairākas jomas, kurās reklamēšanas normatīvais regulējums ir nepilnīgs vai tā vispār nav, tajā skaitā attiecībā uz medicīnas ierīcēm un uztura bagātinātājiem. Piemēram, pašlaik uztura bagātinātāju reklāmā nedrīkst minēt to, ka uztura bagātinātājs novērš saslimšanu, ārstē vai izārstē slimības. Tajā pašā laikā uztura bagātinātāju reklamētājiem nav aizliegts finansiāli un materiāli “pateikties” ārstiem par uztura bagātinātāju ieteikšanu pacientiem. Savukārt medicīnisko ierīču reklāma vispār netiek regulēta, uzsver abas asociācijas.

Tāpēc SIFFA un LPMA aicina valsts institūcijas – Zemkopības ministriju un Veselības ministriju – pilnveidot uztura bagātinātāju reklamēšanas kārtību, kā arī noteikt prasības medicīnisko ierīču reklāmai.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.