Sākums » Farmācija » Zāļu valsts aģentūrai jau gatavi risinājumi zāļu pieejamības uzlabošanai
Zāļu valsts aģentūrai jau gatavi risinājumi zāļu pieejamības uzlabošanai

Zāļu valsts aģentūrai jau gatavi risinājumi zāļu pieejamības uzlabošanai

Atsaucoties uz veselības ministra Gunta Belēviča lūgumu, 14. novembrī, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) iesniedza Veselības ministrijā (VM) priekšlikumus zāļu pieejamības uzlabošanai, kas izstrādāti, balstoties uz šī brīža Latvijas zāļu tirgus situācijas izpēti un spēkā esošo normatīvo regulējumu, ziņo ZVA.

Pirms nedēļas veselības ministrs aicinājis aģentūru sniegt priekšlikumus nereģistrētu zāļu pieejamības veicināšanai, Eiropā centralizēti reģistrēto zāļu izplatīšanas atvieglošanai, slimnīcām paredzētu iepakojumu lietošanas veicināšanai, patentbrīvo medikamentu tirgus paplašināšanai, EEZ valstīs reģistrētu, bet Latvijā nereģistrētu zāļu izplatīšanas veicināšanai un paralēli importēto zāļu īpatsvara palielināšanai Latvijas Zāļu reģistrā.

Lai realizētu ZVA izstrādātos priekšlikumus šajās jomās, būtu jārosina un kompleksi jārealizē grozījumi Farmācijas likumā un vairākos Ministru kabineta noteikumos, kā, piemēram, “Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība”, “Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi”, “Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem”, “Noteikumi par zāļu marķēšanas kārtību un zāļu lietošanas instrukcijai izvirzāmajām prasībām”, “Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem”. Turklāt grozījumiem Latvijas nacionālajos normatīvajos aktos būs jāatbilst dalībvalstīm saistošajām ES Direktīvām un Regulām, norāda ZVA.

Papildu līdzekļi valsts zāļu kompensācijas sistēmā neapšaubāmi palīdzētu efektīvāk risināt zāļu pieejamības problēmas un daudzus sasāpējušus jautājumus, uzsver aģentūra.

Ieskicējot ainu patentbrīvo medikamentu tirgū Latvijā, ZVA skaidro, ka šo zāļu reģistrācija Latvijā jau patlaban tiek būtiski veicināta. Ģenērisko zāļu reģistrācijai ir noteikts īsāks dokumentu izskatīšanas laiks un tiek piemērota 75% atlaide reģistrācijas maksai, salīdzinot ar oriģinālajiem preparātiem. Savukārt Zāļu reģistra analīze liecina, ka proporcija starp patentbrīvām un oriģinālām zālēm Latvijā šobrīd ir 76% pret 26% par labu patentbrīvajām. Arī tirgus dati rāda, ka patēriņā tiek izmantoti patentbrīvie medikamenti – 75 % pēc iepakojumu skaita, un šī tendence ir stabila, uzsver ZVA.

Normatīvais regulējums jau šobrīd Latvijā ļauj lietot slimnīcām paredzētos lielos iepakojumus. Latvijas Zāļu reģistrā ir iekļauts 8651 iepakojums, kur katrā ir vairāk nekā 50 vienību, no tiem 1215 iepakojumos – 50 vienības, 1408 iepakojumos – 100; 237 iepakojumos – 500. Lielākie no reģistrētajiem iepakojumiem ir 5000 tabletes vienā iepakojumā.

Līdz ar to ir pamats apgalvot, ka jau šobrīd pastāv tāds normatīvais regulējums dažādiem zāļu aprites scenārijiem, kas ļauj nodrošināt veselības ministra ieceru īstenošanu, uzsver aģentūra. Tomēr, sekojot zāļu tirgus rādītājiem, bieži prevalē biznesa intereses, atklāj ZVA, norādot, ka tas ir attieksmes jautājums – kā panākt, lai farmācijā un medicīnā pacientu intereses tiktu vērtētas augstāk par biznesa interesēm. Lai to mainītu, ar Veselības ministrijas spēkiem vien būs par maz, uzskata aģentūras vadība.

Jau ziņojām, ka 7.novembrī, veselības ministrs Guntis Belēvičs tikās ar ZVA vadītāju Ingunu Adoviču, lai pārrunātu iespējas uzlabot zāļu pieejamību pacientiem. Belēvičs uzdeva ZVA nedēļas laikā izstrādāt priekšlikumus veicamajiem pasākumiem, kuru rezultātā tiktu nodrošinātas lētākas zāles pacientiem un ārstniecības iestādēm, kā arī samazinātos pacientu līdzmaksājumi par valsts kompensējamajiem medikamentiem.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*