Sākums » Infografikas » Zāļu viltošana ES valstīs ik gadu rada zaudējumus 10 miljardu eiro apmērā
Zāļu viltošana ES valstīs ik gadu rada zaudējumus 10 miljardu eiro apmērā

Zāļu viltošana ES valstīs ik gadu rada zaudējumus 10 miljardu eiro apmērā

Klajā nācis jauns Eiropas Savienības (ES) Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) pētījums par viltotu zāļu ietekmi uz ES dalībvalstu ekonomiku. Ziņojumā lēsts, ka likumīgā industrija viltotās produkcijas dēļ ES tirgū katru gadu zaudē 10 miljardus eiro ieņēmumu, kas atbilst 4,4% no visa tirdzniecības apjoma farmācijas sektorā. Latvijā viltoto zāļu radītie zaudējumi tirgū ir 10 miljoni eiro gadā, un viltoto produktu īpatsvars kopējā šī sektora produktu patēriņa apjomā tiek lēsts 8,7%.

zalu-viltojumi-es-2016

Viltotu zāļu nokļūšana legālas piegādes ķēdē ir aizvien lielāka problēma visā pasaulē, paziņojumā presei norāda biroja pārstāvji. Pētījuma rezultāti atklāj, ka viltojumu dēļ visās ES valstīs farmācijas sektorā tiek zaudētas apmēram 37700 darbavietas, jo ražotāji viltojumu pārpildītā tirgū pārdod mazāk preču, kas savukārt neļauj nodarbināt lielāku darbinieku skaitu. Ražotāji iepērk mazāk preču un pakalpojumu no piegādātājiem, tādējādi radot domino efektu arī citās ekonomikas nozarēs – iegūtie dati liecina, ka netiešās ietekmes rezultātā papildus tiek zaudētas vēl 53200 darba vietas.

Zaudējumu kopsumma 28 ES valstīs ir 1,7 miljardi eiro, kas būtu ieņēmumi valdību budžetos, kurus dažādu nodokļu veidā (ienākumu nodoklis, sociālās iemaksas, PVN) būtu maksājuši legālo produktu ražotāji un pārdevēji.

EUIPO izpilddirektors Antoniu Kampinušs (António Campinos) norāda: “Pamatojoties uz pētījuma rezultātu analīzes datiem, kuru veica Pasaules Veselības organizācija (PVO), mēs skaidri redzam, ka gan patentbrīvie medikamenti (ģenēriķi), gan oriģinālzāles – sākot ar pretvēža, beidzot ar pretsāpju līdzekļiem – tiek viltoti. Mūsu ziņojums liecina, ka viltotām zālēm ir nopietna ietekme uz ekonomiku un darba vietu skaitu. Mūsu mērķis ir nodrošināt pierādījumus, ko politikas veidotāji var izmantot savā darbā, un kas var kalpot par pamatu viltošanas apkarošanā.”

Tā, piemēram, katru gadu viltošanas rezultātā Vācijas farmācijas sektors zaudē vairāk nekā 1 miljardu eiro jeb 2,9% no pārdošanas apjoma.

Itālijā tiek zaudēti līdz 1,59 miljardiem eiro jeb 5% no Itālijas farmācijas nozares pārdošanas apjoma katru gadu. Tiešās ietekmes rezultātā tiek zaudētas 3945 darbavietas.

Francijā viltošanas rezultātā ik gadu tiek zaudēts vairāk nekā 1 miljards eiro jeb 3% no Francijas farmācijas nozares pārdošanas apjoma. Tiešās ietekmes rezultātā tiek zaudētas 3667 darbavietas.

Spānijā zaudējumu apjoms pārsniedz 1,17 miljardus eiro, kas ir 5,9% no Spānijas farmācijas nozares pārdošanas apjoma. Tiešās ietekmes rezultātā tiek zaudētas 3223 darbavietas.

Lielbritānijā ikgadējais zaudējumu apjoms ir ap 605 miljoniem eiro jeb 3,3% no Lielbritānijas farmācijas nozares pārdošanas apjoma, kas izraisīja darba vietu samazināšanos par 2940 vietām.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.