Sākums » Farmācija » ZVA aicina ziņot par visām pēc vakcīnas saņemšanas novērotajām blaknēm, pat ja nav zināms, vai tās izraisījusi vakcīna
ZVA aicina ziņot par visām pēc vakcīnas saņemšanas novērotajām blaknēm, pat ja nav zināms, vai tās izraisījusi vakcīna

ZVA aicina ziņot par visām pēc vakcīnas saņemšanas novērotajām blaknēm, pat ja nav zināms, vai tās izraisījusi vakcīna

Veselības aprūpes speciālisti un vakcinētās personas tiek aicinātas ziņot nacionālajām atbildīgajām iestādēm (Latvijā – Zāļu valsts aģentūrai) par visām pēc vakcīnas saņemšanas novērotajām iespējamām blakusparādībām, pat ja nav skaidri zināms, vai blakusparādību ir izraisījusi vakcīna.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) aicina iedzīvotājus vispirms vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas vai jebkuru citu zāļu saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Ārsta obligāts pienākums ir arī ziņot par novērotām zāļu, tai skaitā vakcīnu, izraisītām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai. Ārstiem jāziņo Zāļu valsts aģentūrai arī tikai aizdomu gadījumā, ka pacienta veselības traucējumi, iespējams, varētu būt saistāmi ar vakcīnu vai citu zāļu lietošanu. Ārsta loma ir neatsverama jaunu zāļu blakusparādību atklāšanā, jo ārsts atrodas vistuvāk pacientam un pirmais arī var izvērtēt viņa veselības stāvokli un atbilstoši rīkoties.

Blakusparādību ziņojumos ir aprakstītas iespējamas blakusparādības personām, t.i., medicīniski notikumi, kas novēroti pēc jebkuru zāļu lietošanas. Fakts, ka kādai personai pēc zāļu lietošanas vai pēc vakcinācijas bijusi medicīniska problēma, obligāti nenozīmē, ka to izraisījušas šīs zāles vai vakcīna. To var izraisīt, piemēram, ar zāļu lietošanu vai vakcināciju nesaistītas veselības problēmas.

ZVA informē, ka tāpat kā pēc visu vakcīnu un jebkuru zāļu lietošanas, arī pēc Covid-19 vakcīnu saņemšanas, var tikt novērotas blakusparādības jeb blaknes, bet ne visi cilvēki ar tām saskaras. Tomēr ir ļoti būtiski, ka blakusparādību, ko rada vakcīna, nav vairāk un tās nav smagākas kā Covid-19 simptomi un pati slimība, no kuras šīs vakcīnas pasargā. Informācija par visām vakcīnu apstiprinātajām blakusparādībām ir pieejama lietošanas instrukcijā.

Pielāgoto Covid-19 vakcīnu “Comirnaty” (Pfizer-BioNTech) un “Spikevax” (Moderna) blakusparādības ir līdzīgas blakusparādībām, kas tika novērotas oriģinālajām vakcīnām.

Informācija par Latvijā saņemtajiem Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumiem ir pieejama Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē – šeit.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*