Sākums » Farmācija » ZVA brīdina par riskiem, kas skar zāļu iegādi internetā
ZVA brīdina par riskiem, kas skar zāļu iegādi internetā

ZVA brīdina par riskiem, kas skar zāļu iegādi internetā

Atsaucoties uz izskanējušām bažām saistībā ar zāļu nodrošinājumu (alternatīvas iespējas īpaši dārgām zālēm, Latvijā nereģistrētu zāļu piegāde), Zāļu valsts aģentūra (ZVA) atgādina, ka zāles ir augsta riska produkti, un zāļu lietošana ir process, pret kuru jāizturas atbildīgi.

Pirmkārt, ZVA atgādina, ka pacientiem nopietni jāizturas pret veselību – jāvēršas pie ārsta, ja radušies veselības traucējumi, jāiegādājas zāles tikai legālās mazumtirdzniecības vietās (aptiekās) vai legālās interneta tīmekļa vietnēs un jālieto zāles saskaņā ar ārsta norādījumiem un zāļu lietošanas instrukciju. Otrkārt, ārstiem atbildīgi jāizturas pret pacienta ārstēšanu – jānozīmē tādas zāles, kuras visefektīvāk spēj risināt veselības problēmas, jāseko līdzi jaunākajām ārstēšanas tehnoloģijām, jaunu zāļu ienākšanai tirgū. Lēmums par zāļu izrakstīšanu ārstam jāpieņem, ņemot vērā visus šos apsvērumus. Treškārt, zāļu izplatītājiem un zāļu ražotājiem jāseko zāļu labas ražošanas un labas izplatīšanas prakses nosacījumiem, jāievēro normatīvie akti attiecībā uz zāļu ražošanu un izplatīšanu, lai nepieļautu nezināmas izcelsmes vai apšaubāmas kvalitātes zāļu (t.i., viltoto zāļu) nonākšanu zāļu legālās izplatīšanas ķēdē un līdz ar to – pie pacienta. Viltotas zāles ir bīstamas pacientu veselībai un dzīvībai.

Riski, iegādājoties zāles internetā

Latvijā internetā var iegādāties bezrecepšu zāles tikai licencētās interneta aptiekās. ZVA atgādina, ka, pērkot zāles internetā no cita tirgotāja, pastāv liels zāļu viltojumu iegādes risks. Tādēļ ZVA aicina iedzīvotājus iegādāties zāles tikai licencētās aptiekās un vērš uzmanību, ka Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs ir ieviests vienots logotips aptiekām, kas piedāvā iedzīvotājiem iegādāties zāles internetā. Vienoto logotipu veido četras krāsu joslas (pelēka un trīs nokrāsu zaļās krāsas), zem kurām ir tās valsts karoga attēls, kurā interneta aptieka ir reģistrēta, un teksts “Spiediet šeit, lai pārbaudītu, vai šī tīmekļa vietne darbojas likumīgi”. Klikšķinot uz logotipa aptiekas tīmekļa vietnē, pacienti tiek novirzīti uz nacionālās zāļu aģentūras, Latvijā – ZVA, tiešsaistes reģistru, kurā norādītas visas valstī likumīgi strādājošās interneta aptiekas. Vairāk par šo iniciatīvu Eiropas Komisijas sagatavotajā video: http://www.zva.gov.lv/files/vienotais-logo/video.mp4

Iespēja iegādāties Latvijā nereģistrētās zāles

Ja pacients vēršas aptiekā ar recepti zālēm, kuras nav iekļautas Latvijas zāļu reģistrā (nereģistrētas zāles) vai dažādu iemeslu dēļ netiek izplatītas Latvijā, kā arī gadījumos, kad reģistrā iekļautās zāles ārstniecības nodrošināšanai konkrētam pacientam izmantot nevar, aptiekai ir tiesības sagādāt šīs nereģistrētās zāles. Tās drīkst ievest no drošām lieltirgotavām tikai mūsu valstī likumīgi strādājoša zāļu lieltirgotava, pamatojoties uz ZVA izsniegtu atļauju. Tādējādi ir iespējama konkrētu zāļu izsekojamība, piegādes ķēdes dalībniekiem uzņemoties atbildību par piegādāto zāļu kvalitāti, un pacienti tiek pasargāti no nekvalitatīvu vai viltotu zāļu iegādes riska, kas var apdraudēt veselību un pat dzīvību. Savukārt, ja zāles ir reģistrētas Eiropas centralizētajā reģistrācijas procedūrā, to reģistrācija ir spēkā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs un tās ir iekļautas Latvijas zāļu reģistrā.

Zāļu uzglabāšanas nosacījumi

Tā kā zāles ir paaugstināta riska produkts, zāļu uzglabāšanā vienmēr jāievēro īpaši nosacījumi, kas ir norādīti zāļu lietošanas instrukcijā, uzsver ZVA. Tie ietver noteiktu temperatūras režīmu pirms vai pēc zāļu iepakojuma atvēršanas. Dažkārt var būt norādes attiecībā uz gaismas iedarbību, mitrumu u.c. aspektiem. Kas attiecas uz zāļu sūtīšanu pa pastu, saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem persona, kura nosūta zāles, iesniedz pasta pakalpojumu sniedzējam instrukciju par zāļu nosūtīšanas nosacījumiem, piemēram, īpaša temperatūras režīma nodrošināšanu un noslēdz līgumu ar pasta pakalpojumu sniedzēju par instrukcijas izpildes nodrošināšanu. Vēršam uzmanību, ka fiziskai personai nav atļauts saņemt pasta sūtījumā zāles no trešās valsts. Citi nosacījumi zāļu ievešanai un saņemšanai pa pastu personīgai lietošanai ir norādīti zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtībā.

Zāļu iegāde ārvalstīs ar Latvijas recepti

Pērkot zāles Eiropas Savienībā, ir noteikts vienots receptē iekļautās informācijas apmērs un jebkurā ES valstī aptiekai ir pienākums izsniegt zāles pret Latvijā izdotu recepti. Tāpat ES valstīs ir vienoti drošības standarti zāļu izplatīšanas ķēdē. Savukārt ārpus ES esošām valstīm (trešajām valstīm) nav pienākums atzīt Latvijā izrakstītu recepti, tāpat ārstam trešajās valstīs būs apgrūtināti noteikt pareizāko ārstēšanas metodi un izrakstīt recepti, ja ārstam nav pieejama saprotama, pilnīga pacienta slimības vēsture. Šie apstākļi rada būtisku risku pareizai un drošai zāļu lietošanai, skaidro ZVA.

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.