Sākums » Farmācija » ZVA informē par gripas vakcīnu pieejamību
ZVA informē par gripas vakcīnu pieejamību

ZVA informē par gripas vakcīnu pieejamību

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka saskaņā ar zāļu lieltirgotavu SIA “Vakcīna”, SIA “Magnum Medical”, AS “Recipe Plus”, SIA “Oribalt Rīga” un RK “BALTFARM” SIA zāļu lieltirgotava “Vita-Farm” sniegtajiem datiem Latvijas aptiekām un ārstniecības iestādēm 2020. gada 30. septembrī ir piegādāti 2077 iepakojumi pretgripas vakcīnu “Influvac suspensija injekcijām”, “VaxigripTetra suspensija injekcijām pilnšļircē” un “Fluarix Tetra suspensija injekcijām pilnšļircē”. Diemžēl SIA “Tamro” informāciju par savām piegādēm nav sniegusi, norāda ZVA.

 Saraksts ar aptiekām un ārstniecības iestādēm, kam piegādātas vakcīnas, pieejams ŠEIT (Excel formātā).

Saskaņā ar ZVA saņemtu zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieku informāciju šobrīd Latvijā kopumā ir ievesti 194 238 pretgripas vakcīnu iepakojumi, kas ir vairāk nekā iepriekšējā sezonā (iepriekšējā sezonā realizēti 178 737 pretgripas vakcīnu iepakojumi).

ZVA atgādina, ka vakcīnu skaits katru dienu ir mainīgs un pacienti zāles var iegādāties aptiekās, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, kā arī vakcinēties ārstniecības iestādēs. ZVA iesaka iedzīvotājiem pirms došanās uz aptieku izmantot Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē pieejamo Aptieku karti – šeit, lai noskaidrotu sev tuvumā esošo aptieku, piezvanīt aptiekai un uzzināt, vai tajā ir pieejamas pretgripas vakcīnas un, ja tās nav pieejamas – noskaidrot, vai un kad aptieka tās var pacientam sagādāt.

Vienlaikus ZVA vēlas atgādināt, ka vakcinēšanās ir tikai viens no pasākumiem, kas samazina saslimšanas risku. Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka nevajadzētu aizmirst arī par biežu roku mazgāšanu, pilnvēŗtīgu uzturu, fiziskām aktivitātēm un distancēšanos (2 metru distances ievērošanu no apkārtējiem cilvēkiem), kas arī ir būtiski cīņā ar infekciju slimībām!

Normatīvie akti nosaka pienākumu uzņēmumam, kas zāles ir reģistrējis, jeb reģistrācijas apliecības īpašniekam būt atbildīgam par zāļu pieejamību un virzību tirgū, tai skaitā plānojot nepieciešamo zāļu patēriņu turpmākam periodam. Tomēr ir jāņem vērā, ka Covid-19 izplatības dēļ pieprasījums pēc pretgripas vakcīnām ir pieaudzis ne vien Latvijā, bet tas ir noticis visā Eiropa. Pretgripas vakcīnu ražošanu zāļu ražotāji sāk aptuveni gadu iepriekš, un to saražošana 2020./2021. gada grupas sezonai tika sākta attiecīgi 2019. gada rudenī. Sākoties Covid-19 infekcijas izplatībai, vairs nebija iespējams palielināt ražošanas jaudu un piegādāt ES dalībvalstīm vairāk vakcīnu, nekā tas bija saplānots jau 2019. gada rudenī.

ZVA arī aicina aptiekas lietot Zāļu reģistrā pieejamo informāciju par atlikušajiem vakcīnu krājumiem un pasūtināt pretgripas vakcīnas zāļu lieltirgotavās, kuru nosaukumi ir pieejami Zāļu reģistrā pie attiecīgās vakcīnas.

Lai informētu sabiedrību par gripas vakcīnu pieejamību Latvijā, ZVA ir pieprasījusi zāļu lieltirgotavām sākot no 2020. gada 1. oktobra katru darba dienu sniegt informāciju par iepriekšējā dienā piegādātajām gripas vakcīnām, atsevišķi norādot informāciju par aptiekām piegādātajiem daudzumiem un pārējiem klientiem piegādātajiem daudzumiem. Tai skaitā aptiekas nosaukumu, pilsētu, kurā aptieka atrodas, un aptiekas adresi. Šī informācija tiks publicēta Aģentūras tīmekļa vietnē.

Turklāt, Medikamentu informācijas centrs vēlas vērst uzmanību uz to, ka papildus līdz šim esošajai kompensācijai līdz 2021. gada 1.  maijam  imunizācija pret sezonālo gripu no šī gada 1. oktobra tiek kompensēta 100% apmērā personām vecumā no 65 gadiem un personām, kas pieder šādām veselības riska grupām:

  • personas ar hroniskām plaušu slimībām,
  • personas ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām, neatkarīgi no to cēloņa,
  • personas ar hroniskām vielmaiņas slimībām,
  • personas ar hroniskām nieru slimībām,
  • personas ar imūndeficītu,
  • personas, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju.

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

  1. Kaut kā nesaprotu šī raksta jēgu,jo ne Influvac, ne Vaxigrip,ne Fluarix neparādās,ka būtu pieejams kādā LV lieltirgotavā – nu tā vismaz zāļu reģistrā uzrādās!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.