Sākums » Farmācija » ZVA ziņo par visu jaunāko informāciju saistībā ar zāļu SNN ieviešanu receptēs
ZVA ziņo par visu jaunāko informāciju saistībā ar zāļu SNN ieviešanu receptēs

ZVA ziņo par visu jaunāko informāciju saistībā ar zāļu SNN ieviešanu receptēs

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) sniedz ārstniecības personām, farmaceitiem un farmaceita asistentiem informāciju par aktīvās vielas jeb starptautiskā nepatentētā nosaukuma izrakstīšanu kompensējamo zāļu receptēs – jaunu kārtību no 1. aprīļa.

Tuvojoties 1. aprīlim, kad stāsies spēkā jauna kārtība valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanā, ZVA aicina ārstniecības personas, farmaceitus un farmaceita asistentus iepazīties ar Veselības ministrijas (VM), ZVA, Nacionālā veselības dienesta (NVD) un Veselības inspekcijas (VI) ekspertu sagatavotiem noderīgiem informatīviem materiāliem, kas elektroniski pieejami ZVA tīmekļa vietnes speciālā starptautiskā nepatentētā nosaukuma (SNN) izrakstīšanai veltītā sadaļā – ŠEIT. Sadaļā ir publicēts arī atjaunināts paplašinātais informatīvais materiāls ar ārstu un farmaceitu uzdotiem jautājumiem un atbildēm par SNN izrakstīšanu un zāļu izsniegšanu no šī gada 1. aprīļa (atjaunināts 2020. gada 24.martā).

Informatīvie resursi elektroniskā formātā, ar ko ZVA aicina iepazīties ikvienu ārstniecības personu, farmaceitu un farmaceita asistentu:

  • Digitāls buklets par SNN izrakstīšanas un zāļu izsniegšanas kārtību no šī gada 1. aprīļa;

Noderīgi informatīvie resursi:

  1. Zāļu reģistrs – pieejams ŠEIT;
  2. Atlikušo krājumu zāļu lieltirgotavās saraksts – pieejams ŠEIT;
  3. Kompensējamo zāļu A un B saraksts (no 2020. gada 1. aprīļa)
  4. Lētākie Kompensējamo zāļu A saraksta medikamenti (no 2020. gada 1. aprīļa)
  5. Diagnožu un kompensējamo zāļu vispārīgo nosaukumu/ medicīnisko ierīču saraksts un papildu informācija par kompensējamām zālēm Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē.

Ģimenes ārstiem un visām Latvijas slimnīcām un aptiekām izplatīti sūtījumi ar informatīviem materiāliem drukātā formā:

  • Drukāts ārstniecības personām, farmaceitiem un farmaceita asistentiem paredzēts buklets ar informāciju, tai skaitā rekomendācijām, par jauno zāļu SNN izrakstīšanas kārtību;
  • Infolapas, ko izvietot ārsta prakses uzgaidāmajā telpā, aptiekā un izsniegt pacientiem. Infolapas nosūtītas arī krievu valodā, ko aicinām izsniegt pēc pacienta pieprasījuma;
  • Kampaņas plakāts (izplatīts pēc pieprasījuma).

Svarīga publicēta informācija saistībā ar jauno zāļu izrakstīšanas kārtību: 

1. Zāļu lieltirgotavām obligāti būs jāuzrāda zāļu krājumi. Atlikušo krājumu zāļu lieltirgotavās saraksts ir pieejams ZVA tīmekļa vietnē – ŠEIT.

Lai pārraudzītu zāļu krājumus valstī, laikus konstatētu zāļu nepieejamības riskus, kā arī novērstu zāļu mākslīgas nepieejamības situācijas, turpmāk lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti būs jāveic tikai elektroniskā formātā. Šādu lēmumu 2020.gada 17. martā, pieņēma valdība.

No aprīļa tiks ieviesta elektroniska lieltirgotavu zāļu krājumu kontroles sistēma, pamatojoties uz zāļu lieltirgotavu sniegtajiem aktuālajiem datiem Zāļu valsts aģentūrai un noteiks pienākums lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti veikt tikai elektroniskā formātā. Arī aptiekas savus pieprasījumus lieltirgotavām varēs iesniegt tikai elektroniskā formātā. Šādas izmaiņas ļaus pārraudzīt atlikušos zāļu krājumus valstī un to dinamiku, un laicīgi konstatēt un mazināt zāļu nepieejamības riskus, kā arī novērst zāļu mākslīgas nepieejamības situācijas.

Papildus būs iespēja kontrolēt zāļu izvešanas procesu uz citām valstīm (līdzīgi kā citās Eiropas Savienības dalībvalstīs), ierobežot lieltirgotavām eksporta iespējas kompensējamajiem medikamentiem, par kuriem Nacionālajam veselības dienestam un zāļu ražotājam ir noslēgts finansiālās līdzdalības līgums, uz laiku, ja tiek radīts zāļu nepieejamības risks. Tādējādi plānots samazināt zāļu nepieejamības riskus. Noteikts, ka šī norma stājas spēkā no šā gada 1.jūlija.

2. Ikvienam blakņu ziņojumam ir nozīmīga loma zāļu drošuma uzraudzībā

Zāļu valsts aģentūra aicina ārstniecības personas un farmaceitus ziņot par visām novērotām iespējamām zāļu blakusparādībām jeb blaknēm, tostarp arī zāļu aprakstā norādītām. Tāpat būtiski paziņot arī par zāļu terapeitiskā efekta trūkumu, īpaši, ja tas konstatēts zālēm, kas lietotas dzīvību apdraudošu slimību ārstēšanai, vakcīnām, kontracepcijas līdzekļiem. Ziņojumu visērtāk var iesniegt tiešsaistē, klikšķinot Aģentūras tīmekļa vietnes sānā uz banera “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm, biovigilanci”

Ziņojot par zāļu efekta trūkumu, jānorāda, kādā indikācijā novērots zāļu efekta trūkums, kā arī jāpievieno izmeklējumu rezultāti (ja pieejami), kas liecina par zāļu iedarbības trūkumu.

Jautājumu gadījumā par kompensējamām zālēm, e-receptes izrakstīšanu un E-veselības sistēmas portālu aicinām sazināties pa e-pastu: info@vmnvd.gov.lv, bet par zāļu pieejamību – ar Zāļu valsts aģentūru: info@zva.gov.lv.

Papildu informācija ir lasāma www.zva.gov.lv sadaļā “Veselības aprūpes speciālistiem un iestādēm > Zāles > Zāļu starptautiskā nepatentētā nosaukuma izrakstīšana no 2020. gada 1. aprīļa”, un iedzīvotājiem noderīga informācija par jauno kārtību un kampaņas “ZINI un NEPĀRMAKSĀ” materiāli ir publicēti tīmekļa vietnē esparveselibu.lv – šeit: www.esparveselibu.lv/kampana/zini-un-neparmaksa.

Informācija izplatīta prioritāri uz e-pastiem ārstu profesionālajām asociācijām, farmaceitiem un aptiekām. No 16. marta līdz aprīļa sākumam par jauno SNN izrakstīšanas kārtību tiek īstenota arī nacionāla mēroga iedzīvotāju informēšanas kampaņa, kuras laikā TV, radio, drukātajos un interneta medijos, kā arī uz vides reklāmas stendiem visā Latvijā izvietota pacientiem noderīga informācija par valsts kompensējamo zāļu saņemšanas kārtību pēc 1. aprīļa. Tāpat iedzīvotājiem izplatītas drukātas infolapas, ko viņi var saņemt aptiekās, slimnīcās un ģimenes ārstu praksēs, ziņo ZVA.

 

www.farmacija-mic.lv

 

 

Viens komentārs

  1. Vai šis KZS ,kas tagad redzams un stājas spēkā no 1.04. ir galīgs un nemainīgs un tāds tas arī būs? Vai arī vēl iespējamas kaut kādas izmaiņas,ja kāds kaut ko vēl iesniegs 31. martā?

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*