Sākums » Jaunākie raksti » Aicina bez maksas konsultēties par lieko svaru, cukura diabētu un to saistību ar sirds slimībām

Aicina bez maksas konsultēties par lieko svaru, cukura diabētu un to saistību ar sirds slimībām

Akcijā “Viegli-būt!” no šodienas kardiologs Ralfs Zuzāns un uztura speciāliste Eva Kataja sadarbībā ar biedrību “ParSirdi.lv” aicina bez maksas konsultēties par lieko svaru, aptaukošanos, cukura diabētu un to saistību ar sirds slimībām.

Konsultācijas notiks tiešsaistē, un pieteikšanās tām ir platformā “www.medon.lv/viegli-but”. Bezmaksas konsultāciju skaits ir ierobežots.

Akcijas laikā sievietēm reproduktīvajā vecumā ar normālu svaru vai virssvaru būs iespēja piedalīties endokrinoloģes Gitas Ertas vadītā pētījumā par adipozitāti (aptaukošanos) un pētījuma ietvaros veikt plašu spektru bezmaksas analīžu, tostarp specifiskas analīzes, kas saistītas ar aptaukošanās riska faktoriem. Pētījums palīdzēs veidot izpratni par diskrētiem apetītes kontroles mehānismiem, īpašu uzmanību vēršot uz līdz šim maznovērtēto cefālisko fāzi, kur liela nozīme ir visām sajūtām (garšas, ožas un citām), kā arī atmiņai. Dalībniecei jābūt motivētai veikt dzīvesveida korekciju, atkārtoti nodot analīzes, kā arī veikt citus izmeklējumus.

Biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja Inese Mauriņa skaidro, ka viens no rādītājiem, kas liecina par palielinātu svaru un aptaukošanos, ir ķermeņa masas indekss (ĶMI). Kā liecina 2019.gada pētījumā veiktie Latvijas iedzīvotāju ĶMI mērījumi, normāls svars ir 35% Latvijas iedzīvotāju (ĶMI = 18,5-24,9); liekais svars ir 34% (ĶMI 25-29,9), savukārt aptaukošanās ir 30% cilvēku Latvijā (ĶMI ≥ 30). Savukārt nepietiekams svars ir 1% Latvijas iedzīvotāju.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāja, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Iveta Mintāle norāda, ka aptaukošanās un liekais svars tieši ietekmē sirds un asinvadu slimību risku. Pirmās jūtamās izpausmes ir mirdzaritmija, hipertensija, sirds mazspēja, asinsvadu ateroskleroze. Tad var pievienoties cukura diabēts, “taukainā” akna, podagra, kas vēl vairāk paaugstina sirds slimību risku.

Lai novērstu insulta un infarkta pienākšanu, viņā iesaka optimizēt svaru, pirms ir attīstījusies hipertensija vai cukura diabēts. Pirmais, ar ko vajadzētu sākt, ir noteikt savus riskus, veikt izmaiņas dzīvesveidā, un nepieciešamības gadījumā ārsti palīdzēs rast piemērotāko ārstēšanu.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*