Sākums » Farmācija » “Akropolē” atklāta Latvijas farmācijas vēsturei veltīta izstāde
“Akropolē” atklāta Latvijas farmācijas vēsturei veltīta izstāde
Foto - no "Kalceks" arhīva.

“Akropolē” atklāta Latvijas farmācijas vēsturei veltīta izstāde

Ceturtdien, 2020. gada 29. oktobrī Rīgā, iepirkšanās un izklaides centrā “Akropole” atklāta izstāde par Latvijas farmācijas vēsturi gadsimta garumā, kas veltīta vecākajam Latvijas farmācijas uzņēmumam “Kalceks” tā simtgadē. Izstādē “Kalceks 100” līdz 12. novembrim būs aplūkojami uzņēmumam svarīgākie notikumi un ražotais, ko ietekmējusi farmācijas nozares attīstība Latvijā un pasaulē, kā arī medikamentu ražošanā izmantoti priekšmeti.

“Uzņēmuma “Kalceks” lepnums ir tradīcijām un pieredzes bagātais attīstības periods gadsimta garumā, kā laikā no nelielas laboratorijas esam izauguši par uzņēmumu, kas eksportē uz vairāk nekā 50 valstīm visā pasaulē. Farmācijas daudzveidīgā vēsture ir cieši saistīta ar “Kalceks” vēsturi un savā jubilejā vēlamies ikvienam dāvināt iespēju interesantā veidā izzināt medikamentu ražošanas attīstību Latvijā. Gan nozare, gan uzņēmums ir piedzīvojuši vairākas politiskās varas, krīzes un karus, nepārtraucot attīstību un spējot sasniegt augstu profesionālo līmeni,” paziņojumā presei pauž Kaspars Kuprevičs, “Kalceks” valdes loceklis.

Pagājušā gadsimta 20. gados Latvijā medikamentu ražošana no homeopātiskās farmācijas principiem sāka pamazām attīstīties jaunās farmācijas virzienā. 1920. gadā Jānis Mednis un Vilis Skaburskis izveidoja laboratoriju Rīgā, Bruņinieku ielā 85, kas definējams par mūsdienu Latvijas farmācijas aizsākumu. Pateicoties izglītotiem darbiniekiem un investīcijām, tika attīstīta pētniecība un jaunu produktu ražošana, piemēram, kopš 1936. gada tika ražoti augstu vērtētie ketguta jeb dabīgie operāciju diegi, ko rekomendēja pat profesors Pauls Stradiņš un tolaik visā pasaulē ražoja tikai deviņas laboratorijas. Diegu iepakojums būs aplūkojams arī izstādē.

Farmācijas vēstures izstādē būs redzami arī tādi unikāli artefakti kā oriģinālais “Vici” apavu krēma iepakojums, ko viena no “Kalceks” laboratorijām ražoja armijas, lauksaimniecības un citu nozaru vajadzībām. Tas 1927. gadā ieguva prestižo Grand Prix balvu un Lielo zelta medaļu Parīzes starptautiskajā izstādē, saņemot tolaik pasaulē visaugstāko novērtējumu rūpniecības nozarē.

Izstāde centra “Akropole” apmeklētājiem netālu no A ieejas būs brīvi pieejama 2 nedēļas, no 29. oktobra līdz 12. novembrim.

AS “Kalceks” ir viens no vecākajiem farmācijas uzņēmumiem Baltijas valstīs, kas specializējas patentbrīvo medikamentu izstrādē, galvenokārt slimnīcu segmentā. Galvenie produkti: neatliekamās palīdzības medikamenti CNS un kardiovaskulāro medikamentu terapeitiskajās grupās. No 2004. gada AS “Kalceks” ir Baltijas valstīs vadošā zāļu ražotāja “Grindeks” meitasuzņēmums.

 

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.