Sākums » Farmācija » Aptauja: Teju trešdaļa Latvijas iedzīvotāju ādu no saules iedarbības sargā kā pagadās
Aptauja: Teju trešdaļa Latvijas iedzīvotāju ādu no saules iedarbības sargā kā pagadās

Aptauja: Teju trešdaļa Latvijas iedzīvotāju ādu no saules iedarbības sargā kā pagadās

29% Latvijas iedzīvotāju ādu no saules iedarbības sargā kā pagadās, bet 8% vispār neuzskata, ka tas ir svarīgi, liecina biedrību “Soli priekšā melanomai” un “Dermatologi pret ādas vēzi” pasūtītā aptauja, kuru veica firma “Solid Data”, aprīlī aptaujājot 1000 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Lai izglītotu iedzīvotājus, kā pasargāties no ādas vēža, tostarp īpaši agresīvās un bīstamās melanomas, abas biedrības ikgadējā Melanomas modrības mēneša laikā – maijā – arī šogad rīko kampaņu “Stājies saulessardzē”.

Biedrības “Soli priekšā melanomai” dibinātāja Olga Valciņa norādīja, ka Latvijā izpratne par saules kaitīgo ietekmi uz ādas veselību pieaug gados jaunu cilvēku vidū, taču lielai daļai sabiedrības attieksme pret savu ādas veselību joprojām ir klaji pavirša – saule netiek uzskatīta par apdraudējumu. Tiem, kam nav bijusi saskarsme ar ādas vēzi, par to nedomā un dzīvojot pēc principa – “ar mani nekas slikts nenotiks”.

Valciņa informēja, ka kampaņas ietvaros šogad īpaši uzrunās ģimenes ar bērniem, aicinot stāties saulessardzē un pasargāt savējos no saules kaitīgās iedarbības un ādas vēža.

“Pasaules pieredze rāda, ka labākos panākumus cīņā ar ādas vēzi gūst tās valstis, kas ādas vēža profilaksi māca jau no mazotnes. Sevi un savas ģimenes no ādas vēža vislabāk pasargāt varam mēs paši – zinoši vecāki ar savu paraugu un rīcību šīs zināšanas nododot bērniem,” pauda Valciņa.

Biedrība mudina, ka ikdienā nepieciešams praktizēt sešus soļus: pareizi lietot saules aizsargkrēmu, valkāt saulesbrilles, nosedzošu apģērbu un saulescepuri ar platām malām, izvairīties no tiešiem saules stariem laikā no plkst. 11 rītā līdz 16 pēcpusdienā, kā arī veicot regulāru ādas pašpārbaudi, jo agrīni atklāts ādas vēzis ir sekmīgi ārstējams.

Kampaņas “Stājies saulessardzē” laikā plānotas arī vairākas izglītojošas aktivitātes. 12.maijā Āgenskalna tirgū no plkst.12 līdz plkst.14 notiks kampaņas atklāšanas pasākums “Stājies saulessardzē”. Tajā ikviens varēs saņemt dermatolgu konsultāciju par ādas veidojumiem un uzzināt, kā pareizi veikt ādas pašpārbaudi.

Savukārt 17.maijā plkst.17 plānots tiešsaistes seminārs “Stājies saulessardzē” par ādas vēzi un melanomu plašai dažādu speciālistu auditorijai – ģimenes ārstiem, ārstu palīgiem, medmāsām, skaistumkopšanas nozares speciālistiem, masieriem, podologiem, frizieriem un citiem. Semināra laikā būs iespējams uzzināt par jaunākajām tendencēm ādas vēža un melanomas izplatībā, klīniskajām pazīmēm, diagnostikas un ārstēšanās iespējām, galvenajiem ādas aizsardzības principiem un ar to saistīto mītu kliedēšanu, kā arī mākslīgā intelekta, jauno tehnoloģiju iespējām ādas vēža diagnostikā.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*