Sākums » Farmācija » Aptieku īpašnieku asociācija iebilst jaunajiem aptieku izvietošanas kritērijiem
Aptieku īpašnieku asociācija iebilst jaunajiem aptieku izvietošanas kritērijiem

Aptieku īpašnieku asociācija iebilst jaunajiem aptieku izvietošanas kritērijiem

Aptieku īpašnieku asociācija (AĪA) neatbalsta Veselības ministrijas (VM) izstrādātos jaunos aptieku izvietojuma kritērijus, jo ir pārliecināta, ka tie mazinās iedzīvotāju iespējas saņemt kvalitatīvu farmaceitisko aprūpi un iegādāties zāles, kā arī nepamatoti ierobežos un pat kropļos konkurenci aptieku darbības jomā, veicinot aptieku slēgšanu.

AĪA izpilddirektore Kristīne Jučkoviča paudusi organizācijas viedokli, ka izmaiņas aptieku izvietojumā neveicinās vienmērīgu aptieku izvietojumu. AĪA skaidro, ka šie noteikumi veicinās vēl lielāku aptieku koncentrēšanos peļņu nesošās vietās, bet iedzīvotājiem pastāvēs risks zaudēt farmaceitiskās aprūpes vietas to dzīvesvietas tuvumā.

Vienlaikus, kā norāda asociācijā, noteikumi vairākos punktos pārkāpj godīgas konkurences un vienlīdzības principus, paredzot nepamatotas priekšrocības un izņēmumus atsevišķām komersantu grupām, radot tiem labvēlīgākus noteikumus nekā citiem, tādējādi liedzot iespējas konkurēt ar vienlīdzīgiem noteikumiem.

Piemēram, jaunie noteikumi sniedz priekšrocības komersantam, kas pastarpināti saistīts ar lielveikalu ķēdi, tādējādi radot šim tirgus dalībniekam priekšrocības nomas līgumu noslēgšanā, salīdzinot ar pārējiem tirgus dalībniekiem, atzīmē Jučkoviča.

Kā uzsver izpilddirektore, jaunā regulējuma mērķim ir jābūt farmaceitiskās aprūpes un zāļu pieejamības palielināšanai, piemēram, domājot par aptieku pieejamību attālākos lauku reģionos, tomēr noteikumu projekts šo jautājumu nerisina nekādi.

“Tieši pretēji – noteikumi aizliedz atvērt aptiekas ārpus apdzīvotām vietām – tur drīkstētu atrasties tikai aptieku filiāles. Vai tas nozīmē, ka nāksies slēgt šobrīd funkcionējošās aptiekas, kas atrodas ārpus apdzīvotām vietām?” jautā Jučkoviča.

Viņasprāt, šādā gadījumā piespiedu kārtā lauku iedzīvotāji nesaņems pilnvērtīgu farmaceitisko aprūpi, kā arī darbu var zaudēt farmaceiti, kuri šobrīd strādā laukos, turklāt netiek garantēts, ka apdzīvotās vietās izvietotās aptiekas vispār uzsāks filiāļu darbību laukos.

VM augusta vidū nodeva Ministru kabinetam jaunus aptieku izvietojuma kritērijus, un noteikumu projekts tika izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē.

AĪA līdz šim organizējusi diskusijas ar nozari un jau ir iesniegusi Valsts kancelejā savus priekšlikumus un iebildumus jauno noteikumu redakcijai, kā arī ierosinājumu pagarināt apspriešanas termiņu, lai ar jauno regulējumu var iepazīties arī citas iedzīvotāju grupas, piemēram, pensionāri, pašvaldību pārstāvji, iedzīvotāji ar invaliditāti un citi, jo šie noteikumi skar plašāku iedzīvotāju loku, ne tikai komersantus un farmaceitus.

Nevalstiskā organizācija aicina VM vēl nevirzīt izstrādātos noteikumus, bet sēsties pie sarunu galda ar nozari un meklēt kopīgus risinājumus patiesām problēmām veselības aprūpes un farmācijas jomā, neskatot noteikumus atrauti no citiem jomu regulējošajiem normatīvo aktu projektiem.

Aptieku īpašnieku asociācijas biedri ir SIA “Benu aptieka Latvija”, SIA “Apotheca”, AS “Sentor Farm Aptiekas”, SIA “Latvijas aptieka”.

Avots: Aptieku īpašnieku asociācija

28.08.2020

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.