Sākums » Farmācija » Aptieku organizācija aicina iedzīvotājus pārrobežu e-receptes neizmantot zāļu krājumu veidošanai
Aptieku organizācija aicina iedzīvotājus pārrobežu e-receptes neizmantot zāļu krājumu veidošanai

Aptieku organizācija aicina iedzīvotājus pārrobežu e-receptes neizmantot zāļu krājumu veidošanai

Jau ziņojām, ka Latvija ir uzsākusi pārrobežu e-recepšu datu apmaiņu ar noteiktām dalībvalstīm, tādējādi nodrošinot iedzīvotājiem iespēju iegādāties savas e-receptes zāles vairākās Eiropas savienības (ES) dalībvalstīs. Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA), kas pārstāv četris lielākos aptieku tīklus Latvijā, uzsver, ka šis projekts veiksmīgi var risināt zāļu pieejamību akūtos gadījumos ES valstīs, taču pagaidām būtiski neietekmēs zāļu cenas Latvijā.

E-receptes datu apmaiņas projektam šobrīd pievienojušās Latvija, Igaunija, Polija, Čehija, Portugāle un Spānija. Visu šo valstu iedzīvotāji e-recepšu zāles var iegādāties aptiekās mūsu valstī, tāpat Latvijas iedzīvotāji šajās valstīs var nopirkt sev elektroniski izrakstītās zāles. Lai arī Lietuva pilnībā nav pievienojusies projektam, Latvijas iedzīvotāji e-recepti var izmantot arī Lietuvā, ziņo LFAA, taču uzskata, ka par konkrētu ietekmi uz zāļu cenām varēs diskutēt tikai tad, ja šim projektam pievienotos vairāk valstu.

LFAA izpilddirektore Kristīne Jučkoviča paziņojumā presei aicina iedzīvotājus šo jauno iespēju izmantot atbildīgi, proti, zāles iegādāties akūtas saslimšanas vai līdzīgas nepieciešamības gadījumos, uzglabāt un lietot atbilstoši ārsta norādēm un lietošanas instrukcijai. “Šo iespēju nevajadzētu izmantot zāļu krājumu veidošanai, jo ilgstoši glabātas zāles ar beigušos derīguma termiņu var apdraudēt cilvēka veselību un pat dzīvību. Projekts veidots, lai nepieciešamās zāles būtu pieejamas tad, kad tās patiešām vajadzīgas,” uzsver Jučkoviča.

“Lai ieviestu šo projektu, vairāku gadu periodā veikts apjomīgs un rūpīgs IT sistēmu pilnveides un savietošanas darbs gan valsts, gan aptieku uzņēmumu pusē. Turklāt piebildīšu, ka farmaceiti jaunos pienākumus veiks papildus jau esošiem daudziem citiem – medikamentu pasūtīšanai, iegādei, pārbaudei un izvietošanai, pacienta identifikācijai, zāļu verifikācijai, individuālas farmaceitiskās aprūpes sniegšanai un citiem. Tāpat atgādinu, ka aptiekas ir uzņēmējdarbības forma bez valsts finansiālas iesaistes, tāpēc jauni pienākumi, lai gan iedzīvotājiem ērti, faktiski jau tā saspringto farmaceita darbdienu noslogo vēl vairāk,” norāda K. Jučkoviča.

Citu ES valstu aptiekās Latvijas iedzīvotāji zāles varēs iegādāties, tikai ierodoties personīgi un uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Par zālēm aptiekā būs jānorēķinās no saviem personīgajiem līdzekļiem, pat ja šie medikamenti ir Latvijas kompensējamo zāļu sarakstā, norāda asociācija. Lai pieprasītu šo izdevumu atmaksu atbilstoši mūsu valsts zāļu kompensācijas nosacījumiem, iedzīvotājiem jāvēršas Nacionālajā veselības dienestā.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*