Sākums » Jaunākie raksti » Arī Latvijas jaunie ārsti gatavojas protesta akcijām

Arī Latvijas jaunie ārsti gatavojas protesta akcijām

Kā vēstīts, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība solījusi rīkot plašas protesta akcijas, ja Saeimā netiks sadzirdētas tās prasības par lielāka finansējuma piešķiršanu nozarei.

Savukārt Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis otrdien, 15. oktobrī, intervijā Latvijas Radio sacīja, ka tā kā nākamā gada budžeta projektā nav paredzēts finansējums iepriekš doto solījumu pildīšanai par mediķu algu celšanu, asociācija tuvāko nedēļu laikā rīkos protesta akciju, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Kāda tieši būs protesta akcija, Rācenis neatklāja, vien norādīja, ka tā arī nebūs iziešana ielās. Akcija būšot “abstraktāka” un aptvers visu Latviju, lielu daļu medicīnas iestāžu, un to rīkos kopā ar Latvijas Ārstu biedrību. Jaunie ārsti cer, ka akcija dos rezultātus un Saeima tomēr atvēlēs lielāku finansējumu mediķu algām.

Latvijas Jauno ārstu asociācijas veiktajā aptaujā noskaidrots, ka aptuveni 20% medicīnas studentu neplāno stāties rezidentūrā Latvijā. Slimības profilakses un kontroles centra dati liecinot, ka pēdējo trīs gadu laikā Latviju pametuši vidēji 100 ārsti gadā, un Latvijas Jauno ārstu asociācija apgalvo, ka nav pamata domāt, ka turpmākajos gadus situācija mainīsies.

Asociācijā norāda, ka biežākie iemesli jauno ārstu aizbraukšanai esot neadekvāts atalgojums, mācību apstākļi un kvalitāte, rezidentūras potenciālā atmaksa un nereti arī ierobežotā darbība gan profesionāli, gan zinātnē.

Jaunie ārsti ir strādājošas personas vecumā no 25 līdz 35 gadiem, kas strādā vidēji 240 stundas mēnesī vairākās darba vietās, uzsver Latvijas Jauno ārstu asociācijā. Tās pārstāvji apgalvo, ka jaunākā rezidenta mēneša likme par vienu pilnu slodzi Latvijā ir par 30%-55% mazāka nekā pārējās Baltijas valstīs. Lietuvā jaunākā rezidenta mēneša likme bruto esot 1345,67 eiro, Igaunijā – 2083,20 eiro, bet Latvijā – 950 eiro. Jauno ārstu aizbraukšana rezidentūrā uz citām valstīm rada situāciju, ka pacienti, kuriem nepieciešama ārsta konsultācija, gaida garās rindās, jo trūkst speciālistu, uzskata asociācija.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, runājot par jauno ārstu gatavošanos protestiem, ieteicis “jebkuram jaunajam cilvēkam turēt gaišu skatu”.

“Mēs valstī esam divi miljoni, faktiski maz. Un labi, ka maz tādā ziņā, ka mēs varam, ja apņemamies, sakārtot savas sistēmas, un arī veselības aprūpes sistēmu mēs sakārtosim,” masu medijos paudis premjers.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.