Sākums » Farmācija » Ārkārtas situācijā iedzīvotāju uzticība farmaceitam sasniegusi 92%
Ārkārtas situācijā iedzīvotāju uzticība farmaceitam sasniegusi 92%

Ārkārtas situācijā iedzīvotāju uzticība farmaceitam sasniegusi 92%

Kā noskaidrojies aprīlī veiktajā pētījumu centra SKDS un “Mēness aptieka” sabiedriskās domas aptaujā, 92% no Latvijas iedzīvotājiem šobrīd uzticas farmaceitu sniegtajiem ieteikumiem par zāļu izvēli un lietošanu. Vienlaikus pētījuma rezultāti norāda, ka Covid-19 krīzes laikā 71% iedzīvotāju izvēlas izmantot aptiekas pakalpojumus, apmeklējot klātienē.

Saskaņā ar aptaujas datiem, 92% Latvijas iedzīvotāju uzticas aptiekā strādājošo farmaceitu ieteikumiem un skaidrojumiem par atbilstošu zāļu lietošanu. Starp uzticību izteikušajiem respondentiem 26% uzticas pilnībā, bet 66% drīzāk uzticas. Vien 5% gadījumu iedzīvotāji ir norādījuši, ka farmaceitiem drīzāk neuzticas vai neuzticas nemaz.

“Ņemot vērā, ka Covid-19 ir jauna pieredze ne vien Latvijas veselības aprūpes sistēmai, bet visai sabiedrībai kopumā, šo realitāti pavada daudzi jauni izaicinājumi. Viens no tiem ir noturēt sabiedrības uzticību ekspertu paustajiem ieteikumiem un norādēm par atbilstošu rīcību vīrusa izplatības mazināšanā un ārstēšanā. Ir skaidri redzams, ka aptiekas Latvijā šo pārbaudījumu ir izturējušas. Krīzes laikā aptiekas ir īpaši svarīgs atbalsta punkts veselības jautājumu risināšanai,” norāda “Sentor Farm aptiekas” valdes priekšsēdētājs Dmitrijs Juskovecs.

Vienlaikus aptaujā ir atklājies, ka 71% no iedzīvotājiem ir risinājuši nepieciešamību izmantot aptiekas pakalpojumus kopš ārkārtas stāvokļa ieviešanas Latvijā, apmeklējot aptieku klātienē. Šajā periodā zāles internetā ir pirkuši 8% iedzīvotāju, tās iegādāties kādam citam lūguši 6%. 23% iedzīvotāju nav bijusi vajadzība šajā periodā izmantot aptiekas pakalpojumus.

“Tieša saziņa, kontakts ar farmaceitu ir īpaša vērtība un būtiska farmaceitiskās aprūpes daļa – un, kā pierāda aptauja, tā ir ļoti svarīga arī krīzes laikā. Mūsu aptieku uzņēmums, meklējot risinājumus plašākai kontaktēšanās iespējai, piedāvā arī attālinātas konsultācijas ar farmaceitu tiešsaistē. Vienlaikus aktualizēta arī iespēja daļu aptiekas produktu iegādāties digitālajā vidē,” par pētījuma datiem papildina Dmitrijs Juskovecs.

Pretēji sākotnējām prognozēm, iedzīvotāji pastiprinātā zāļu iepirkšanā un uzkrājumu veidošanā nebija tik aktīvi kā pārtikas uzkrājumu veidošanā. Kopš ārkārtas stāvokļa izsludināšanas tikai 8% iedzīvotāju iepirka lielākus zāļu krājumus nekā parasti. Turpretī 91% neizvēlējās šādu rīcību.

“Lielā mērā pateicoties farmaceitu konsultatīvajam darbam un padomam iedzīvotāji nav veidojuši liekus zāļu un citu aptiekas produktu uzkrājumus. “Mēness aptieka” daudz strādāja, lai, pirmkārt, reāli nodrošinātu nepieciešamos zāļu krājumus un saplānotu zāļu piegādes atbilstoši jaunajiem apstākļiem. Otrkārt, informēja sabiedrību, slāpējot uztraukumu un apliecinot, ka jebkura scenārija gadījumā mūsu zāļu krājumi būs pietiekami, savukārt farmaceiti skaidroja sabiedrībai par riskiem, kas saistīti ar lieku zāļu uzkrājumu veidošanu,” skaidro Dmitrijs Juskovecs.

Sabiedriskās domas pētījumā, kas tika īstenots interneta vidē, piedalījās Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18-75 gadiem. Aptaujas datu ievākšanas laiks bija no 20. līdz 22.aprīlim.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*