Sākums » E-veselība » Ārstu biedrība prasa izveidot parlamentāro izmeklēšanas komisiju e-veselības izvērtēšanai
Ārstu biedrība prasa izveidot parlamentāro izmeklēšanas komisiju e-veselības izvērtēšanai

Ārstu biedrība prasa izveidot parlamentāro izmeklēšanas komisiju e-veselības izvērtēšanai

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) aicina izveidot parlamentāro izmeklēšanas komisiju e-veselības neveiksmīgās ieviešanas izvērtēšanai un vainīgo personu identificēšanai. Atklātā vēstulē Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājai Aijai Barčai un Veselības apakškomisijas priekšsēdētājam Romualdam Ražukam LĀB norāda uz virkni nepilnību e-veselības izstrādē un ieviešanas grūtībām.

Kā paziņojumā presei skaidro LĀB, šā gada 1. janvārī vajadzēja stāties spēkā e-veselības mazai daļai – darba nespējas lapu un recepšu izrakstīšanai, izmantojot e-veselības sistēmu. “Šobrīd perfekti strādā tikai dārgi apmaksāta reklāma masu saziņas līdzekļos, kas slavē e-veselību. Pati e-veselības sistēma strādā neefektīgi, katru dienu ilgstoši nav pieejami e-veselības pakalpojumi ne ārstiem, ne aptiekām, ne pacientiem. Pacienti un ārsti tērē neiedomājami daudz laika lai izrakstītu un saņemtu zāles,” paziņojumā pauž LĀB. Biedrību īpaši uztrauc problēmas, kas saistītas ar zāļu saņemšanu bērniem, cukura diabēta un astmas slimniekiem, kur medikamenti vajadzīgi nekavējoši, bet aptiekās tos nav iespējams saņemt e-veselības sistēmas ilglaicīgu pārrāvumu dēļ.

“E-veselības sistēmā ir bezgala daudz problēmu, kas radušās, ilgstoši vīzdegunīgi ignorējot medicīnas profesionāļu vajadzības, veidojot e-veselību uz dažādām platformām, izejot tikai no programmētāju vai ierēdņu viedokļa,” paziņojumā norāda Ārstu biedrība.

“Nejēdzīgas, vecmodīgas e-veselības ieviešana valstij no Eiropas struktūrfondiem izmaksājusi daudzus miljonu eiro, kamēr sistēmas novērtējums un analogas, bet darbotiesspējīgas e-veselības sistēmas izstrāde vai tulkošana un pārņemšana no Igaunijas, pēc ekspertu aplēsēm nevarētu izmaksāt vairāk par vienu miljonu. Publiskajā telpā ir izplatījušās ziņas, ka e-veselības izstrāde saistīta ar nelietderīgu līdzekļu šķērdēšanu, pārskaitot milzīgas naudas summas “konsultantiem”,” norāda LĀB.

“Vienlaikus Veselības ministrija turpina publiski apvainot ārstus, ka ārsti nelabprāt izmantojot e-veselību un nepamatoti vainojot ministriju un NVD. No visiem Latvijas ģimenes ārstiem, pēc Latvijas Ārstu biedrības datiem, šobrīd ar e-veselību nestrādā tikai astoņi, bet visi pārējie izmisīgi pūlas strādāt ar e-veselību, diemžēl vismaz puse dienas paiet risinot problēmas vai lūkojoties uz nestrādājošu sistēmu,” uzsver biedrība.

LĀB atgādina, ka e-veselības ieviešana saistīta ar četriem ministriem – Juri Bārzdiņu, Ingrīdu Circeni, Gunti Belēviču un Andu Čakšu, kas visi publiski slavējuši e-veselības ieviešanas gaitu, un, “kā rodas iespaids, paši aktīvi politiski vadījuši šā brāķa radīšanu”. “Jautājums – kam būtu jāuzņemas politiska atbildība par tām problēmām, kas radušās ārstiem, aptiekāriem un pacientiem, ieviešot e-recepti un e-darba nespējas lapu, kā arī par tām problēmām, kāpēc nestrādā visas pārējās e-veselības sadaļas. Parlamentāra izmeklēšanas komisija varētu arī sākotnēji noskaidrot, kas bijuši tie konsultanti, kas saņēmuši vairāk par 10 miljoniem eiro par e-veselības izstrādi, kāds ir šo konsultantu pienesums un atbildība,” savā paziņojumā norāda Ārstu biedrība.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*