Sākums » Jaunākie raksti » Ārstu biedrība prasa Viņķeles un Reira demisiju un atbalsta Saeimas atlaišanu
Ārstu biedrība prasa Viņķeles un Reira demisiju un atbalsta Saeimas atlaišanu

Ārstu biedrība prasa Viņķeles un Reira demisiju un atbalsta Saeimas atlaišanu

Latvijas Māsu asociācijas (LMa), Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) un Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) valde ir pieņēmusi lēmumu izteikt neuzticību veselības ministrei Ilzei Viņķelei, kā arī atkārtoti prasīt finanšu ministra Jāņa Reira demisiju. Mediķi vienojušies arī aktīvi atbalstīt parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanas referenduma rosināšanu, presei ziņo Kārlis Rācenis, LJĀA valdes priekšsēdētājs.

LMa, LJĀA un LĀB nosūtījušas vēstules Ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam, kā arī Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei, atkārtoti norādot, ka veselības ministrei Ilzei Viņķelei un finanšu ministram Jānim Reiram ir jāuzņemas politiskā atbildība par savu līdzšinējo darbību, kas sekmējusi un turpinās sekmēt ārstu un māsu, kā arī citu veselības aprūpē strādājošo profesiju izskaušanu un Latvijas veselības aprūpes sistēmas graušanu.

“Veselības aprūpes nozare Latvijā jau vairāk nekā 30 gadus ir pabērna lomā, tomēr ar tādu politisko cinismu un vienaldzību sastopamies pirmo reizi. Politiķi, kas pirms vēlēšanām solīja cīnīties par tiesiskumu, pašlaik rīkojas klaji prettiesiski. Tāpēc ministri un Saeimas deputāti, kas nestrādā valsts un iedzīvotāju interesēs, ir pelnījuši ne tikt atlaisti, bet uz visiem laikiem padzīti no politikas,” paziņojumā presei uzsver LMa viceprezidente Ilze Ortveina.

Demisijas pieprasījumā mediķu organizācijas norāda, ka veselības ministres un finanšu ministra rīcība ir tiešā veidā veicinājusi Veselības aprūpes finansējuma likuma normu nepildīšanu. 2019. gada septembrī Veselības ministrija (VM), balstoties uz Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto un Ministru kabinetā (MK) saskaņoto viedokli, paziņoja, ka Veselības aprūpes finansēšanas likumā iestrādātais pants, kas uzdod MK 2020. gada valsts budžeta likumprojektā paredzēt veselības aprūpes darbinieku minimālās algas pieaugumu par 20%, netiks pildīts un likumā noteikto 120 miljonu eiro vietā tiks piešķirti tikai 60 miljoni eiro.

“Mūs ir pievīluši jau divreiz un gatavojas to darīt arī trešo reizi. Pirmo reizi, kad valdība un Saeima pārkāpa pašu pieņemto likumu un mediķu algu palielināšanai piešķīra uz pusi mazāku finansējumu. Otro reizi, kad, klaji ignorējot nozares viedokli, tika veikta piešķirtā finansējuma netaisnīga un neloģiska pārdale. Bet ar to nepietiek, jau tiek gatavots nākamais solis nozares tālākai iznīcināšanai – grozījumi veselības aprūpes finansēšanas likumā,” paziņojumā masu medijiem norāda LJĀA valdes priekšsēdētājs K. Rācenis.

2019. gada novembrī VM vienpusīgi paziņoja par 60 miljonu eiro sadales principiem veselības aprūpes darbinieku algām, rupji pārkāpjot VM Stratēģiskās padomes iepriekš pieņemto lēmumu un pilnībā ignorējot veselības aprūpes profesionālo organizāciju viedokli par taisnīgu līdzekļu pārdali, uzskata asociācijas. Tā rezultātā 2019. gada 10.decembrī Ministru kabinetā (MK) steidzamības kārtībā tika apstiprināti VM iesniegtie MK noteikumu Nr. 685, Nr. 851 un Nr. 555 grozījumi, kuri paredz nevienlīdzīgu zemākās mēnešalgas palielinājumu ārstiem rezidentiem par 20%, bet sākot ar trešo rezidentūras gadu un apakšspecialitāšu rezidentiem par 30%, bet visiem pārējiem (tostarp māsām) par 10%.

“Tādejādi pilnībā tiek ignorēti Pasaules Bankas, OECD, Eiropas Komisijas un Latvijas Valsts kontroles ziņojumi, kā arī pašas Veselības ministrijas konceptuālais ziņojumu par veselības aprūpes sistēmas reformu, kā arī nozares ekspertu viedokli par katastrofālo situāciju veselības aprūpes nozarē. Principā grauta ne tikai Latvijas veselības aprūpe, bet arī demokrātija un tiesiskas valsts pamati,” saka LĀB prezidente Ilze Aizsilniece.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*