Sākums » Farmācija » Ārstu vidū nav vienotas nostājas par marihuānas legalizēšanu medicīnas vajadzībām
Ārstu vidū nav vienotas nostājas par marihuānas legalizēšanu medicīnas vajadzībām

Ārstu vidū nav vienotas nostājas par marihuānas legalizēšanu medicīnas vajadzībām

Latvijas sabiedrība nav gatava marihuānas legalizēšanai medicīnas vajadzībām, nacionālai informācijas aģentūrai LETA paudusi veselības ministre Anda Čakša.

Pēc viņas paustā, lai runātu par marihuānas legalizēšanu, “jābūt ļoti skaidrām sabiedrības brieduma pazīmēm”, taču šobrīd ministre legalizēšanu nevarot atbalstīt.

Ministre atzina, ka ir pierādījumi, kas apstiprina marihuānas izmantošanas lietderību dažādu diagnožu ārstniecībā, tomēr viņa uzskata, ka Latvijas sabiedrība šādam solim nav gatava.

Kā ziņots, Saeima 2015.gadā noraidīja iedzīvotāju kolektīvo iesniegumu ar ierosinājumu par marihuānas dekriminalizāciju. Par šī ierosinājuma noraidīšanu balsoja arī Zaļo un zemnieku savienības deputāti. Tomēr Latvijas politiķu vidū diskusijas par šo jautājumu atkal atsākušās, pēc tam, kad šogad jūlija nogalē Gruzijas Konstitucionālā tiesa lēma par labu marihuānas lietošanas legalizācijai.

Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis uzskata, ka marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl “nedaudz jāpaaugas”. Viņš aģentūrai LETA skaidrojis, ka komunikācijā ar kolēģiem no Amerikas, kuri nodarbojas ar onkoloģisko pacientu ārstēšanu, nācies secināt, ka viņu pieredze ar “šī dabas produkta” pielietošanu, ārstējot pacientus pēdējās slimības stadijās ar izteiktiem sāpju sindromiem, ir ļoti laba.

Pēc Eglīša paustā, viņa amerikāņu kolēģi norādījuši, ka marihuānas efekts ir labs, turklāt tās pielietošanas iespējas esot plašas, piemēram, tā varētu būt pielietojama depresijas ārstēšanā. Vienlaikus marihuānas gadījumā jārunā par lietošanas apmēriem, daudzumu, biežumu, pierašanas faktoriem un citiem jautājumiem.

“Marihuāna varētu būt labāka nekā alkohols, kas mūsu sabiedrībā ir populārs produkts,” paudis onkologs, vienlaikus norādot, ka pamatjautājums marihuānas legalizēšanai ārstnieciskām vajadzībām Latvijā tomēr esot sabiedrības izglītības un attīstības līmenis. “Latvija pagaidām nav sasniegusi nepieciešamo līmeni, lai varētu legalizēt marihuānu medicīniskām vajadzībām,” uzskata onkologs.

Savukārt Latvijas Sāpju izpētes biedrība atbalsta kanabioīdu jeb marihuānas produktu legalizēšanu medicīniskām vajadzībām. Tā aģentūrai LETA teicis biedrības valdes priekšsēdētājs algologs Mihails Ārons.

Viņš aģentūrai LETA uzvēris, ka Sāpju izpētes biedrība atbalsta kanabioīdu izmantošanu tieši medicīnā, nevis marihuānas pīpēšanu, pret kuru biedrības attieksme ir noraidoša.

Ārons uzskata, ka nākotnē kanobioīdu izmantošana būs populāra, jo šie produkti ir efektīvi hronisku sāpju gadījumos, īpaši onkoloģisku un neiropātisku sāpju ārstēšanā. Pēc algologa paustā, kanabioīdi ir ļoti dažādi, tostarp ir kanabioīds, kas dod mazāk eiforijas sajūtas, bet vairāk palīdz sāpju remdēšanai. Tieši šis kanabioīdu veids, pēc biedrības domām, varētu būt ļoti vērtīgs medicīnā.

Pret marihuānas izmantošanu medicīnā jau agrāk iestājies Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis, kas vēl joprojām uzskata, ka “marihuāna medicīnā nozīmē psihiskus slimniekus, atkarības un nāves”. Jau 2015. gadā viņš paudis diezgan kategorisku viedokli: “Esmu PRET jebkādu marihuānas legalizācijas (dekriminalizācijas) mēģinājumu, Latvijas Ārstu biedrība kā profesionāla organizācija ieguldīs visus savā rīcībā esošos resursus, lai nepieļautu murgus.”

Savu nostāju Apinis pamatojis presē: “Izlasot pieteikumu dekriminalizēt marihuānu, kļūst skaidrs, ka atkarības tirgoņi meklē jaunas tirgus nišas. Cilvēks, kas pamēģina atkarību ļoti izraisošo marihuānu, agri vai vēlu kļūs par citu atkarību pacientu.” Viņš uzskata, ka “lielākais absurds ir nosaukt marihuānu par zālēm, piemēram, par pretsāpju līdzekli”. Pēc Apiņa teiktā, “marihuānas sastāvdaļas – alkaloīdi – tiešām ir vairākuma medikamentu pamatā, bet medikamentos ir viens no simta marihuānas alkaloīdiem”.

“Nepamatoti, uz absurdām publikācijām balstīti paziņojumi nodara neiedomājamu kaitējumu – laiku pa laikam man nākas sastapt slimniekus, kas neārstē vēzi, glaukomu vai C hepatītu, paļaujoties uz apgalvojumiem, ka šīs kaites var izārstēt, smēķējot marihuānu. Rezultātā pacients nonāk tieši pie patologanatoma,” uzskata LĀB prezidents.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*