Sākums » E-veselība » Arvien vairāk ārstu arī parastās receptes izvēlas izrakstīt elektroniski
Arvien vairāk ārstu arī parastās receptes izvēlas izrakstīt elektroniski

Arvien vairāk ārstu arī parastās receptes izvēlas izrakstīt elektroniski

Lai arī no šī gada 1. janvāra obligāti E-veselības sistēmā izrakstāmas ir kompensējamo medikamentu receptes, Nacionālā veselības dienesta (NVD) rīcībā esošie dati liecina, ka arvien vairāk ārstu arī parastās receptes izvēlas izrakstīt elektroniski.

E-veselības sistēmā līdz šim kopā ir izrakstīts 1,7 miljoni e-recepšu, tostarp lielākā daļa ir izrakstītas pēc šī gada 1. janvāra, ziņo NVD. Turklāt šī gada janvārī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada decembri E-veselības sistēmā izrakstīto parasto recepšu (zilā krāsā) skaits būtiski pieaudzis – par vairāk nekā 230 tūkstošiem. Savukārt sistēmā izrakstīto īpašo recepšu (rozā krāsā) skaits, kas ietver arī kompensējamos medikamentus, palielinājies par 440 tūkstošiem.

Vienlaikus sarucis ģimenes ārstu un ārstniecības iestāžu kopējais iegādātais papīra recepšu veidlapu skaits. Ja salīdzina papīra recepšu veidlapu iegādes apjomu 2016. gada un 2017. gada janvārī, kad tas ir bijis nepilni divi miljoni, tad jau 2017. gada decembrī tas saruka zem miljona, bet 2018. gada janvārī – līdz pusmiljonam.

Dalījumā pa recepšu veidiem dati uzrāda, ka tikai mēnesi pēc obligātās E-veselības lietošanas uzsākšanas iegādāto īpašo zāļu recepšu veidlapu skaits (tajā skaitā kompensējamo) salīdzinājumā ar pērnā gada janvāri sarucis par 80%, bet parasto – par 60%. Tas ļauj samazināt kopējos ārstniecības iestāžu un ģimenes ārstu prakšu izdevumus līdz 6 tūkstošiem eiro mēnesī. Šādai tendencei turpinoties, iestāžu gada kopējais ietaupījums būtu līdz 80 tūkstošiem eiro – atkarībā no iestāžu recepšu veidlapu uzkrājumiem un vajadzībām.

Paredzot, ka ar laiku visu medikamentu izrakstīšana notiks elektroniski, līdzekļu ietaupījums varētu būt vēl nozīmīgāks, turklāt ieguvumi mērāmi ne tikai finansiālā izteiksmē, bet paredz arī samazinātu papīra patēriņu. Elektroniska recepšu izrakstīšana nozīmē arī to, ka ārstniecības personām nav jāplāno regulāra recepšu veidlapu iegāde, skaidro NVD.

Pēc NVD teiktā, farmaceiti jau šobrīd atzīst, ka E-veselība arvien vairāk veicina to darba efektivitātes uzlabošanos. Vienlaikus NVD atbildīgie E-veselības speciālisti turpina intensīvi strādāt pie sistēmas darbības stabilitātes, lai nodrošinātu, ka gan farmaceiti, gan ārstniecības personas var ērti un raiti nodrošināt pakalpojumus saviem pacientiem. Medikamentu informācijas centra rīcībā gan ir ziņas, ka farmaceiti aptiekās turpina sastapties ar E-veselības sistēmas nepilnībām, kas apgrūtina ikdienas darbu.

Jau ziņots, ka no 2018. gada 1. janvāra obligāta e-recepšu izrakstīšana ir noteikta kompensējamajiem medikamentiem. Vienlaikus ir noteikti gadījumi, kad arī turpmāk zāles izraksta uz papīra veidlapām – ja e-receptes izrakstīšana nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ; izrakstot individuāli kompensējamās zāles, medicīniskās ierīces, valsts kompensējamās M saraksta zāles; ja zāļu iegādi pacientam kompensē apdrošināšanas sabiedrība; ja zāles izraksta personai, kura nav reģistrēta Iedzīvotāju reģistrā; ja pacients ir informējis, ka izmantos recepti kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Šveicē.​

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*