Sākums » Farmācija » Asociācija: Zāļu lieltirgotāju pieļaujamā piecenojuma noteikšana var apdraudēt ļoti dārgu medikamentu pieejamību Latvijas tirgū
Asociācija: Zāļu lieltirgotāju pieļaujamā piecenojuma noteikšana var apdraudēt ļoti dārgu medikamentu pieejamību Latvijas tirgū

Asociācija: Zāļu lieltirgotāju pieļaujamā piecenojuma noteikšana var apdraudēt ļoti dārgu medikamentu pieejamību Latvijas tirgū

Nosakot zāļu lieltirgotāju pieļaujamo piecenojumu fiksētā līmenī, var rasties loģistikas problēmas, piemēram, izspiežot no tirgus ļoti dārgus medikamentus, aģentūrai LETA norādīja Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas (LFAA) izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.

Viņa pauda, ka Veselības ministrijas (VM) piedāvājumu samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) medikamentiem asociācija vērtē piesardzīgi optimistiski, savukārt lieltirgotāju piecenojumu jautājuma risinājuma piedāvājums “liek uzdot jautājumu, vai neradīsies loģistikas problēmas, piemēram, ļoti dārgiem medikamentiem, tos tādējādi izspiežot no tirgus, kam var draudēt sekas, ka iedzīvotāji medikamentus būs spiesti iegādāties ārpus Latvijas”.

Jučkoviča norādīja, ka noteikti atbalstāms un pacientu interesēs būtu priekšlikums par pieļaujamo kopējo pacienta līdzmaksājuma summu par kompensējamām zālēm kalendārā gada laikā – 250 eiro – virs kuras turpmāk pacientiem līdzmaksājums nebūtu jāveic, kā arī varētu atbalstīt zāļu vispārīgā nosaukuma izrakstīšanas principu receptēs arī nekompensējamām recepšu zālēm.

Savukārt par zāļu cenu veidošanās principiem un to neizvērtētu samazinājumu kādā no segmentiem ir vēl jādiskutē, jo, kā uzsvēra Jučkeviča, ministrijas aprēķinos dažādi to veidošanās aspekti nav ņemti vērā (piemēram, tas, ka citās valstīs ir piemērota samaksa par receptes apkalpošanu). Tāpat ministrijas aprēķinos arī izmantoti novecojuši dati, pilnībā nerēķinoties ar esošo ekonomisko situāciju – energoresursu un vispārējo dārdzību un izmaksu pieaugumu, kas varētu, piemēram, pieprasīt tieši pretēju rīcību – aptieku, tā saukto, piecenojumus nevis mazināt, bet celt.

“Uzsvēršu, ka valsts rīcībā vēl arvien ir viens no iedarbīgākajaim mehānismiem cenu kontrolei – tā ir medikamentu iekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā, un būtu tikai godīgi, ja valsts šo izmantotu atbilstoši situācijai,” skaidroja LFAA izpilddirektore.

Viņa arī pauda nožēlu, ka asociācija par sabiedriskai apspriešanai nodotiem VM plāniem uzzina no preses. Viņa uzsvēra, ka tas liek atkārtoti brīnīties par to, kā norit sadarbība ar nozari – vispirms ministrs informē koalīcijas partnerus, pat nenoskaidrojot, ko par daudzveidīgajiem priekšlikumiem domā nozare.

Kā ziņots, VM sagatavojusi priekšlikumu, kas ļautu samazināt zāļu cenu, tajā skaitā vērtēt PVN samazināšanu visiem medikamentiem no 12% līdz 5%, pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes žurnālistiem sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Kā aģentūru LETA informēja VM, attiecīgais priekšlikums sagatavots sabiedriskajai apspriešanai nodotajā Konceptuālajā ziņojumā par zāļu finansiālo pieejamību. Tāpat ministrija piedāvā noteikt lieltirgotavas pieļaujamo piecenojumu nevis procentuāli no ražotāja cenas, bet fiksētā līmenī, piemēram, zālēm virs 200 eiro lieltirgotavas piecenojums nedrīkstētu pārsniegt sešus eiro, tāpat, kā tas ir noteikts Lietuvā un Igaunijā. VM aicina arī noteikt maksimāli pieļaujamo kopējo pacienta līdzmaksājuma summu par kompensējamajām zālēm kalendārā gada laikā – 250 eiro – virs kuras turpmāk pacienta līdzmaksājums nebūtu jāveic.

Ziņojumā piedāvāts arī pārskatīt zāļu cenu veidošanās principus, kas ļautu samazināt zāļu gala cenas pacientiem. To būtu iespējams panākt, nosakot, ka medikamenta cena kompensējamo zāļu sistēmā un ārpus tās ir vienāda un tiek veikts šīs cenas salīdzinājums ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Lai mazinātu pacientu izdevumus par zālēm, tiek piedāvāts ieviest zāļu vispārīgā nosaukuma izrakstīšanas principu receptēs arī nekompensējamām recepšu zālēm.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*