Sākums » Interesanti » “Baltajam sarakstam” pacienti iesaka 27 ārstus, kas atklājuši melanomu

“Baltajam sarakstam” pacienti iesaka 27 ārstus, kas atklājuši melanomu

Noslēdzot melanomas modrības mēneša kampaņu Balts arī ir skaisti, melanomas pacientu biedrība mājas lapā publicējusi Balto sarakstu ar 27 pacientu ieteiktiem ārstiem visā Latvijā, kas viņiem veiksmīgi atklājuši melanomu.

Pacienti Baltajam sarakstam nosaukuši 27 ārstus. No tiem lielākā daļa jeb 19 pēc specialitātes ir dermatologi, divi ir onkodermatologi, divi – ģimenes ārsti, divi – onkologi ķīmijterapeiti u.c. Minētie ārsti ir no astoņām Latvijas pilsētām – Rīgas, Jelgavas, Jēkabpils, Ventspils, Tukuma, Madonas, Varakļāniem un Ķekavas novada Valdlaučiem.

“Esam gandarīti, ka mūsu iniciatīva ir guvusi atbalstu un tagad ikvienam pacientam ar aizdomīgu ādas veidojumu, kam ir šaubas vai neziņa par ārsta izvēli, ir iespēja ienākt mūsu mājas lapā www.soliprieksamelnomai.lv un uzzināt par ārstiem, kas citiem ir veiksmīgi palīdzējuši atklāt šo nopietno slimību,” saka Olga Valciņa, biedrības Soli priekšā melanomai vadītāja.

Vairums pacientu atzīst, ka viņu nosauktais ārsts bijis iejūtīgs un vizītes laikā radījis drošības sajūtu. Tieši šis aspekts komunikācijā ar ārstiem nereti ir neapmierinošs, jo ne visi ārsti ir pietiekami vērīgi un zinoši, lai atklātu melanomu jau pirmajā vizītē un tās ārstēšana netiktu aizkavēta, uzsver O. Valciņa. Arī zinoši ārsti ne vienmēr pietiekami runā ar pacientu un izskaidro slimības gaitu, ārstēšanas nianses, kas pacientiem rada apjukumu, neziņu un bailes.

“Ar Balto sarakstu mēs, melanomas pacienti, šo praksi gribam mainīt un sekmēt, lai ikviens pacients jau pirmajā vizītē saņem iejūtīgu, profesionālu ārsta konsultāciju,” saka O. Valciņa.

Kā stāsta melanomas paciente Marina Burova, kopš viņa iesaistījusies biedrības darbā, jau vairāki cilvēki jautājuši viedokli par ārsta izvēli.

“Par laimi, mana pieredze melanomas atklāšanā bija salīdzinoši veiksmīga. No pirmās vizītes līdz operācijai pagāja divi mēneši, ārsts bez kavēšanās nosūtīja uz Onkoloģijas centru, bet zinu, ka citiem pacientiem nav gājis tik gludi,” stāsta M. Burova.

“Mūsu kopīgi veidotais Baltais saraksts ir apliecinājums tam, ka pieredze melanomas ārstēšanā var būt veiksmīga. Tas iedrošina pacientus un dod ziņu, ka ir daudz labu ārstu, kas ir gatavi palīdzēt,” uzsver M. Burova.

Baltais saraksts arī turpmāk tiks regulāri papildināts. Pacienti arī turpmāk aicināti sazināties ar biedrību un dalīties pieredzē par ārstiem, kas palīdzējuši atklāt melanomu.

Vairāk informācijas par Balto sarakstu, kā arī padomi dermatologa izvēlē atrodami mājaslapā www.soliprieksamelanomai.lv

Lai mudinātu iedzīvotājus laikus atklāt bīstamo ādas vēzi melanomu, kā arī pievērstu uzmanību nesauļotas dabiskas ādas skaistumam un melanomas profilaksei, pacientu biedrība Soli priekšā melanomai maijā rīkoja izglītojošu kampaņu Balts arī ir skaisti. Tās laikā pacienti tika aicināti kopīgi veidot ārstu Balto sarakstu, kā arī tika izplatīts jauns informatīvs materiāls Ādas melanomas pacienta ABC.

Kampaņas ietvaros no 18. līdz 29. maijam “Veselības centrs 4” filiāļu un grupas uzņēmumu dermatologi piedalījās akcijā, kuras laikā iedzīvotājiem tika veikta ādas veidojumu diagnostika par samazinātu cenu vai bez maksas (pensionāriem, 1. grupas invalīdiem). Divu nedēļu laikā izmeklējumi tika veikti 233 interesentiem, 156 pacientiem tika konstatēti labdabīgi ādas veidojumi. Diemžēl divos gadījumos izmeklējumi atklāja ļaundabīgus ādas veidojumus.

2017. gadā Latvijā 230 cilvēki uzzināja par diagnozi “ādas melanoma”, no šīs slimības nomira 78 cilvēki, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. 2017. gada beigās kopumā Latvijā bija 2065 melanomas pacienti, no kuriem 1266 ar šo diagnozi dzīvoja ilgāk nekā piecus gadus. Melanoma ir agresīvākā un mainīgākā ādas audzēju forma, kas grūti padodas ārstēšanai.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.