Sākums » Farmācija » Čakšas vēlmē mazināt kompensējamo zāļu cenas “Grindeks” saskata riskus sabiedrībai

Čakšas vēlmē mazināt kompensējamo zāļu cenas “Grindeks” saskata riskus sabiedrībai

Veselības ministrijas (VM) iniciatīva ierobežot kompensējamo zāļu pieļaujamo cenu medikamentiem ar identisku aktīvo vielu varētu samazināt zāļu pieejamību Latvijas tirgū, aģentūrai LETA paudis Latvijas zāļu ražotāja AS “Grindeks” valdes priekšsēdētāja padomnieks nozares politikas jautājumos Egils Einārs Jurševics.

Viņš norādījis, ka pirms pāris nedēļām nozarē aktualizēts jautājums par zāļu pieejamību Latvijas tirgū, jo patlaban novērojams to iztrūkums. Jurševics skaidrojis, ka VM iepriekš uz jautājumu par minētās situācijas iemesliem nav spējusi sniegt atbildi, tomēr viņš atzīmējis, ka to varētu veicināt zāļu ražotāju izvestais importēto zāļu apmērs tirdzniecībai citu valstu tirgos.

“Grindeks” pārstāvis paudis, ka kopējais Latvijas zāļu tirgus mērāms 400 miljonos zāļu vienību, no kuriem 120 miljonus zāļu, kas iepriekš importētas Latvijā, ražotāji nolemj izvest un pārdot citu valstu tirgos, jo Latvijā medikamentu cenas ir vienas no zemākajām un citās valstīs ir iespējams nopelnīt vairāk. Viņš norādījis, ka tas uzskatāms par bīstamu signālu, jo Latvijā var saasināties zāļu pieejamības problēmas.

“Es saprotu – valsts interesēs ir medikamentus nopirkt lētāk un vairāk, bet (..), ja tas turpināsies, un, ņemot vērā, ka Latvijas tirgus zāļu ražotājiem nav tas kārotākais, šādi var pastiprināties zāļu pieejamības problēmas,” uzsvēris “Grindeks” pārstāvis.

Viņš paudis, ka ir svarīgi saprast, kā VM plāno īstenot iniciatīvu – vai zālēm, kurām ir liels uzcenojums, ir atbilstoši aizvietotāji, un vai zāļu ražotāji piekritīs samazināt cenas. Tomēr viņš uzsvēris, ka Latvijas tirgū ir jāspēj nodrošināt medikamentu pieejamība. “Es ceru, ka ministrija ir izrēķinājusi un analītiski izdomājusi, kā tas ietekmēs situāciju,” norādījis Jurševics.

Pēc viņa teiktā, VM ir uzmanīgi jāpieiet minētā jautājuma risināšanai, jo ražotājiem nav intereses nosacīti lētākam tirgum samazināt cenu, ja citos tirgos var nopelnīt vairāk, tādējādi tie var lielu daļu biznesa pārvirzīt citos tirgos, kas ierobežotu zāļu pieejamību Latvijā.

Savukārt Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) izpilddirektors Valters Bolēvics norādījis, ka VM iniciatīva nav jauna ideja un tā bijusi aktuāla arī pirms pāris gadiem. Vienlaikus viņš atzīmējis, ka asociācija nav pilnībā iepazinusies ar VM iniciatīvas oficiālo versiju, līdz ar to tā plašākus komentārus par minēto jautājumu plāno sniegt, kad tas būs izdarīts.

Kā ziņots, VM publiskajai apspriedei nodevusi jaunu politisko iniciatīvu, ar kuru plāno ierobežot kompensējamo medikamentu pieļaujamo cenu medikamentiem ar identisku aktīvo vielu, proti, starpība starp lētāko (references) un dārgāku medikamentu nedrīkstētu pārsniegt 100%. Izmaiņas varētu skart apmēram 200 medikamentus kompensējamo zāļu sarakstā.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.