Sākums » Jaunākie raksti » “Centrālajā laboratorijā” valsts apmaksāto analīžu veikšanai iedzīvotājus reģistrē oktobrim paredzētās kvotas ietvaros

“Centrālajā laboratorijā” valsts apmaksāto analīžu veikšanai iedzīvotājus reģistrē oktobrim paredzētās kvotas ietvaros

Iedzīvotāji valsts apmaksāto pakalpojumu saņemšanai pierakstās “Centrālās laboratorijas” izveidotajā rindā, un jau pašreiz pacienti tiek reģistrēti oktobrim paredzētās kvotas ietvaros, aģentūru LETA informēja laboratorijas pārstāvji.

“Centrālā laboratorija” novērtē Veselības ministrijas (VM) spertos soļus sasāpējušās situācijas risināšanai un rasto iespēju saņemt samaksu par laboratorijas pakalpojumiem, kuri veikti 2023.gadā pirmajos sešos mēnešos virs kvotas. Tomēr, analizējot pieprasījumu pēc valsts apmaksātājiem laboratoriju pakalpojumiem otrajam pusgadam, jau šodien ir prognozējams, ka VM piešķirtie 3 176 637 eiro šo pakalpojumu finansējumam papildus, samaksu virs kvotas veiktiem izmeklējumiem pilnā apmērā nenosegs.

Kamēr netiks saņemtas rakstveida garantijas, ka “Centrālā laboratorija” tiešām saņems samaksu arī par visu paveikto darbu turpmāk, laboratorija ir spiesta rīkoties ļoti piesardzīgi un apkalpot pacientus piešķirtā finansējuma ietvaros, norādīja “Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa.

Ņemot vērā radušos situāciju, no šodienas, lai neveicinātu kvotas pārstrādi, “Centrālā laboratorija” veidos gaidīšanas rindu un pieņems pacientus tikai valsts apmaksātas kvotas ietvaros. Aicinājumu nesniegt pakalpojumus virs valsts piešķirtās kvotas “Centrālajai laboratorijai” nosūtījis arī Nacionālai veselības dienests.

“Centrālā laboratorija” analīžu veikšanai jau līdz augusta beigām bija izmantojusi valsts atvēlēto gada finansējumu visam 2023.gadam. Iemesls tam ir valsts budžeta nepārdomātā plānošana, nepiešķirot veselības aprūpes iestādēm, ģimenes ārstiem un ārstiem speciālistiem finansējumu, pamatojoties uz iepriekšēju gadu pieprasījuma statistikas analīzi. Tā kā finansējums 2023.gadā piešķirts reālajam iedzīvotāju pieprasījumam acīmredzami nepietiekamā apmērā, valsts apmaksātajiem pakalpojumiem nauda beidzas katra mēneša 10.-15. datumā.

“Centrālā laboratorija” skaidro, ka valsts apmaksātās analīzes sniedz par valsts noteiktu tarifu, kas ir vienāds valstij piederošajām laboratorijām un privātajām laboratorijām. Salīdzinot Latvijas valsts tarifus ar Igaunijas valsts noteiktajiem tarifiem, redzams, ka Igaunijas tarifi ir augstāki.

Uz šo brīdi “Centrālā laboratorija” joprojām nav saņēmusi pilnu samaksu par 2022.gadā veiktajām analīzēm.

Lai no šodienas saņemtu valsts apmaksātos laboratorijas pakalpojumus analīžu nodošanai, jāpierakstās rindā, zvanot uz “Centrālā laboratorijas” tālruņa numuru 67334433. “Centrālās laboratorijas” sniegtie maksas pakalpojumi arī turpmāk būs pieejami jebkurā tās filiālē bez minētā pieraksta.

SIA “Centrālā laboratorija” pieņem analīzes 84 filiālēs, kas atrodas visā Latvijā. Laboratorijā strādā vairāk nekā 650 darbinieku.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*