Sākums » Farmācija » Daugavpils mērs farmācijas nozarē saskata karteļa pazīmes; aicina valsti rast risinājumu
Daugavpils mērs farmācijas nozarē saskata karteļa pazīmes; aicina valsti rast risinājumu

Daugavpils mērs farmācijas nozarē saskata karteļa pazīmes; aicina valsti rast risinājumu

Farmaceitiskās aprūpes jomā pastāv kartelis, tāpēc valstij būtu jāīsteno pasākumi un jārod risinājums farmaceitiskās aprūpes pieejamības nodrošināšanai, vēstulē ministru prezidentam, Veselības ministrijai un Saeimas frakcijām paudis Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš.

Aizvadītās nedēļas nogalē pilsētas domes priekšsēdētājs savā “Facebook” kontā publiskojis tabulu, salīdzinot medikamentu cenas, par kurām tos iepērk Daugavpils reģionālās slimnīcas “slēgtā tipa” aptieka savām vajadzībām, ar cenām, par kurām zāles iespējams iegādāties aptiekā, kas atrodas slimnīcas telpās. Salīdzinot cenas, secināms, ka atvērtā tipa aptiekā iedzīvotājiem pieejamās zāles ir daudz dārgākas, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Aģentūrai LETA Elksniņš pastāstījis, ka līgums par telpu nomu ar aptieku ir spēkā līdz gada beigām, un slimnīcai būs jāizsludina jauns telpu nomas konkurss par tiesībām darboties iestādes telpās.

Vienlaikus pilsētas mērs informējis, ka aicinājis arī valsti iesaistīties nozares sakārtošanā. Savā vēstulē Elksniņš rakstījis, ka, viņaprāt, farmaceitiskās aprūpes jomā pastāv kartelis, un “rezultātā aptieku tīklu interesēs tiek ierobežotas tiesības brīvi izveidot jaunas aptiekas, aptieku tīkli, ļaunprātīgi izmantojot dominējošo stāvokli, piekopj negodīgu mazumtirdzniecības praksi un faktiski valstī diktē zāļu cenu veidošanas principus”.

Lai arī pilsētā ir 38 aptiekas, pēc Elksniņa skaidrotā, tās nenodrošina iedzīvotāju interesēm atbilstošu veselības aprūpes pieejamību un dome vairākkārt saņēmusi iedzīvotāju lūgumus iesaistīties farmaceitiskās aprūpes pieejamības jautājumu risināšanā. Savukārt pašvaldība ir konstatējusi, kas, lai iegādātos medikamentus, iedzīvotājiem nepieciešams mērot vairākus kilometrus garu ceļu.

Dome secinājusi, ka, lai arī likumos un Ministru kabineta noteikumos “Aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritēriji” ietverta iespēja pašvaldībai iesaistīties farmaceitiskās aprūpes pieejamības nodrošināšanā, faktiski noteikumos noteiktie ierobežojumi šādu iespēju liedz. Tāpēc problēmas risināšanā dome vēlas iesaistīt nozares ministriju, valdību un Saeimu.

Pilsētas mērs arī pastāstījis, ka tuvākajā laikā pašvaldībai daļēji piederošā Daugavpils reģionālā slimnīca Zāļu valsts aģentūrai lūgs atļauju pašai izveidot aptieku iestādes telpās. Elksniņš pārliecināts, ka aģentūra atteiks slimnīcai šādu iespēju, un gaidāma vēršanās Satversmes tiesā. Mērs paudis cerību, ka tiesvedība varētu sakārtot nozari, kā tas esot bijis pirms vairākiem gadiem Igaunijā.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka Daugavpils pašvaldība iepriekš jau ziņojusi par nodomu pilsētā atvērt vietvarai piederošu aptieku.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.