Sākums » Farmācija » Deputāti un atbildīgās institūcijas vienojas risināt C hepatīta terapijas kompensācijas jautājumus
Deputāti un atbildīgās institūcijas vienojas risināt C hepatīta terapijas kompensācijas jautājumus

Deputāti un atbildīgās institūcijas vienojas risināt C hepatīta terapijas kompensācijas jautājumus

2014. gadā Latvijas Infektoloģijas centrā reģistrēti 863 C hepatīta vīrusa gadījumi, taču lielākā daļa inficēto nemaz nav reģistrēti un tādu Latvijā varētu būt ap 40 000, 25. jūlijā Latvijas Ārstu biedrībā notikušajā diskusijā par C hepatītu Latvijā ziņoja Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) virsārste Velga Ķūse. Viņa atgādināja, ka ar šo slimību var inficēties ikviens, neatkarīgi no vecuma, dzimuma, profesijas vai statusa sabiedrībā, turklāt cilvēks var ilgstoši nezināt, ka ir slims ar C hepatītu.

LIC dati liecina, ka visbiežāk inficējas ķirurģisku manipulāciju ceļā. Bieži slimība iegūta pēc manipulācijām ārstniecības iestādēs, tetovēšanas salonos vai saņemot manikīra, pedikīra pakalpojumus.

Šobrīd ārstēšanās no šīs slimības prasa aptuveni 150 līdz 300 eiro lielu pacienta līdzmaksājumu ik mēnesi. Valsts medikamentus C hepatīta ārstēšanai apmaksā 75% apmērā (izņemot bērnus un trūcīgos, kam nodrošināta 100% kompensācija), taču lielā līdzmaksājuma dēļ daudzi pacienti, ap 30% reģistrēto inficēto, atsakās no terapijas. Turklāt, valsts neapmaksā hematoloģisko blakņu korekcijai nepieciešamās zāles, tāpēc terapija nereti tiek pārtraukta tieši blakusparādību dēļ. Neārstēts C hepatīts draud ar aknu cirozi un aknu vēzi.

Pirms gada iniciatīvu par C hepatītam nepieciešamo medikamentu kompensāciju no valsts puses pilnā jeb 100% apmērā parakstīja 13 600 vēlētāju. Šis priekšlikums guva vienbalsīgu Saeimas deputātu atbalstu, taču nekāda tālāka rīcība no valsts puses nav sekojusi. 25.jūlijā notikušajā diskusijā piedalījās arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča un Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs, apliecinot, ka turpinās darbu šajā virzienā un palīdzēs Veselības ministrijai rast finansējumu kompensācijas apmēra palielināšanai.

No visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm Latvija ir vienīgā, kurā šobrīd C hepatīta ārstēšana netiek kompensēta pilnā apmērā. Kā diskusijā norādīja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Egita Pole, jāņem vērā, ka Latvija ir vienīgā valsts ES ar tik mazu veselības aprūpes budžetu. Turklāt, jaunās paaudzes jeb tiešās darbības antivirālie medikamenti, kas uzskatāmi par apvērsumu C hepatīta ārstēšanā, ir ievērojami dārgāki, diskusijā atklāja V.Ķūse, lēšot, ka šobrīd atsevišķu zāļu vienas tabletes cena varētu būt ap 1000 ASV dolāru.

25. jūlijā tika panākta vienošanās, ka jau augustā Hepatīta biedrība, par veselības aprūpi atbildīgās Saeimas komisijas, Veselības ministrija, kā arī citas atbildīgās institūcijas un ārsti – infektologi kopīgi strādās pie plāna C hepatīta pacientu atbalstam. Paredzēta tikšanās, kuras laikā tiks precizēts rīcības plāns ārstēšanas pakalpojumu pieejamības uzlabošanai un meklēti risinājumi papildus finansējuma piešķiršanai C hepatīta pacientiem.

VM norāda, ka pagaidām kompensācija pilnā apmērā nav iespējama mazā veselības aprūpes budžeta dēļ, tomēr VM plāno izstrādāt stingrāku regulējumu higiēnas nodrošināšanai vietās, kurās pastāv liels risks inficēties ar C hepatītu, lai ierobežotu šīs slimības izplatību. VM izstrādāts HIP un hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns, ko virzīs izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē. Turklāt Nacionālais veselības dienests turpina pārrunas ar zāļu ražotājiem par zāļu cenu samazināšanu vai daļēju pacienta līdzmaksājuma segšanu. Kā norādīja E.Pole, lai arī ražotāji mutiski pauduši savu atbalstu, līdz šim nav bijis neviena rakstiska apliecinājuma no zāļu ražotāju puses, ka viņi patiešām būtu gatavi samazināt zāļu cenu vai segt līdzmaksājumu.

Diskusijā 25. jūlijā piedalījās Aija Barča – Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja, Vitālijs Orlovs – Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas, Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs,Pēteris Apinis – Latvijas ārstu biedrības prezidents, Velga Ķūse – Latvijas Infektoloģijas centra virsārste, Irina Lucenko – Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja, Egita Pole – LR Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos, Olita Mengote – Hepatīta biedrības vadītāja un Kristaps Kaugurs – Hepatīta biedrības pārstāvis. Diskusiju vadīja sabiedrības veselības un komunikācijas eksperte Laura Zvirbule.

Jau ziņojām, ka 28. jūlijā tika atzīmēta Pasaules Hepatīta diena, kuras ietvaros pacientu organizācijas rīkoja akcijas, aicinot Latvijas atbildīgās institūcijas palielināt zāļu pieejamību C hepatīta slimniekiem.

Elīna Badune

Foto – no diskusijas organizatoru arhīva.

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*