Sākums » Farmācija » Deputāts Ražuks aicina sākt diskusiju ar zāļu ražotājiem par cenu samazināšanu inovatīvām zālēm

Deputāts Ražuks aicina sākt diskusiju ar zāļu ražotājiem par cenu samazināšanu inovatīvām zālēm

Lai nodrošinātu pacientiem jaunākās un efektīvākās zāles, turklāt iekļautu tās valsts kompensējamo medikamentu sarakstā, valstij nekavējoties jāveicina diskusija ar zāļu ražotājiem par cenu samazināšanu un dažādiem sadarbības variantiem, otrdien, 27.martā, pēc tikšanās ar Eiropas Farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācijas (EFPIA) izpilddirektori Natāliju Mollu (Nathalie Moll) uzsver Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks.

Kā pausts presei izplatītajā Saeimas Preses dienesta paziņojumā, Latvija šobrīd ir vienā no pēdējām vietām Eiropā pēc jaunāko un efektīvāko zāļu pieejamības un kompensācijām no valsts puses. Kā uzsver R.Ražuks, situācija pēdējo gadu laikā ir uzlabojusies, taču tā aizvien raksturojama kā kritiska.

“Būtiski, ka šī gada budžetā izdevies palielināt veselībai aprūpei domāto finansējumu, tostarp onkoloģijas jomā. Tas dod cerību, ka situācija ar vēža diagnosticēšanu un ārstēšanu, izmantojot inovatīvus onkoloģiskos medikamentus un personalizētu ārstniecību, varētu uzlaboties,” norāda R.Ražuks.

Pirms trim gadiem, kad Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē ietvaros tika parakstīts Latvijas valdības un farmācijas nozares nodomu protokols, kurā uzsvērta apņemšanās veicināt piekļuvi medikamentiem, valstī bija pieejami tikai divi preparāti krūts vēža ārstēšanai. Šobrīd esam sasnieguši jau tādu līmeni, kāds ir arī pārējās Baltijas valstīs – vēža ārstēšanai pieejami ap desmit medikamentiem, informē Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs.

“Esam īstenojuši virkni pasākumu, lai nokļūtu uz pareizā ceļa, taču līdz citu Eiropas valstu līmenim priekšā vēl garš ceļš. Šobrīd svarīgākais būtu uzsākt aktīvu komunikāciju ar zāļu ražotājiem par sadarbības modeli, lai pēc iespējas vairāk pacientu nodrošinātu ar inovatīvām zālēm. Savukārt valstij jāspēj zāļu ražotājiem garantēt, ka veselības aprūpes finansējums tuvākajos gados saglabāsies vismaz tādā pašā līmenī vai arī tiks palielināts,” uzsver R.Ražuks.

Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē deputāti otrdien tikās ar Eiropas Farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācijas izpilddirektori N.Mollu un diskutēja par panākto progresu saistītā ar nodomu protokolu starp Latvijas valdību, Latvijas Zinātņu akadēmiju, EFPIA un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociāciju (SIFFA). Nodomu protokola mērķis ir uzlabot veselības aprūpes rezultātus, veicināt medikamentu pieejamību un īstenot zāļu apmaksas modeļu izpēti, ziņo Saeimas Preses dienests.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.