Sākums » E-veselība » Divi no trim ārstiem e-veselības sistēmas dēļ spiesti strādāt ilgāk
Divi no trim ārstiem e-veselības sistēmas dēļ spiesti strādāt ilgāk

Divi no trim ārstiem e-veselības sistēmas dēļ spiesti strādāt ilgāk

Pēc e-veselības ieviešanas divi no trīs ārstiem spiesti strādāt ilgāk, un šī iemesla dēļ palielinājies ģimenes ārstu darba laiks, pagājušā nedēļā notikušajā Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) biedru sapulcē paudusi asociācijas prezidente Sarmīte Veide.

Biedru sapulcē virkne ģimenes ārstu norādījuši uz daudz un dažādām problēmām, ar kurām saskārušies, lietojot e-veselības sistēmu, turklāt kādam ārstam pat nācies pārkāpt likumu, lai noslēgtu darbnespējas lapu.

Par problēmām ar e-darbnespējas lapu sākšanu, noslēgšanu un pagarināšanu sapulcē informējuši vairāki ģimenes ārsti, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA. Viena no problēmām – pacientam nevar vienlaicīgi būt atvērtas vairākas darbnespējas lapas. Tas vairumam ārstu sagādā problēmas, turklāt arī deaktivizēta atvērta nespējas lapa liedz iespēju izrakstīt vēl vienu.

Ģimenes ārsti informējuši, ka joprojām no e-darbnespējas lapām nav izņemtas diagnozes. Ja grozījumi stājušies spēkā no 1.marta, tad e-veselības sistēmā šo ailīti joprojām ģimenes ārstam ir jāizpilda. Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Linda Freimane gan ģimenes ārstiem apsolījusi, ka tuvākajā laikā šī nepilnība tikšot novērsta.

Virkni problēmu ģimenes ārstiem sagādā arī e-recepšu izrakstīšana, un viena no problēmām saistīta ar to, ka zāļu saraksts e-veselības sistēmā esot nepilnīgs, turklāt neesot iespējams redzēt devas vai to cik tablešu ir vienā iepakojumā, kas ģimenes ārstiem ir ļoti būtiski. NVD pārstāve aicinājusi mediķus informēt par sistēmā neesošajiem medikamentiem, lai sarakstu varētu papildināt, turklāt medikamentu devu jautājums tikšot atrisināts tuvāko divu nedēļu laikā.

Vienlaikus kāda ārste paudusi neizpratni par to, ka, ja sistēmas nepilnības gadījumā notiek kāda kļūda, kā rezultātā jāanulē recepte, pie anulācijas jānorāda, ka tā ir ārsta kļūda, jo nepastāvot variants – “sistēmas nepilnība”.

Kāda ģimenes ārste stāstījusi arī par savu pieredzi ar jauno e-veselības funkcionalitāti – e-nosūtījumu. Viņai nosūtījuma izrakstīšana izdevās diezgan ātri, tomēr ārstus satrauca fakts, ka dokumentu pievienošana un citas darbības, kas jāveic, nosūtot pacientu pie cita speciālista, atkal e-veselības sistēmā prasīs pārāk ilgu laiku.

Vienlaikus kāds ģimenes ārsts norādījis uz e-receptes izrakstīšanas nepilnībām, kuras rodas ģimenes ārsta aizvietošanas laikā. Ja kādreiz ārsts, kurš aizvietoja citu ārstu, varēja izrakstīt receptes uz aizvietojamā ārsta receptēm, tad tagad kompensējamo medikamentu kvotas tiek ņemtas nost ārstam, kurš aizvieto.

Tāpat kādam ģimenes ārstam bijušas problēmas ar pieslēgšanos e-veselības portālam ar interneta pārlūkprogrammu “Safari”, šis ģimenes ārsts pieslēdzies sistēmai un tad ik pa laikam viņš no sistēmas ticis atvienots. Freimane aicinājusi šo ārstu sazināties ar atbalsta dienestu, lai atrisinātu šo jautājumu.

Ģimenes ārsti arī norādījuši uz to, ka NVD nepietiekoši informē sabiedrību, kā rezultātā ģimenes ārstiem savu vizītes laiku nākas tērēt, stāstot, kā iespējams aptiekā izņemt recepti sev, kādi dokumenti nepieciešami, lai izņemtu recepti sev, un kādas darbības jāveic, lai recepti varētu izņemt savam bērnam, kaimiņam vai citam cilvēkam.

 

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

  1. Labdien, cienītie dakteri.

    Arī farmaceitiem darba laiks ar e- receptēm ir palielinājies. Ārpus sava darba laika ir jālabo kļūdas Jūsu izrakstītajās receptēs. Psihotropās zāles mēdzat izrakstīt uz zilajām recepšu veidlapām, nemaz nerunājam par nepilnīgi noformētām receptēm arī paši neziniet kuriem ir atļauts izrakstīt valsts apmaksājamās kompensējamās zāles. Rezultātā piedodiet, ka kārtējo reizi jāpiestāda Jums rēķins izrakstīto KZ apmaksai. Vai sagaidīsim apmaksu, tas vēl ir jautājums. Varbūt visas kļūdas labos NVD, arī apmaksās šīs receptes, ja jau E- veselība tās pieļauj.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*