Sākums » Farmācija » EFPIA pārstāve informēs Saeimas deputātus par iespējām pacientus nodrošināt ar inovatīvām zālēm
EFPIA pārstāve informēs Saeimas deputātus par iespējām pacientus nodrošināt ar inovatīvām zālēm

EFPIA pārstāve informēs Saeimas deputātus par iespējām pacientus nodrošināt ar inovatīvām zālēm

Eiropas Farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācijas (EFPIA) izpilddirektore Natālija Molla vizītē Latvijā nākamnedēļ informēs Saeimas deputātus par iespējām veicināt pacientu nodrošinājumu ar inovatīvām zālēm, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

EFPIA, kas apvieno Eiropas vadošos zāļu ražotājus, pēdējo gadu laikā Eiropas līmenī uzsākusi virkni iniciatīvu, lai sekmētu pacientu nodrošinājumu ar jaunākās paaudzes medikamentiem, īpašu uzmanību veltot onkoloģijai. Neraugoties uz būtisko progresu vēža ārstēšanā, ko lielā mērā veicina arvien plašāka jaunāku un efektīvāku zāļu izmantošana terapijā, inovatīvo zāļu pieejamība dažādās Eiropas valstīs krasi atšķiras. Visaugstākā tā ir Rietumeiropas valstīs, bet zemākā – Centrālās un Austrumeiropas valstīs, tostarp arī Latvijā.

Kā skaidrojusi Molla, kaut gan jaunās zāles ļauj arvien sekmīgāk ārstēt vēzi, diabētu, sirds un asinsvadu un citas saslimšanas, pagarināt dzīves ilgumu, uzlabot dzīves kvalitāti, mazināt mirstību, valstu veselības budžeti ir ierobežoti un minētās zāles nav iespējams apmaksāt visiem pacientiem. Piemēram, EFPIA veiktā datu analīze liecina, ka Latvija jauno zāļu pieejamības un kompensācijas ziņā no 26 Eiropas valstīm ieņem stabilu pēdējo vietu.

Viņa norādījusi, ka atbilstoši EFPIA datiem, ja 1996.gadā plaušu vēža ārstēšanai bija pieejami tikai četri medikamenti, tad 2016.gadā – jau 16, un līdzīgi esot arī citās diagnozēs. Tāpēc EFPIA izpilddirektores ieskatā ir būtiski noteikt prioritātes un izveidot skaidrus, saprotamus, uz izmaksu efektivitāti balstītus kritērijus jauno zāļu iekļaušanai valsts apmaksāto zāļu sarakstā, nodrošinot pacientiem līdzvērtīgas ārstēšanas iespējas.

Lai panāktu efektīvāku veselības aprūpes finansējuma izlietošanu un uzlabotu pieejamību inovatīvajām zālēm, starptautiskajā praksē pastāv dažādi risinājumi, par kuru ieviešanu būtu jādomā arī Latvijai. Piemēram, pēc medikamentu izvērtēšanas un iekļaušanas kompensācijas sistēmā norēķinos starp valsti un medikamentu ražotāju tiek izmantoti dažādi maksājumu jeb līgumu modeļi – samaksa par rezultātu, kur samaksa par zālēm ir atkarīga no sasniegtajiem ārstēšanas rezultātiem vai citi modeļi.

Tāpat arvien vairāk Eiropas Savienības (ES) valstīs līdzekļi veselības aprūpē, tostarp arī zāļu kompensācijā, tiek ieguldīti, investīciju lietderību vērtējot ar veselības tehnoloģiju novērtējuma metodi, kuras attīstību ES valstis regulāri koordinē ar Eiropas Komisiju. Kaut gan minētā metode lēmumu pieņēmējiem sniedz precīzu informāciju, vai zāles ir izmaksu efektīvas un iekļaujamas valsts apmaksāto sarakstā, Latvijā tās potenciāls tiek izmantots minimāli. Proti, pieņemot lēmumu par zāļu apmaksu, patlaban noteicošais faktors ir ietekme uz kompensējamo zāļu budžetu, nevis konkrētā medikamenta apmaksas ietekme uz kopējiem veselības un labklājības izdevumiem.

Lai sekmētu jauno un efektīvo zāļu iekļaušanu valsts kompensējamo medikamentu sarakstā, īpaši onkoloģijas jomā, otrdien, 27.martā plkst. 13.00 Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijā notiks minētajam tematam veltīta apaļā galda diskusija, kuras laikā EFPIA izpilddirektore Saeimas deputātiem paudīs savu redzējumu par zāļu kompensācijas sistēmas pilnveidošanu.

Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) izpilddirektors Valters Bolēvics paudis, ka, uzklausot citu Eiropas valstu labo praksi un pieredzi, Latvijai būs vieglāk meklēt veidu un risinājumus, lai arī tās pacienti beidzot varētu saņemt tikpat efektīvu ārstēšanu ar jaunajām zālēm, kāda tā ir citās Eiropas valstīs. Viņš arī atgādinājis, ka inovatīvie medikamenti ilgtermiņā valsts budžetam ir ievērojami izdevīgāki, jo tie ātrāk izārstē pacientus, nerada blaknes un ilgstošu darba nespēju, kas ir ļoti būtiski laikā, kad Latvijā arvien vairāk saasinās darbaspēka trūkums.

Pirms diskusijas Molla plkst.9.30 Saeimā tiksies arī ar Latvijas pacientu organizācijām – “Sustento”, “VITA”, “Dzīvības koks”, “ParSirdi.lv”, Latvijas Reto slimību aliansi, Latvijas Diabēta federāciju, Latvijas kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrību, labdarības fondu “Rozā vilciens” u.c.

EFPIA pārstāves vizīte Latvijā notiek saistībā ar 2015.gada 29.jūnijā Latvijas prezidentūras Eiropas Parlamentā ietvaros parakstīto nodomu protokolu starp Latvijas valdību, Latvijas Zinātņu akadēmiju, EFPIA un SIFFA. Tā mērķis ir uzlabot veselības aprūpes rezultātus, veicināt pieejamību medikamentiem, tostarp inovatīvajām zālēm, veikt zāļu apmaksas modeļu izpēti, attīstīt zāļu līgumus starp valsti un ražotājiem, kā arī veidot labvēlīgu vidi investīcijām pētniecībā, ziņo LETA.

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*