Sākums » E-veselība » Farmaceiti vēlas straujākus uzlabojumus E-veselības sistēmā
Farmaceiti vēlas straujākus uzlabojumus E-veselības sistēmā

Farmaceiti vēlas straujākus uzlabojumus E-veselības sistēmā

Jau ceturto mēnesi Latvijā ārsti receptes izraksta elektroniski un iedzīvotāji tās aptiekā saņem uzrādot farmaceitam  dokumentu –  pasi vai identifikācijas karti. Sākuma periodā tika plaši runāts par sistēmas darbības traucējumiem un citām nepilnībām, kuru rezultātā zāļu saņemšana aptiekās bieži bija apgrūtināta. Latvijas Farmaceitu biedrība rakstiski informēja Veselības ministriju par daudzām nepilnībām, kas radīja riskus pacientam. Farmaceiti šajā laika periodā, cerot, ka sistēmas darbība tiks uzlabota, bijuši pacietīgi un veikuši lielu papildus darbu ‘’ķerot’’ kļūdas receptēs, nemitīgi informējot iedzīvotājus un arī ārstus par e-receptes darbināšanu. Joprojām notiek sistēmas darba pārtraukumi – martā tādi bijuši vismaz 8, aprīlī – jau trīs. Pagājušā nedēļā (04.04.2018) Latvijas Farmaceitu biedŗības un  aptieku pārstāvji tikās ar Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta darbiniekiem, lai sadzirdētu atbildi, kad būs sistēmas darba uzlabojumi. Ministrija ir atzinusi, ka farmaceitu norādes un prasības ir pamatotas ,un tāpēc jāveic  gan tehniski uzlabojumi, gan izmaiņas noteikumos (piemēram, pagatavojot zāles vai konsultējot par to lietošanu, farmaceitam svarīgi zināt, cik bērnam gadu), bet ņemot vērā, ka izmaiņu veikšanai sistēmā ir jāveic valsts iepirkums, uzlabojumi tiek solīti tikai rudenī. Lai gan E-receptes ātrdarbība ir uzlabojusies, farmaceitiem un iedzīvotājiem joprojām ir daudz neērtību ar kļūdaini izrakstītām receptēm, jo sistēmā nav iestrādāti brīdinājuma mehānismi ārstam parakstot receptes.  Noteikumi prasa farmaceitam veikt receptes kontroli, kas elektroniskajā vidē prasa nesamērīgi lielu laika patēriņu, jo informācija jāmeklē citos reģistros (ārstu, zāļu). Problēmas rodas ja ārstam nav līguma ar Nacionālo veselības dienestu par recepšu izrakstīšanu, ārstam nav līguma par recepšu izrakstīšanu no konkrētās medicīnas iestādes (ja ārsts strādā vairākās darba vietās), noteiktas specialitātes ārsts nedrīkst izrakstīt zāles konkrētai diagnozei  u.c. Ir gadījumi, kad ārsts izraksta recepti pacientam, kurš nav pacientu reģistrā, un kuram valsts neapmaksā kompensējamās receptes.

Farmaceiti aicina ārstus pievērst uzmanību norādītajām problēmām, kā arī  pārliecināties, ka receptē, kur tas nepieciešams,tiek norādīts bērna vecums. Svarīgi, lai  medicīnas personāls, kas palīdz ārstam, pārzina recepšu izrakstīšanas noteikumus un tos ievēro. Uzmanīgi jāizturas saskaņojot zāļu parakstīšanu telefoniski, sevišķi, ja ārsts tehniski deleģē tālāk to veikt atbalsta personālam, lai tiešām tiktu izrakstīts atbilstošais medikaments vajadzīgajā koncentrācijā un zāļu formā.  Aptiekā izlabot recepti vai elektroniski nosūtīt to atpakaļ ārstam labojumiem nav iespējams.  līdz ar to pacients jāsūta atkārtoti vērsties pie ārsta. Lūgums ar pacientu pārrunāt, vai viņi ir E-veselības sistēmā iereģistrējuši tās personas, kuras vēlas deleģēt zāļu izņemšanai.

Diemžēl patreiz laiks, kas ārstiem un farmaceitam jāpatērē  E-receptes  nepilnību dēļ,  ir nesamērīgi liels un atņem laiku konsultācijām un atbildēm uz pacientu jautājumiem. Aicinām veselības aprūpes speciālistus, kas strādā E-veselības sistēmā, aktīvi ziņot Nacionālajam Veselības dienestam par sistēmas nepilnībām!

Dace Ķikute, 
Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente

 

 

 

Viens komentārs

  1. LFB turpināsim ziņot par nepilnībām e- receptē. Ceram uz FB iesaistīšanos problēmjautājumu risināšanā. Lai farmaceitiem nev jāatbild par VM, ārstu un programmas izstrādātāju nepilnībām savā darbā.
    Veselības inspekcija jau ir pateikusi, ka nesodīs farmarmaceitus pus gadu.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*