Sākums » Farmācija » Farmaceitu skaits Latvijā – pietiekošs, lai nodrošinātu to klātbūtni aptiekā visu laiku
Farmaceitu skaits Latvijā – pietiekošs, lai nodrošinātu to klātbūtni aptiekā visu laiku

Farmaceitu skaits Latvijā – pietiekošs, lai nodrošinātu to klātbūtni aptiekā visu laiku

20. augustā notikušajā Veselības ministrijas (VM) Farmācijas jomas konsultatīvās padomes (FJKP) sēdē VM Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks klātesošos iepazīstināja ar šā brīža situāciju farmaceitu izvietojuma jomā Latvijas aptiekās.

Šobrīd Latvijā no kopumā esošām 786 aptiekām ir 101 aptieka, kurā strādā tikai viens speciālists ar farmaceitisko izglītību – farmaceits. 134 aptiekās strādā viens farmaceits un viens farmaceita asistents, 95 aptiekās strādā viens farmaceits un divi farmaceita asistenti, 33 aptiekās strādā viens farmaceits un trīs farmaceitu asistenti, 10 aptiekās strādā viens farmaceits un četri farmaceita asistenti, bet četrās aptiekās strādā viens farmaceits un pieci farmaceita asistenti. Kopā Latvijā šobrīd ir 377 aptiekas, kurās strādā tikai viens speciālists ar augstāko farmaceitisko izglītību. Šīs aptiekas nodrošina darbu 254 farmaceitu asistentiem. 46 aptiekās, saskaņā ar Farmācijas likuma 38. punktu strādā tikai farmaceita asistents.

Kopumā 2014. gada janvārī Latvijas atvērta tipa aptiekās strādāja 1612 farmaceiti un 1339 farmaceita asistenti. Slēgta tipa aptiekās šai laikā strādāja 81 farmaceits un 40 farmaceita asistenti. Aptieku filiālēs – attiecīgi 10 un 23 farmaceiti un farmaceita asistenti.

2011. gadā Latvijā bija 2558 iedzīvotāji uz vienu aptieku. Tas ir aptuveni līdzvērtīgs rādītājs Francijai, Igaunijai, Lietuvai, Slovākijai. Eiropas Savienībā (ES) vidēji ir 4000 iedzīvotāju uz vienu aptieku. Taču salīdzinājumam, piemēram, Zviedrijā tie ir aptuveni 8000, bet Dānijā -17 500 iedzīvotāji uz vienu aptieku.

2011. gadā Latvijā fiksēti 1232 iedzīvotāji uz vienu farmaceitu, līdzīgi kā Francijā, Lietuvā, Igaunijā, Bulgārijā. Vidēji ES šis rādītājs ir 2000. Taču Zviedrijā, piemēram, tie bija aptuveni 6500, bet Dānijā – ap 6000 iedzīvotāju uz vienu farmaceitu.

VM Farmācijas departaments (FD) lēš, ka optimālais aptieku skaits Latvijā pilsētās būtu 340 (šobrīd esošās 431 aptiekas vietā), novados (lauku teritorijās) – līdz  300  (šobrīd – 355), bet kopā – 640 šobrīd esošo 786 aptieku vietā. Optimālais farmaceitu skaits būtu 1280 (šobrīd ir 1612 + 400, kas ir Latvijas Farmaceitu biedrības reģistrā, bet aptiekā nestrādā).

Veicot aprēķinus un apkopojot informāciju, FD konstatējis, ka 47% Latvijas aptieku strādā viens farmaceits, pārējās Latvijas aptiekās strādā vismaz trīs farmaceiti katrā. Plānotie grozījumi normatīvajos aktos paredz farmaceita (speciālista ar augstāko izglītību) klātbūtni aptiekā visā aptiekas darbības laikā.FD norāda, ka farmaceitu skaits Latvijā ir pilnīgi pietiekošs, lai nodrošinātu to klātbūtni aptiekā visu laiku. Tāpat FD uzskata, ka aptiekas lauku teritorijās izveidojušās vēsturiski un vienmēr funkcionējušas ar vienu farmaceitu un šādi arī turpinās funkcionēt. Departaments paredz, ka līdz ar jauno grozījumu ieviešanu,izveidosies t. s. “aizvietotājfarmaceiti” (locum pharmacist), līdzīgi, kā tas ir citās ES dalībvalstīs. Pieprasījums ģenerēs piedāvājumu, norāda FD, uzskatot, ka bažas par farmaceitiskās aprūpes pieejamības samazināšanos ir  nepamatotas. FD uzsver, ka aptieka nedrīkst strādāt bez farmaceita.

Elīna Badune

 

Foto – no LFSA arhīva.

 

 

 

 

19 komentāri

 1. Gribētos, lai ar pārmaiņām nepaliek nomalē diennakts aptiekas, jo sanāk, ka nakts laikā drīkstēs strādāt tikai farmaceiti. Latvijā tomēr ir 15 diennakts aptiekas, ja par tām netiks padomāts, varētu palikt arī mazāk.

 2. 1)Zvejnieka kungu neinteresē, ka gandrīz 400 aptiekās ir tikai viens farmaceits. Tas nozīmē, ka puse no Latvijas aptiekām strādās 9-17 darba dienās 11 mēnešus gadā. Pie tam farmaceits saslimt nedrīkstēs, jo tad netiks ievērots noteiktais, ka aptiekai jāstrādā 40 stundas nedēļā. Tas noteikti uzlabos farmaceitiskās aprūpes pieejamību. Vai varbūt Zvejnieka kungs būs ”mobilais” farmaceits?
  2)LFB gan nevajadzētu šo tik ļoti atbalstīt- tās biedri nav tikai farmaceiti. Biedri ir arī asistenti, kuru intereses netiek aizstāvētas. Varbūt asistentiem vērts izstāties? Kapēc barot ar biedra naudu organizāciju, kam biedri neinteresē?

  Padomājiet….

  • Tur jau tā lieta, ka nevar strādāt aptiekā, ja neesi reģistrējies LFB. Un, ja tu esi tur reģistrējies LFB, tad tev jāmaksā biedra nauda+nauda par tālākizglītības dokumentu pieņemšanu u.c. Tas viss ir veikli izdomāts, lai tikai no mums paņemtu vairāk naudas. Gribētos zināt, ko LFB patiesībā dara ar tām lielajām naudas summām. Kad mana kolēģe (sertificēta farmaceite) aiznesa resertifikācijai savus dokumentus, samaksājot vairāk, kā 100 eiro par to vien, tad padomājiet, cik sanāk naudas, ja dienā savus dokumentus atnes, piemēram, kādi 10 cilvēki?
   Kas attiecas uz jauno likumu, tad ne Zvejnieka kungu, ne LFB neinteresē farmaceitu/asistentu interešu aizstāvība, ja jau var izgudrot kaut ko tik murgainu un neloģisku. Parādās ieguvēji no šī visa. Par RSU skaidrs-tie asistenti, kam būs iespēja, meklēs veidus, kā iet mācīties neklātienē, RSU varēs smuki pacelt mācību maksu (līdz ar to arī savus ienākumus). A ko dabon pārējie?
   Tagad vēl vairāk pārliecinos par to, ka jābrauc prom no šīs valsts.

 3. Vēl jau varēja ņemt vērā farmaceita asistenta darba stāžu. Farmaceita asistents ar 20 un vairāk gadu stāžu noteikti var aptiekā strādāt viens. Tā ir liela gadu gaitā uzkrāta pieredze, kāda noteikti nav nesen augstskolu beigušam farmaceitam.

 4. Vai tiešam priekšnieki domā ka jauna farmaceite ar pareizu diplomu var labāk izklausīt un pakonsultēt vecu cilvēku nekā asistente ar 40gadīgu darba pieredzi 7 Pareizāk būtu farm.asistentu sertificēšana.(Tas dos farmbiedrībai papildienākumu)

 5. Mēs esam aptiekā divas farmaceites un viena asistente, bet tas tāpat neko nerisina-atvaļinājumā iet nevaram , ja vienam visu laiku jābūt aptiekā.Stāvēšu savai asistentei klāt un skatīšos uz pirkstiem, kamēr šī tiešām no uztraukuma kautko sajauks.Domāju, ka Zveijnieka kunga izglītības līmenis pašam nav diezko spīdošs, jo ar veselu galvu kautko tādu izdomāt grūti.Esmu bijusi daudzās aptiekās ārzemēs un tur nu galīgi nav tā, ka tikai ar augstāko izglītību strādā, drīzāk otrādi. šaubos , vai Zvejnieks to nezina, LFB prezidente jau nu to zina noteikti. Tad kāpēc neko neiebilst, pat veicina? Kautkāda aptieku nīdēšanas programma, jo cietīs jau ne tikai ķēdes, vairāk jau individuālās aptiekas.Vai tiešām mēs klusēsim? Jaunie farmaceiti uz aptieku strādāt nenāk, kur nu vēl uz reģioniem.

 6. nu bet atvainojiet, farmaceits ir farmaceits, bet farm,asistens ir un paliek farm.asistents. Runa jau neiet par apkalpošanu. Visi grib, kā padomju laikos, lai visi strādā vienādi un algas arī saņem vienādi. Tad jau nav jēgas, ja ir atsevišķi nodalīta augst.izgl un vid.profesion.

  • Loģiski,ka farmaceitam ir jāsaņem vairāk,bet asistentam mazāk.Bet kādā sakarā ir Tavs komentārs?Tu domā,ka ja reformas dēļ atlaidīs baru asistentu,tad farmaceitiem pacels algas? Mēs jau esam izplānojuši,ka ja Zvejnieka debīlā reforma tiks īstenota dzīvē,tad vienu aptieku pārdodam,abus asistentus atlaižam,bet farmaceitu savācam uz citām mūsu aptiekām, un nespīd viņam ne par kripatu lielāka alga!

 7. Vai es pareizi saprotu, ka farmaceitu skaits ir pietiekams tikai tad, ja J.Zvejnieks īsteno savu ieceri par 150 aptieku slēgšanu!?
  Kurš tad būs ar mieru lai viņu atlaiž Daugavpilī un aizdzen strādāt uz Liepāju!?

 8. Ko lai dara tie cilvēki, kas ir farmaceita asistenti, bet ir aizgājuši mācīties tālāk par farmaceitiem klātienē (pieņemsim, ka budžetā). Sanāk, ka sestdienas un svētdienas vairs nevarēs strādāt vieni. Nopelnīt izdzīvošanai arī.
  Otrs variants. Var iet mācīties neklātienē(kur jāmācās par maksu, dzirdēju, ka būs RSU būs vēl pacelta mācību maksa), un mācības notiek tikai piektdienās, sestdienās. Sanāk strādāt tikai četras darba dienas farmaceita uzraudzībā, jo svētdienās liela daļa aptieku iztiek ar vienu darbinieku. Bet kaut kā jāuztur ģimeni un jāapmaksā mācības ir… Šis mans variants.
  Kopsummā žēl. Ja būtu konkrēti kaut kas teikts gadus iepriekš, ka nebūs asistents vajadzīgs nākotnē, tad asistenti laicīgi varētu sagatavoties, nevis tagad stresā mesties. Bet būs ļoti daudz cilvēku, farmaceita asistentu, kam nākotne būs “izpurgāta”. 🙁

 9. Esam divas lauku aptiekas un izjūtam katastrofālu trūkumu darbiniekiem ar farmaceita izglītību.
  Iemesls pavisam vienkāršs – uz laukiem nenāk cilvēki strādāt, kaut gan te darba pietiekoši.
  Algas piedāvājam diezgan labas – 800 līdz 900 uz papīra, bet vienalga darbinieku piesaistīt nav iespējams.
  Pilnīgi aplami ir runāt, ka ir reģistrā farmaceiti, bet kuri nestrādā – tam taču ir viņu personisks iemesls.
  Ministrijai ieteiktu labi padomāt par laukiem, kur gadījumā, ja aptiekai nebūt dēļ jauniem noteikumiem, kas izdomāti sēžot kabinetos un nezinot patiesos apstākļus par dzīvi laukos un mazpilsētās, tad tas nozīmēs traģēdiju tam lauku cilvēkam, kuram pēc medikamentiem būs jāmēro dārgs un garš ceļš.

 10. Neko labāku jau VM FD konsultanti nevarēja izdomāt, lai samazinātu aptieku skaitu.

 11. Pilsētā Farmaceitu asistenti pacientus nedrīkstēs indēt, bet laukos joprojām varēs turpināt savas neģēlības ar indēšanu! Šausmas, nabaga lauku cilvēki!
  VSAA jau var sākt krāt sociālo pabalstu naudu priekš visiem atlaistajiem asistentiem!

 12. Kad tie grozījumi stājas spēkā?

 13. Jā,strādāsim kā visi baltie cilvēki 5 dienas nedēļā pa 8 stundām un par sestdienām varēsim aizmirst…

 14. Nu ko ,asistenti,aptieka turpmāk strādās 40 st. nedēļā,11 mēnešus gadā,daļu no mums atlaidīs,jo nedrīkstēsim vairs vieni paši strādāt (interesanti ,cik gan cilvēku esam noindējuši konsultējot un apkalpojot pacientus vienatnē?) Lielākajai daļai asistentu nav tādas naudas ko samaksāt par mācībām.Un mūsu algas nav tik lielas,lai spētu paņemt kredītu. Fiksi jāizdomā uz kuru valsti braukt,jāiet valodu kursos,lai varētu pievienoties emigrantu pulkam.Paldies Jums,Zvejnieka kungs, par sačakarēto dzīvi!

 15. Tad jau no tagad no jaunajiem farmaceita asistentiem vispār jēgas nebūs un koledžai būs par vienu izglītības programmu mazāk.

  Viss rit pēc plana- tiecamies uz ES, jo līdz ar šiem grozījumiem samazināsies aptiekas un to darba laiki un cilvēki būs veselāki, jo zāles pirks mazāk, jo būs jāstāv rindā pēc Ibumetina.

  Paldies

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.