Sākums » Jaunākie raksti » Farmācijas departaments skaidro vakcinēšanās loterijas tiesisko pamatu, balstoties uz pašlaik spēkā esošiem normatīviem aktiem
Farmācijas departaments skaidro vakcinēšanās loterijas tiesisko pamatu, balstoties uz pašlaik spēkā esošiem normatīviem aktiem

Farmācijas departaments skaidro vakcinēšanās loterijas tiesisko pamatu, balstoties uz pašlaik spēkā esošiem normatīviem aktiem

Valdība 30. jūlijā ārkārtas sēdē lēma nodot izskatīšanai Saeimā Veselības ministrijas sagatavoto Vakcinācijas loterijas likumprojektu, kas paredz valstī izsludināt vakcinācijas pret Covid-19 loteriju ar balvu fondu 720 000 eiro.

Lai likums par Vakcinācijas loteriju stātos spēkā, tas vēl jāapstiprina Saeimā.

Medikamentu informācijas centrs lūdza Veselības ministrijas Farmācijas departamentam skaidrot, vai šāda loterija nav pretrunā ar zāļu reklamēšanas kārtību. Bažas, ka vakcīnu loterijas organizēšana balansē uz robežas ar noteikumu pārkāpumu un ir apšaubāma no ētikas viedokļa līdz šim paudušas zāļu ražotāju organizācijas – Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija, uzsverot, ka ētiska rīcība būtu vakcinēšanas veicināšana ar izglītojošiem pasākumiem.

Veselības ministrija norāda, ka vakcinācijas loterija ir vakcinācijas pret Covid-19 infekciju kampaņas nepieciešams pasākums, kurā netiek reklamētas konkrēta nosaukuma, ražotāja vakcīnas. Plānots, ka tā būs Nacionālā veselības dienesta organizēta īstermiņa loterija fiziskām personām, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 infekciju vismaz ar vienu poti Latvijas Republikā un par kuru vakcinācijas faktu dati ir iekļauti Vakcinācijas informācijas sistēmā Vienotais vakcinācijas tīkls (ViVaT) vismaz 48 stundas pirms izlozes.

Vakcinācijas loterija nav uzskatāma nedz par azartspēli vai izlozi Azartspēļu un izložu likuma izpratnē, nedz arī par preču un pakalpojumu loteriju Preču un pakalpojumu loteriju likuma izpratnē.

Skaidrojumā par Veselības ministrijas nostāju Farmācijas departaments (FD) atsaucas uz Preču un pakalpojumu loteriju likuma 20. panta 1. daļu: “Aizliegts organizēt preču vai pakalpojumu loterijas, kurās personas var piedalīties, spēlējot azartspēles, kā arī nopērkot alkoholiskos dzērienus (tai skaitā alu), tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un elektronisko smēķēšanas ierīču uzpildes tvertnes, zāles un enerģijas dzērienus.”

Vakcinācijas loterija neatbilst preču un pakalpojumu loterijas pazīmēm, viena no kurām nosaka, ka loterijas organizētājs ir persona, kurai preču ražotājs, izplatītājs, pārdevējs vai pakalpojumu sniedzējs ir deleģējis tiesības organizēt preču vai pakalpojumu loteriju. Vakcinācijas loterijas organizēšanas mērķis atšķiras no preču un pakalpojumu loterijas organizēšanas mērķa, t.i., Vakcinācijas loterija tās dalībniekam nerada papildus izmaksas un/vai neuzliek par pienākumu iegādāties kādu konkrētu preci un/vai pakalpojumu, bet gan aicina izdarīt izvēli par labu valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai, tādējādi veicinot brīvprātīgu izpildi.

Kā norāda FD, Covid-19 vakcīnas ir zāles, bet personas Covid-19 vakcīnas nepērk un par tām nemaksā. Ja pacientiem par Covid-19 vakcīnām nāktos veikt līdzmaksājumu, tad viennozīmīgi uz Covid-19 vakcīnām attiektos likuma 20.panta pirmā daļa un vakcinētajiem pacientiem nedrīkstētu rīkot loteriju. Taču Covid-19 vakcīnas un vakcinēšanas pakalpojumu pilnībā apmaksā valsts, līdz ar to uz Covid-19 vakcinēšanu nevar piemērot augšminētā likuma 20.panta pirmo daļu.

Turpinot skaidrojumu, FD atsaucas uz Ministru kabineta noteikumu „Zāļu reklamēšanas kārtība un kārtība, kādā zāļu ražotājs ir tiesīgs nodot ārstiem bezmaksas zāļu paraugus” 5.4.punktu, kas nosaka, ka aizliegta tāda zāļu reklāma, kurā reklamējot zāles, tiek organizēts konkurss, spēle vai cits līdzīgs pasākums, kura dalībnieki vai uzvarētāji saņem labumus – dāvanas par dalību vai balvas par uzvaru.

Savukārt Reklāmas likuma 1.pants definē reklāmas jēdzienu – reklāma ir ar saimniecisko vai profesionālo darbību saistīts jebkuras formas vai jebkura veida paziņojums vai pasākums, kura nolūks ir veicināt preču vai pakalpojumu (arī nekustamā īpašuma, tiesību un saistību) popularitāti vai pieprasījumu pēc tiem. Līdz ar to Reklāmas likuma un šo noteikumu izpratnē ar reklāmu ir jāsaprot zāļu pārdošanas veicināšana ar mērķi gūt pēc iespējas lielākus ieņēmumus un peļņu. Piemēram, ja Latvijā savas reklāmas kampaņu izvērstu konkrēts zāļu ražotājs, un tās ietvaros rīkotu loteriju, tad tas būtu pretrunā šo MK noteikumu 5.4.punktu. Taču vakcinēšanas pret Covid gadījumā nevienam nav mērķis gūt pēc iespējas lielākus ieņēmumus un peļņu. Tieši pretēji – jo vairāk pacientu vakcinējas, jo lielāki valsts budžeta izdevumi. Valdības apmaksātās informatīvās kampaņas daudzina vakcinēšanās procesu kā tādu, nevis aicina izmantot viena vai otra ražotāja vakcīnu. Līdz ar to valdības apmaksātās informatīvās kampaņas nav vienas vai otras zāles reklāma šo MK noteikumu izpratnē.

FD norāda, ka no iepriekš minētā jāsecina, ka loterijas organizēšana Covid-19 vakcinētajiem pacientiem nav prettiesiska.

Vakcinācijas loterijas uzdevums ir ar laimestu, spēles elementiem sasniegt un uzrunāt nevakcinētās personas, kuras līdz šim šaubījušās par vakcinācijas veikšanu vai atlikušas to uz vēlāku laiku, pēc iespējas ātrāk izdarītu savu izvēli par labu vakcinācijai, veicināt uzticību vakcinācijas procesa drošumam, veidojot un popularizējot pozitīvo iedzīvotāju pieredzi un ieguvumus no vakcinācijas.

 30.07.2021

3 komentāri

  1. Loši no izgudrotāju ciema domāja, kamēr izdomāja. It kā ražotājs nesaņem lielāku peļņu pēc šīs akcijas. Kāda starpība, ka maksātājs ir valsts, kas nozīmē tos pašus iedzīvotājus. Turklāt ieguvējs noslēpts aiz valsts bufera. Ož pat pēc korupcijas. Kurs skatās KNAB?

  2. Tā ka bez naudas azartspēles ar valsti spēlēt drīkst – un vēl vinnēsi!

  3. Tatad – ja gripas vakcīna tiks veikta bez līdzmaksājuma, varēs organizēt loteriju starp šādu vakcīnu saņēmušajiem. Nav slikti. Un, ja kādu omeparzolu izsniegs bez līdzmaksājuma, tad arī varēs rīkot loteriju, vai ne?

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.