Sākums » Farmācija » Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē lems par aptieku lojalitātes programmu nākotni
Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē lems par aptieku lojalitātes programmu nākotni

Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē lems par aptieku lojalitātes programmu nākotni

Šodien, 14.maijā, Veselības ministrijas (VM) Farmācijas jomas konsultatīvās padomes (FJKP) sēdē turpinās diskutēt par plānotajiem grozījumiem 2010.gada 23.marta Ministru kabineta (MK) noteikumos “Aptieku darbības noteikumi”.

Jau ziņojām, ka 2014. gada 23. aprīlī VM notika sabiedriskā apspriede nevalstiskajām organizācijām par noteikumu projektu “Grozījumi Ministru kabineta 2010. gada 23. marta noteikumos Nr. 288 “Aptieku darbības noteikumi””.

Noteikumos paredzēts ieviest normu par recepšu zālēm aptiekā pievienojamu uzlīmi ar pacientam svarīgu informāciju par zāļu lietošanu. Tāpat noteikumus plānots papildināt ar jaunu punktu, kas nosaka, ka aptiekas klientu piesaiste, izmantojot klientu lojalitātes programmas, tajā skaitā klientu lojalitātes kartes un citas aktivitātes, kas veicina zāļu, uztura bagātinātāju un citu aptiekas izplatīt atļauto preču lietošanu, ir aizliegta.

Noteikumos plānots papildināt vēl arī citus punktus, piemēram, nosakot, ka farmaceitam aptiekā ir jābūt visā aptiekas darba laikā. Farmācijas likuma 38.pantā noteiktajos gadījumos, kad aptieku ir atļauts vadīt farmaceita asistentam, farmaceitisko aprūpi var nodrošināt farmaceita asistents.

VM uzskata, ka aptiekas klientu piesaiste ar lojalitātes kartēm nav virzīta uz farmaceitiskās aprūpes kvalitātes nodrošināšanas galveno mērķi – zāļu lietošanas uzraudzību, kāda ir noteikta MK noteikumos Nr. 288, bet lai veicinātu aptiekas produktu, tajā skaitā zāļu vai uztura bagātinātāju lietošanu.

VM ir pārliecināta, ka aptieku konkurence ir realizējama, pirmkārt, nodrošinot kvalitatīvu farmaceitisko aprūpi, piesaistot pastāvīgos klientus ar profesionālu kompetenci, apkalpošanas un konsultāciju kvalitāti un zāļu lietošanas uzraudzību. Zāļu un citu aptiekas produktu cenas arī ir nozīmīgs faktors klientu piesaistei, un aptiekas var konkurēt ar cenām arī bez speciālu lojalitāšu programmu un atlaižu karšu palīdzības.

Izmaiņas noteikumos veicinās racionālāku zāļu lietošanu, jo nebūs stimulējošā faktora – bonusu krāšanas vai izdevumu palielināšanas, lai saņemtu lielāku atlaidi, pārliecināta ir ministrija.

Ministrijas nostāju atbalsta vairums farmācijas nozares sabiedrisko organizāciju. VM plānotos grozījumus neatbalsta Aptieku attīstības biedrība. Vairāk par ministrijā spriesto jau tuvākajā laikā lasiet tepat portālā.

Elīna Badune

14 komentāri

 1. Cien. Pēterjāni! Es ļoti rūpīgi izlasīju likumu un konstatēju, ka asistents veic visu to pašu ko farmaceits, tikai farmaceita uzraudzībā. Jums nebūtu lieki izlasīt arī profesiju standartus farmācijā. Un arī dzīvē asistents veic tādus pašus pienākumus ko farmaceits, jo farmaceitam nav laika stāvēt pie letes un konsultēt klientus, jo viņš ir noslīcis entàs atskaitès un papīros, ko prasa no viņa vadība. Un bezkaunīgi te rakstīt par asistenta nekompetenci!

 2. Cienījamie,nevis asistentam jasamazina algu(kur nu vēl zemāk?), bet gan farmaceitam alga jāpaaugstina.
  Runājot par zināšanām, pat nav divu domu, ka farmaceitam tās zināšanas DAUDZ dziļākas par asistentu.Domaju tam pekritīs vairākums. Es arī saprotu, ka tas nav populārs viedoklis, jo mūsu sfērā tīšām pazemina farmaceita , un paaugstina asistenta lomu , jo tas ir ekonomiski izdevīgāk. Nu ko, tad iesim pie medmāsām konsultēties, apejot ārstus? Ir jau bijušī incidenti, kad ārsts šūmējāš, kā asistents var komentēt ārsta izrakstītās receptes.

  • Marta, izlasi jaunos grozījumus Ārstniecības likumā! Ārsta palīgs varēs ārstēt un uzstādīt diagnozes, ne ar ko neatšķiroties no ārsta!
   Ar ko Farmaceita asistents tādā gadījumā ir sliktāks!? ja ārsta palīgs var ārstēt un izrakstīt receptes, kāpēc šādu recepti nevar apkalpot farmaceita asistents!?

   Rodas baigā viela pārdomām! 🙂

 3. Protams, ka asistents nav ambīlis. Es to zinu ne sliktāk kā Jūs. Un šij normai par obligāto farmaceitu nepiekrītu. Es runāju mazliet par citu lietu – jo prasības aptiekām būs augstākas, jo mazāk iespēju, ka to vietā būs aptiekas-veikali.

  • Aptiekās jau ir augstas prasības.Un mēs ļoti labi zinam,kuras aptiekas ir tās,kur pa tirdzn. zāli dreifē būtnes dzeltenos halātiņos (kā arī baltos halātiņos,bet bez farm. / farm. asist. piespraudes,jo viņām vienkārši tādu vēl nav) sniedzot konsultācijas un tādejādi pārkāpjot šīs augstās prasības. Tad kādēļ par to sodīt visas aptiekas?

 4. Ko nozīmē augstāki standarti aptiekām? Vai gribi teikt ,ka asistents ar 10,20 vai 30 gadu darba stāžu ir pilnīgs ambīlis,ka nav spējīgs nokonsultēt pacientu? Un medskola Tomsona ielā katru gadu palaiž pasaulē 20 jaunus asistentus – topošos bezdarbniekus ! Un kas notiks ar farm. asistentu algām? Tās tiks samazinātas,lai cilvēki paši aizietu no darba,lai tad,kad noteikumi stāsies spēkā,darba devējam nav jāizmaksā alga 3 mēnešu apmērā!

 5. Labdien,
  likuma izmaiņu izstrādātāji, lēmumu pieņēmēji, kolēģi un aptiekas apmeklētāji!

  Tātad kārtējās izmaiņas. Vai tiešām uzlīmes uzlikšana uz kastītes, kas jau ir ražošana tiešām ir nepieciešama. Vai ir izstrādāts uzlīmes standarts un tās pievienošanas apraksts. Vai būs pieejams līdzfinansējums kvalitatīvas, salasāmas etiķetes izgatavošanai, kas to apmaksās. Manuprāt izmaksa jāsedz pašam pacientam. Nedrīkst visus izdevumus uzlikt aptiekai. Saprotu, ka ar jauno normu par farmaceitiem un farmaceita asistentiem tiks atrisināts jautājums par diennakts aptiekām. Tās kā jau nerentablas varēsim taisīt ciet! Dzīvosim veselīgu dzīves veidu!

  • Pēterjānis

   Tās aptiekas, kas nevar pavilkt izdevumus vienmēr var pārdoties vienam no 5 konglomerātiem.

   • Vai gadījumā neesat valsts ierēdnis – liekēdis? Tad jau nu nesaprast cilvēkus,kas visu savu darba mūžu ir ieguldījuši cīņā,lai viņam piederētu aptieka!
    Un tagad pasakiet ko darīt? No 4 aptiekām uztaisīt 2 un tad tur strādās tikai farmaceiti.Asisteni tur ir tādi ,10-15 gadi līdz pensijai, protams,ka viņas neies tagad augstskolā,jo mācību izdevumus nekad nespēs atpelnīt. Atlaist,lai iet uz Maximu par kasierēm?

  • Kā jau teicu, mums ir pārāk daudz aptieku, nevis pārāk maz farmaceitu!
   Kas nemāk un nevar līmēt, var klapēties ciet!

 6. Farmaceitiem vajadzētu saprast, ka augstāki standarti aptiekām ir tieši viņu interesēs, jo citādi būs pretējais virziens un aptieka būs tas pats veikals, bet zāles drīkstēs izsniegt jebkurš, kas 1 mēnesi pārdošanas kursos gājis. Jautājums par mazajām aptiekām un asistentiem gan ir smags 🙁

 7. Un tagad aptieku klapēt ciet,ja nav tik daudz darbinieku ar augstāko izglītību? un kur tad paliks tik daudz saražotie asistenti?

  • Pēterjānis

   Palasiet farmācijas likumu cienītā asistentu aizstāve. Ja mani atmiņa neviļ, tad tur ir aprakstītas darbības, kuras asistents nevar veikt, tikai farmaceits.

   • Pēterjāni, lauku Aptieka pieder un aptieku vada asistents, viņš arī apkalpo pacientu un konsultē! Tas ir rakstīts Farmācijas likumā, tā kā nezinu par kādām aizliegtām darbībām tu tur runā!
    Vai mums ir sūdzības par lauku aptieku darbu!? Vai mums kāds pacients ir cietis no šādas aptiekas darbības!? Cik man zināms, tad šādu gadījumu nav bijis!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*