Sākums » Farmācija » Farmācijas un ķīmijas nozare – viens no eksporta flagmaņiem Latvijā
Farmācijas un ķīmijas nozare – viens no eksporta flagmaņiem Latvijā

Farmācijas un ķīmijas nozare – viens no eksporta flagmaņiem Latvijā

2018. gads Latvijas farmācijas un ķīmijas nozarē ir nesis gan lielāku kontroles pastiprināšanos saistībā ar zāļu verifikācijas sistēmas ieviešanu, gan vēl lielāku koncentrēšanos uz eksporta tirgiem, paziņojumā presei pauž Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija (LAĶIFA).

Stabilu izaugsmes tempu saglabājuši lielākie Latvijas zāļu ražotāji, un 2018. gadā nozares līderpozīcijas vēl aizvien ieņēma AS “Grindeks”, AS “Olainfarm” un SIA “PharmIdea”. Būtisku pienesumu kopējā nozares apgrozījuma kāpināšanā nesuši arī SIA “Silvanols”, AS “Rīgas farmaceitiskā fabrika”, SIA “AD Smart” u.c. Atbilstoši kopējām nozares tendencēm uzņēmumi turpina ieguldīt līdzekļus pētniecībā un ražošanas modernizēšanā. Kā viens no lielākajiem izaicinājumiem vēl aizvien saglabājas darbaspēka trūkums, rezumējusi asociācija.

Konkurētspējīgi eksporta produkti

Latvijas farmācijas un ķīmijas nozare ir viena no konkurētspējīgām un eksportspējīgākām nozarēm Latvijā, turklāt nozare ar lielu pievienoto vērtību, nozīmīgiem pētījumiem, izteiktu starptautisko sadarbību un globālu eksporta tirgu. Teju visiem ķīmijas un farmācijas uzņēmumiem 2018. gadā izdevās kāpināt eksporta apjomu, izpētījusi LAĶIFA. AS “Grindeks” produkcija 2018. gadā tika eksportēta uz 82 valstīm kopumā par 95,3 miljoniem eiro, bet AS “Olainfarm” koncerns 2018. gadā realizējis produkciju 52 tirgos. Latvijas farmācijas un ķīmijas uzņēmumu galvenie noieta tirgi bijuši Krievija un NVS valstis, uzņēmumi stratēģiski attīsta eksportu pa visu pasauli. “Grindeks” gatavo zāļu pārdošanas apjoms Eiropas Savienības (ES) valstīs 2019. gada pirmajā pusgadā sasniedza 23,3 miljonus eiro, kas ir par 2,1 miljoniem eiro jeb 10% vairāk nekā 2018. gada pirmajā pusgadā. Arī citi nozares dalībnieki, piemēram, SIA “Silv EXPO” 2018. gadā reģistrēja trīs produktus Francijā. Savukārt SIA “LMP” eksports 2018. gadā pieauga par 13% un tas ir piereģistrējis vienu no saviem produktiem jaunā tirgū – Polijā.

Viltojumiem – nē

Viens no galvenajiem farmācijas nozares izaicinājumiem, kas saglabājas arī 2019. gadā gan Latvijā, gan citviet pasaulē, ir cīņa ar zāļu viltojumiem, lai nodrošinātu medikamentu maksimālu izsekojamību no ražotāja līdz pacientam, uzsver LAĶIFA. 2019. gada februārī spēkā stājās jaunās ES Viltoto zāļu direktīvas prasības, kuru mērķis – aizsargāt pacientus no viltotu zāļu iekļūšanas legālā piegādes ķēdē. Šis izsekojamības process ir dārgs un palielina zāļu cenu, bet sniedz garantiju pacientiem, ka tie saņems īstas, autentiskas zāles, skaidro jurists. 2018. gadā jaunās sistēmas ieviešana daudziem farmācijas nozares ražotājiem radīja ievērojamas investīcijas, taču drošība ir pirmajā vietā, uzskata asociācija.

Aug darbinieku skaits nozarē

2018. gadā pieaudzis farmācijas un ķīmijas nozarē strādājošo skaits Latvijā. Farmācijas nozarē strādā aptuveni 2500 darbinieku, bet farmācijas un ķīmijas nozarē kopā – aptuveni 5000 darbinieku. Nozare aug, un nozares attīstības perspektīvas ir atkarīgas no pieejama kvalificētā darbaspēka. Daļēji īstermiņā šo problēmu būtu iespējams risināt ar procesu turpmāku automatizāciju vai ar darbaspēka piesaisti no ārvalstīm, uzskata LAĶIFA, bet ilgtermiņā, ņemot vērā tehnoloģiju straujo attīstību un pieprasījumu pēc jaunajām zināšanām un prasmēm, vitāla loma ir izglītības kvalitātei visos līmeņos.

Ieguldījumi izaugsmē

2019. gadu varam saukt par investīciju gadu, jo nozares dalībnieki ir vienisprātis, ka ieguldījumi attīstībā ir sekmīgas izaugsmes priekšnoteikums, norāda LAĶIFA. Šogad “Grindeks” koncerna attīstībā investēja aptuveni 9 miljonus eiro. “Grindeks” strādā pie jaunas sirds un asinsvadu saslimšanu ārstēšanai paredzētas zāļu kandidātvielas pētījumiem, kas būs pirmais Latvijā jaunradītais medikaments kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem. Savukārt “Olainfarm” šogad uzsākts projekts saistībā ar jauna prettuberkulozes līdzekļa ražošanu ar aptuveni 10 miljonu eiro ieguldījumu.

Latvijas farmācijas un ķīmijas ražotāji eksportē vairāk kā 80% no saražotā, nozarei Latvijā ir nacionāla un politiska nozīme, uzsver asociācija. “Tas ir ne tikai stratēģiski svarīgs bizness, bet arī nacionālās drošības jautājums, tāpēc farmācijas un ķīmijas nozari Latvijā droši varam saukt par vienu no Latvijas nacionālās ekonomikas un ilgtspējīgas izaugsmes stūrakmeņiem,” paziņojumā presei paudis jurists.

 

www.farmacija-mic.lv

 

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.