Sākums » Jaunākie raksti » “Grindeks” koncerna apgrozījums pērn pieaudzis par 11,1%

“Grindeks” koncerna apgrozījums pērn pieaudzis par 11,1%

Zāļu ražotāja AS “Grindeks” koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 257,913 mlj eiro, kas ir par 11,1% vairāk nekā gadu iepriekš, bet grupas peļņa saruka par 41,2% – līdz 24,19 mlj eiro, liecina “Firmas.lv” informācija.

“Grindeks” koncerna eksports 2022.gadā veidoja 94,6% apgrozījuma. Pērn “Grindeks” koncerns produkciju eksportēja uz 100 pasaules valstīm par 244 mlj eiro, kas ir par 24,3 mlj eiro jeb 11% vairāk nekā 2021.gadā,  teikts uzņēmuma gada pārskata vadības ziņojumā.

Tajā arī minēts, ka koncerna stratēģija līdz 2025.gadam ietver darbības paplašināšanu Eiropas Savienības valstīs, ASV, Japānā, Dienvidkorejā, Austrālijā, Šveicē un Kanādā.

Pēc vadības ziņojumā minētā, daudzās stratēģiskajās valstīs pērn sasniegts būtisks pārdošanas apmēru pieaugums, piemēram, Grieķijā pārdošanas apmēri auguši 33 reizes, Dānijā – četras reizes, bet Portugālē un Norvēģijā – trīs reizes.

Pērn lielāko pārdošanas apmēru veidoja medikamenti sirds un asinsvadu, kā arī centrālās nervu sistēmas slimību ārstēšanai. Strauju pārdošanas kāpumu sasniedza arī slimnīcu segmenta medikamenti, ko piedāvā “Grindeks” meitasuzņēmums “Kalceks”.

Izmantojot decentralizēto autorizācijas procedūru, patentbrīvo medikamentu reģistrācijai 2022.gadā iesniegtas 18 “Grindeks” un “Kalceks” gatavās zāļu formas. Uzņēmuma vadības ziņojumā norādīts, ka “Grindeks” koncernam ir ļoti nozīmīga aktīvo farmaceitisko vielu ražošana, kas ir arī viena no konkurences priekšrocībām, jo šis segments palielina neatkarību no izejvielu ražotājiem. Pērn uzņēmums sekmīgi noslēdzis astoņu farmaceitisko vielu izstrādi.

“Grindeks” 2022.gadā pievērsa īpašu uzmanību ražošanas infrastruktūras uzlabošanai un jaunu ražošanas iekārtu uzstādīšanai, tostarp laboratoriju modernizācijai.

Lai ilgtermiņā turpinātu pakāpenisku un stabilu koncerna izaugsmi, Rīgā, Asotes ielā vairākos posmos tiks būvēts “Grindeks” inovāciju centrs, teikts vadības ziņojumā. Inovāciju centrā tiks nodrošināti komplicēti aktīvo farmaceitisko vielu ražošanas procesi, uzstādītas mūsdienīgas tehnoloģiskās iekārtas un automatizēti un energoefektīvi risinājumi.

Vadības ziņojumā teikts, ka pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pasaules valstis plašā mērogā atbalsta Ukrainu, vēršot finanšu un ekonomiskas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju. Koncerna vadība ir izvērtējusi esošos klientus, piegādātājus un biznesa procesus – koncerna darbības rezultāti šobrīd ir stabili, lai gan pārskata parakstīšanas brīdī ir neskaidrība par turpmākām Krievijas darbībām, kā arī sankciju apjomu un ietekmi nākotnē.

Tāpat vadības ziņojumā pausts, ka karš Ukrainā ietekmē visu veidu resursu cenas – izejvielas, iepakojumu materiālus, energoresursus un transporta izdevumus. Koncerns izjūt arī papildus spiedienu no personāla atalgojuma gaidām un vispārējās inflācijas Latvijā. Lai kompensētu ražošanas izdevumu paaugstināšanos, koncerns regulāri pārskata medikamentu pārdošanas cenas.

Norēķiniem ar meitassabiedrību Krievijā “Grindeks” ir pārgājis no rubļiem uz eiro. Daļa produkcijas tiek tirgota ar priekšapmaksas nosacījumu, kas mazina valūtas riskus. Vienlaikus darbinieku skaits Krievijā ir būtiski samazināts. Lai gan uz Krieviju tiek eksportēti vien seši produkti, koncerns apzinās, ka pārmaiņas un darbības pāreja farmācijā nevar notikt strauji, teikts vadības ziņojumā.

Koncerns aktīvi reģistrē un virza produktus Eiropas Savienības un citos eksporta tirgos un pakāpeniski atsakās no darbības augsta riska valstīs, pie kurām pieskaitāma arī Krievija, piebilsts vadības ziņojumā.

“Grindeks” koncerna attīstības stratēģija līdz 2025.gadam nosaka vairākus nozīmīgākos attīstības virzienus, tostarp jaunu aktīvo farmaceitisko vielu un gatavo zāļu formu klāsta paplašināšanu, darbības paplašināšanu jaunos tirgos – Eiropas Savienības valstīs, ASV, Japānā, Dienvidkorejā, Austrālijā, Šveicē un Kanādā.

Tāpat plānota ražošanas infrastruktūras paplašināšana Latvijā, Slovākijā un Igaunijā, kā arī meitasuzņēmuma “Kalceks” attīstība. Paredzēta arī biznesa procesu digitalizācija, atsakoties no papīra izmantošanas, kā arī ilgtspējīga un videi draudzīga pieeja.

Lai stiprinātu pozīcijas ārvalstīs un nodrošinātu efektīvu produktu mārketingu un pārdošanu, koncerns veidos jaunas meitassabiedrības.

“Grindeks” koncerna apgrozījums 2021.gadā bija 232,048 miljoni eiro, kas ir par 24,1% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa pieauga 2,2 reizes – līdz 41,116 miljoniem eiro.

“Grindeks” koncernu veido “Grindeks”, Latvijas “Kalceks” un “Namu apsaimniekošanas projekti”, Igaunijas “Tallinas farmaceitiskā rūpnīca”, kā arī Krievijas “Grindeks Rus” un Slovākijas “HBM Pharma”. Kompānijas lielākais akcionārs ir “Liplat Holding”, kas pieder Kirovam, Annai un Filipam Lipmaniem.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*