Sākums » Ārzemēs » “Tallinas farmaceitiskā rūpnīca” svin 100 gadu jubileju
“Tallinas farmaceitiskā rūpnīca” svin 100 gadu jubileju

“Tallinas farmaceitiskā rūpnīca” svin 100 gadu jubileju

Latvijas zāļu ražotāja AS “Grindeks” meitas uzņēmumsAS “Tallinas farmaceitiskā rūpnīca” (TFR) šā gada maija sākumā svin 100 gadu jubileju, ziņo “Grindeks” pārstāvji.

1913.gadā vācu izcelsmes aptiekāri dibināja Estlandes Farmaceitisko Tirdzniecības biedrību. Vēl pirms biedrības oficiālās dibināšanas aptiekāri Leberts un Fiks bija lūguši atļauju pārbūvēt ēku Harju ielā un atvērt farmaceitisko preparātu ražošanas laboratoriju. 1914.gada 15.martā rūpnieciskas laboratorijas vadītājs Fiks paziņojis Guberņas pārvaldes ārstu nodaļai, ka laboratorijas iekšēja apdare un aprīkošana ir pabeigta. 1914.gada 19.aprīlī (2.maijā pēc jaunā stila) vicegubernators izdevis rīkojumu “Atļaut uzsākt darbu”. Šis datums uzskatāms par Tallinas farmaceitiskās rūpnīcas dibināšanas dienu.

Laboratorija ražoja galēna un citus preparātus, bija moderni aprīkota, daži ražošanas aparāti tika darbināti ar elektropiedziņu, laboratorijas stāvi apvienoti ar liftu. Pēc 1940. gada uzņēmums tika nacionalizēts un nepārtrauca ražošanu arī Otrā pasaules kara laikā.

Pēc kara rūpnīca pirmā Padomju Savienībā uzsāka ražot prettuberkulozes preparātu – rutīnu un paraaminosalicilskābi, sāka ražot vairākus jaunus preparātus, pievēršoties pretsāpju un pretapdegumu līdzekļiem. Sešdesmitajos gados rūpnīcas pētnieciskā laboratorija kļuva par PSRS medicīnas rūpniecības bāzes laboratoriju, kas specializējās uz dzīvnieku indēm.

Līdz ar Igaunijas valstiskās neatkarības atgūšanu 1994. gadā uzņēmums tika privatizēts, bet pēc diviem gadiem TFR akcijas tika kotētas Tallinas vērtspapīru biržā. 1998. gadā par uzņēma akciju kontrolpaketes turētāju kļuva AS “Grindeks’’.

1998. gadā TFR kvalitātes vadības sistēma pirmo reizi saņēma ISO 9002:1994 sertifikātu. Pēdējo gadu laikā ražošanas pilnveidē ieguldīti būtiski līdzekļi, izbūvēta jauna, mūsdienīgām prasībām atbilstoša noliktava un videi draudzīga katlu telpa. Pašlaik rūpnīca specializējas gēlu un ziežu ražošanā. Ražošanas procesi atbilst “Labas ražošanas prakses” standartam.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.