Sākums » Farmācija » “Grindeks” noraida runas, ka uzņēmums būtu apgājis vakcinēšanas rindu
“Grindeks” noraida runas, ka uzņēmums būtu apgājis vakcinēšanas rindu
Foto: no "Grindeks" arhīva.

“Grindeks” noraida runas, ka uzņēmums būtu apgājis vakcinēšanas rindu

TV3 raidījums “Nekā personīga” svētdien, 21. februārī vēstīja, ka ārpus rindas pie Covid-19 vakcīnām saviem darbiniekiem mēģinājuši tikt Latvijas lielākie zāļu ražotāji – AS “Grindeks” un AS “Olainfarm”.

Februāra sākumā prioritāri vakcinējamo iedzīvotāju grupā tika iekļauti 4000 farmācijas nozares darbinieku, kas nodrošina zāļu izplatīšanu aptiekās un piegādi slimnīcām un ārstu praksēm. “Nekā personīga” ziņoja, ka zāļu lieltirgotavas šo situāciju izmantojušas, lai pret Covid-19 infekciju savakcinētu biroja darbiniekus un informācijas tehnoloģiju speciālistus. Līdz šim tādās zāļu lieltirgotavās kā “Recipe Plus”, “Tamro” un “Magnum Medical” pret Covid-19 esot sapotēti attiecīgi 75,  50 un 34 darbinieki, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts raidījumam “Nekā personīga” atzina, ka farmaceiti un profesionāļi, kuri strādā zāļu piegādes ķēdēs tiek prioritāri vakcinēti kopā ar mediķiem, tomēr mēdzot būt arī “dažādas situācijas” un “jocīgi” gadījumi, kurus ministrs nosauca par pārpratumiem un kas tiek pārbaudīti. Pēc viņa teiktā, situācijā jau ir iesaistījusies Veselības inspekcija, kas veikusi pārbaudi.

Raidījums “Nekā personīga” pauda, ka pārbaude notikusi zāļu ražotājā “Grindeks”, kur vakcināciju pret Covid-19 organizējis “Veselības centrs 4”, un ka potēšana bijusi plānota arī “Olainfarm”, un arī to pārbaudīšot VI.

“Grindeks” šodien kategoriski noraidījis raidījumā “Nekā personīga” izskanējušo informāciju, ka tas būtu mēģinājis apsteigt vakcinācijas rindu, lai vakcinētu uzņēmuma darbiniekus. Uzņēmuma pārstāvji šodien izplatītā paziņojumā uzsver, ka “Grindeks” nav veicis nekādas pretlikumīgas darbības, lai apsteigtu vakcinācijas rindu savu darbinieku vakcinēšanai.

Kā skaidro uzņēmums, 21. janvārī Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija savā vēstulē veselības ministram aicināja iekļaut vietējos zāļu ražotājus vakcinācijas plānā, informējot, ka gan AS “Grindeks”, gan AS “Olainfarm” ir iespējas to veikt uzņēmumos, jo ir tam atbilstoši darbinieki un medicīnas kabineti. Vēstule tika sūtīta ar nodomu vakcīnu pieejamības gadījumā ātrākai iedzīvotāju aptverei iekļaut plānā lielos ražotājus, kas var nodrošināt vakcināciju uz vietas, nenoslogojot mediķus.

Veselības ministrijas Farmācijas stratēģiskās padomes sēdē par vakcinācijas plānu AS “Grindeks” valdes priekšsēdētāja padomnieks nozares politikas jautājumos Egils Einārs Jurševics atgādināja par zāļu ražotāju vēstuli veselības ministram un atzīmēja, ka lielajiem ražotājiem (ne tikai farmācijā) ir iespējas veikt vakcināciju uz vietas uzņēmumos. Tika norādīts, ka ar ražotājiem sazināsies.

10. februārī ar uzņēmumu sazinājās “Veselības centra 4” pārstāvis, norādot, ka “Veselības centram 4” ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu par iedzīvitāju vakcinēšanu un “Grindeks” var gatavoties darbinieku vakcinācijai. Tika nolikts vakcinācijas laiks – 19. februāris, kas esot saskaņots ar Vakcinācijas biroju. Šī vakcinācija tika atcelta, un tādējādi neviens “Grindeks” darbinieks netika vakcinēts, uzsver uzņēmums. 26. februārī ir plānota vakcinācija tiem darbiniekiem, kas nodrošina nepārtauktu zāļu ražošanu, ziņo “Grindeks” pārstāvji.

“Skaidrs, ka galvenā problēma ir tajā, ka pašreiz ir nepietiekams vakcīnu daudzums un neskaidrība, ko darīt, ja noteiktajās prioritārajās grupās nav pieteikušies pietiekams skaits gribētāju vakcinēties,” pauž AS “Grindeks” valdes priekšsēdētāja padomnieks nozares politikas jautājumos Egils Einārs Jurševics. “Vismaz tāda situācija bija 12.02. -15.02.2021, kad vairāki sociālās aprūpes centri atteicās no vakcinācijas. Ceram, ka tagad ir skaidrība gan par vakcīnu piegāžu grafikiem, gan par to kā un kādā secībā vakcinācija tiks organizēta. Katram ir savi uzskati par prioritātēm, bet arī mums, zāļu ražotājiem, ir satraukums. Arī mūsu darbinieki slimo un domājam, ko darīsim, ja darbinieku saslimstības dēļ nevarēsim nodrošināt zāļu piegādes aptiekām un slimnīcām. Turklāt vietējie zāļu ražotāji nodrošina gan kompensējamo zāļu saraksta zāļu piegādes aptiekām, gan arī zāles slimnīcām, t.sk. tādas, kas nepieciešamas neatliekamās palīdzības sniegšanai.”

Pagājušā nedēļā Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija saņēma atbildi no veselības ministra, ka zāļu ražotāji ir iekļauti VII prioritārajā grupā un vakcināciju varēs veikt 2021.gada 3. ceturksnī.

“Grindeks” norāda, ka pie uzņēmuma pārstāvjiem nav vērsusies ne Veselības inspekcija, ne TV3 vai citi žurnālisti.  “Grindeks” plāno sazināties ar Veselības inspekciju un skaidrot situāciju.

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.