Sākums » Jaunākie raksti » Grozījumi noteikumos ļaus plašāk izmantot antigēna testus un samazināt laboratoriju noslodzi

Grozījumi noteikumos ļaus plašāk izmantot antigēna testus un samazināt laboratoriju noslodzi

Lai samazinātu Covid-19 testēšanas noslodzi, cilvēki, kuriem inficēšanās ar Covid-19 būs noteikta ar antigēna testu, pēc izslimošanas varēs neveikt skrīninga testēšanu 60 dienas pēc inficēšanās noteikšanas un neievērot mājas karantīnu, paredz otrdien valdībā apstiprinātie grozījumi.

“Ņemot vērā pieaugošo laboratoriju slodzi un grūtības saņemt PĶR testu, tiek paredzēts, ka antigēna tests ir pietiekams, lai konstatētu inficēšanās faktu. (…) Pārslimojušajām personām 60 dienu laikā pēc inficēšanās konstatēšanas netiek noteikta karantīna. Tāpat šo 60 dienu laikā netiek veikti skrīninga testi,” valdības sēdē grozījumu būtību skaidroja Valsts kancelejas direktors un Operatīvās vadības grupas vadītājs Jānis Citskovskis.

Pēc grozījumu anotācijā paustā, primāri tas attieksies uz izglītības iestādēs veiktajiem rutīnas skrīninga testiem, kā arī darba vietās veiktajiem testiem. Savukārt tādos paaugstināta riska objektos kā ārstniecības iestādēs un ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs skrīninga testu organizēšanā būtu jāvadās no riskiem katrā konkrētā situācijā un iespējām skrīninga organizēšanai.

Tādējādi no noteikumiem tiek svītrots apakšpunkts, kas paredzēja pienākumu obligāti laboratoriski apstiprināt ikvienu pozitīvo antigēna testu.

Ņemot vērā to, ka arī patreizējie dati parāda, ka vakcinētās personas ar Covid-19, tajā skaitā arī ar jauno omikrona variantu, slimo vieglākā formā nekā nevakcinētas personas un nedēļas laikā rada ievērojami mazāku inficēšanās risku apkārtējiem, šādas personas 8.dienā pēc inficēšanās var atsāk veikt savus darba pienākumus. Izmaiņas arī paredz, ka inficēšanās gadījumā vakcinācijas sertifikāts tiek apturēts uz septiņām dienām, nevis kā tas bija līdz šim – uz desmit dienām.

Grozījumu anotācijā teikts: “Antigēna tests nav izmantojams, lai apstiprinātu Covid-19 diagnozi, jo to neparedz Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra noteiktā Covid-19 gadījuma definīcija (tas nozīmē, ka šādā gadījumā cilvēks nesaņems arī pārslimošanas sertifikātu), bet ar antigēna testu var noteikt pamatotas aizdomas, ka cilvēks ir inficējies ar SARS-CoV-2. Ņemto vērā nepieciešamību samazināt slodzi uz Covid-19 testēšanu, cilvēki, kuriem ir noteikta inficēšanās ar SARS-CoV-2 ar antigēna testu, arī var neveikt skrīninga testēšanu 60 dienas pēc inficēšanās noteikšanas, kā arī šādi cilvēki var neievērot mājas karantīnu. Tādēļ nepieciešams veikt tehniskus precizējumus mājas karantīnas definīcijā, to papildinot ar nosacījumu, ka persona 60 dienas pēc inficēšanās ar SARS-CoV-2 noteikšanas ar antigēna testu 60 dienas var neveikt skrīninga testēšanu un neievērot mājas karantīnu. Primāri tas attieksies uz izglītības iestādēs veiktajiem rutīnas skrīninga testiem, kā arī darba vietās veiktajiem testiem. Savukārt tādos paaugstināta riska objektos kā ārstniecības iestādēs un ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs skrīninga testu organizēšanā būtu jāvadās no riskiem katrā konkrētā situācijā un iespējām skrīninga organizēšanai.”

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*