Sākums » Farmācija » HIV pacientu biedrība brīdina par zāļu mijiedarbību ar narkotikām
HIV pacientu biedrība brīdina par zāļu mijiedarbību ar narkotikām

HIV pacientu biedrība brīdina par zāļu mijiedarbību ar narkotikām

Biedrība “Apvienība HIV.LV”, kas pārstāv ar HIV inficēto cilvēku intereses Latvijā, brīdina, ka atsevišķu medikamentu lietošana kopā ar narkotikām var izraisīt smagas blakusparādības.

Biedrība skaidro – cilvēki, kuri dzīvo ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV), bieži slēpj no ārstiem faktu, ka viņi lieto narkotikas. No otras puses ārsti to neapspriež ar pacientiem. Tas var radīt nopietnu kaitējumu veselībai vai pat izraisīt nāvi. Preparātus ritonavīru (“Norvir”) un kobicistātu (“Tybost”) lieto, lai pastiprinātu un paildzinātu HIV infekcijas ārstēšanai izmantojamo zāļu iedarbību. Taču tās ietekmē arī organisma reakciju uz citām vielām: ritonavīrs un kobicistāts palēnina tādu narkotisko vielu kā metamfetamīns, MDMA un ketamīns sadalīšanos aknās.

Biedrība ziņo, ka pasaulē jau ir fiksēti nāves gadījumi vienlaicīgas metamfetamīna un ritonavīra lietošanas dēļ. Ne tikai ritonavīrs un kobicistāts var savstarpēji mijiedarboties ar narkotikām. HIV-pozitīvajiem cilvēkiem un ārstiem pirms antiretrovīrusu (ARV) preparātu nozīmēšanas ir jāpārrunā iespējamā mijiedarbība ar citām zālēm, tai skaitā nelegālajām narkotiskajām vielām. HIV-pozitīvajiem cilvēkiem būtu jāzina, ka, ja viņi saņem ARV terapiju, tad tās preparāti var savstarpēji mijiedarboties ar dažām narkotiskajām vielām, tāpēc viņiem ir jāizvairās no tādu narkotiku kā metamfetamīns, MDMA, mefedrons un ketamīns, kā arī zāļu, kuras izmanto erektilās disfunkcijas ārstēšanai (“Viagra”, “Levitra”, “Cialis”) lietošanas. Tāpat arī nedrīkst pārmērīgi lietot benzodiazepīnus, norāda biedrība.

Biedrība “Apvienība HIV.LV” aicina pacientus obligāti konsultēties ar savu infektologu, ja tiek lietotas narkotikas, un uzsver, ka ārsts neziņos par viņiem policijai.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.