2023. gada decembrī zāļu lieltirgotavas Latvijā realizējušas 4,26 mlj zāļu iepakojumu par 44,98 mlj eiro (bez PVN). Naudas izteiksmē tas ir par 2% mazāk nekā novembrī un par 0,2 % vairāk nekā 2022. gada decembrī. Vispārēja tipa aptiekām decembrī tika pārdoti 3,83 mlj zāļu iepakojumu 37,85 mlj eiro vērtībā.

Ārpus Latvijas pārdotas 435 dažāda nosaukuma Latvijas Zāļu reģistrā iekļautas zāles, sarakstu iespējams skatīt šeit (Excel fails), tai skaitā 239 kompensējamo zāļu sarakstā iekļautas zāles, par 7,73 mlj eiro, kas ir par 10% mazāk, salīdzinot ar novembri.

Vidējā lieltirgotavas realizācijas cena par vienu zāļu iepakojumu decembrī bija 10,55 eiro, savukārt mediānas cena – 6,10 eiro bez PVN (Latvijas Zāļu reģistrā iekļautām zālēm – 5,90 eiro, nereģistrētām zālēm 17,39 eiro).

Zāļu ražotāji un to pārstāvji decembrī zāļu cenu pieaugumu deklarējuši 63 zālēm, bet cenas samazinājums deklarēts 5 zālēm. Par iemeslu cenu pieaugumam reģistrācijas apliecību īpašnieki galvenokārt minējuši ražošanas izmaksu pieaugumu. Informāciju par konkrētiem produktiem, kam decembrī cena palielināta, iespējams skatīt šeit (Excel fails).

Dati apkopoti no 82 licencētām zāļu lieltirgotavām, kas darbojas Latvijā.

Aprēķinos par zāļu patēriņu Latvijā netika ņemti vērā dati par zāļu pārdošanas apjomiem no vienas zāļu lieltirgotavas uz citu zāļu lieltirgotavu.Avots: ZVA iesniegtie ikmēneša zāļu realizācijas pārskati