Sākums » Interesanti » Izstrādās rekomendācijas HIV paštestu ieviešanai Latvijā

Izstrādās rekomendācijas HIV paštestu ieviešanai Latvijā

Lai veicinātu HIV testa veikšanu iedzīvotāju vidū, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības institūts sadarbībā ar Baltijas HIV asociāciju sācis projektu “HIV paštestu ieviešana Latvijā – pilotprojekts piecās mērķa grupās”.

Pavasarī uzsāktā projekta mērķis ir pilotēt un novērtēt HIV paštestēšanās iespējamību īstenot starp sociāli neaizsargātajām iedzīvotāju grupām, piemēram, injicējamo narkotisko vielu lietotājiem, vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem, seksuālo pakalpojumu sniedzējiem, no vardarbības cietušām personām un pašvaldības sociālo pakalpojumu saņēmējiem.

RSU Sabiedrības veselības institūta direktore asociētā profesore Anda Ķīvīte-Urtāne atzīmēja, ka “ir likumsakarīgi”, ka Latvija ir starp Eiropas Savienības valstīm, kur HIV izplatība joprojām ir ļoti augsta, jo Latvijā ir vieni no viszemākajiem testēšanās radītājiem ES, un vēl vairāk tie saruka pandēmijas laikā.

Statistika liecina, ka visbiežāk inficēšanās ar HIV Latvijā heteroseksuālu dzimumkontaktu rezultātā – tie veido 63% reģistrēto gadījumu, kam zināms inficēšanās ceļš. 24% gadījumos inficēšanās ar HIV notikusi injicējamo narkotiku lietošanas rezultātā, bet 11% inficēšanās gadījumi reģistrēti starp vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem.

Projekts tiek realizēts sadarbībā ar partnerorganizācijām – biedrību “DIA+LOGS”, centru “Marta”, Valsts probācijas dienestu un Rīgas Sociālo dienestu, lai veiksmīgāk sasniegtu mērķa grupu pārstāvjus un nodrošinātu tiem bezmaksas siekalu HIV paštestus.

Līdz šim institūta komanda tikusies ar partnerorganizācijām, iepazīstinot ar pamatinformāciju, kas nepieciešama, lai projekta laikā nodrošinātu iespēju paštestēties 250 Latvijas iedzīvotājiem no minētajām mērķa grupām.

Pēc paštesta veikšanas paredzēts pētījuma dalībniekus aicināt aizpildīt anketu par HIV paštesta veikšanas pieredzi un testa pieņemamību, bet daļa tiks aicināti arī uz padziļinātajām intervijām.

Iecerēts, ka pilotpētījuma rezultāti kalpos par pamatu rekomendāciju izstrādei valsts atbildīgajām sabiedrības veselības institūcijām paštestēšanās iespēju paplašināšanai Latvijā.

Projektam paredzēts finansējums 30 640 eiro apmērā, ko finansē “WEEPI Foundation” (“The Western-Eastern European Partnership Initiative on HIV, Viral Hepatitis and TB”).

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*