Sākums » Farmācija » Jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība pacientiem ik mēnesi ietaupījusi ap miljonu eiro
Jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība pacientiem ik mēnesi ietaupījusi ap miljonu eiro

Jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība pacientiem ik mēnesi ietaupījusi ap miljonu eiro

Kopš  šī gada 1. aprīlī spēkā stājusies jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas sistēma, pacienti līdzmaksājumos par valsts kompensējamām zālēm ik mēnesi ietaupījuši vairāk nekā 1 miljonu eiro, ziņo Veselības ministrija (VM). Pacientu līdzmaksājums par vienu recepti vidēji samazinājies no 6,08 līdz 4,75 eiro, bet gandrīz 90% recepšu ārsti izrakstījuši ar zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu jeb aktīvo vielu.

Šī gada aprīlī, maijā un jūnijā ārstniecības personas izrakstīto kompensējamo zāļu receptēs aktīvās vielas nosaukumu ir lietojušas 88 procentos gadījumu. Salīdzinājumam  – 2020. gada martā, kad jaunā kārtība vēl nebija stājusies spēkā, tikai 16% gadījumu tika lietots aktīvās vielas nosaukums. Savukārt pacientu vidējais līdzmaksājums par vienu recepti, iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas iedarbības zāles, salīdzinot ar 2019. gada aprīli un maiju, šī gada aprīlī samazinājies par 40%, savukārt maijā – par 45%.

Pacientu kopumā veiktie maksājumi, iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas iedarbības zāles, aprīlī samazinājušies par 47% jeb no 2,11 miljoniem eiro uz 1,11 miljoniem eiro, bet maijā samazinājušies par 52% jeb no 2,16 miljoniem eiro uz 1,02 miljoniem eiro, kas kopumā pacientiem divos pirmajos mēnešos ļāvis ietaupīt 2,14 miljonus eiro, jeb vairāk nekā miljonu eiro mēnesī.

Uz 2020. gada 1. aprīli 250 kompensējamiem medikamentiem ražotāji ir samazinājuši cenu, tai skaitā 50 medikamentiem ar pirms tam jau esošu zemāko cenu.  Uz 2020. gada 1. maiju cenas samazinātas vēl 18 medikamentiem, bet uz 2020. gada 1. jūliju – vēl 75 medikamentiem.

Līdz ar pacientu ietaupījumu, izdevumi samazinājušies ari valstij – par 120 300 eiro mēnesī, kas ļaus ietaupīto finansējumu izmantot inovatīvu medikamentu kompensācijai.

Laikā no 2019. gada 1. februāra līdz 2019. gada 1. jūlijam pirms sistēmas maiņas no kompensējamo zāļu saraksta  svītrots 81 medikaments, savukārt pēc sistēmas maiņas laikā no 2020. gada 1. februāra līdz 2020. gada 1. jūlijam – 99 medikamenti. Savukārt 70 jauni medikamenti ir iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. Veselības ministrija uzskata, ka līdz ar to nav apstiprinājušās bažas, ka jaunā kārtība veicinās zāļu svītrošanu no kompensējamo zāļu saraksta, gluži pretēji tā veicinājusi zāļu cenu samazinājumu un zemākas cenas zāļu pieejamību.

VM izsaka pateicību gan ārstiem, gan farmaceitiem, kas paralēli ministrijas, Zāļu valsts aģentūras (ZVA), Nacionālā veselības dienesta (NVD) un Veselības inspekcijas (VI) īstenotajai skaidrojošajai kampaņai par valsts kompensējamo medikamentu jauno izrakstīšanas kārtību, palīdz iedzīvotājiem izskaidrot izmaiņas, ko šī kārtība paredz.

Vienlaikus ministrija aicina visus ārstus turpināt skaidrot iedzīvotājiem jauno kārtību, tai skaitā arī izrakstot kompensējamo zāļu receptes attālināti. Ārsti visefektīvāk var gan sniegt nepieciešamo informāciju, gan atspēkot dažādus iedzīvotāju vidū iesakņojušos mītus, piemēram, ka dārgāki medikamenti ārstē labāk un ir iedarbīgāki, jo zāļu jomā augstāka cena nenozīmē labāku kvalitāti, uzsver VM.

Šī gada septembrī tiks īstenota iedzīvotāju informēšanas otrā kārta, lai atgādinātu iedzīvotājiem par izmaiņām valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtībā un akcentētu nepieciešamību saņemt informāciju pie sava ārsta.

VM norāda, ka Latvijas ģimenes ārsti, slimnīcas un aptiekas ir nodrošināti ar ārstiem, farmaceitiem un pacientiem paredzētiem informatīvajiem materiāliem gan elektroniskā, gan arī drukātā formātā. Kopumā līdz šim ir izplatīts viens miljons informatīvo materiālu 1286 ģimenes ārstu praksēm, 37 Latvijas slimnīcām, septiņiem aptieku tīkliem visā Latvijā un profesionālajām organizācijām un asociācijām.

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.