Sākums » Farmācija » Ķīmijterapeiti aicina pilnveidot vēža pacientu ārstēšanu, paredzot tam garantētu finansējumu

Ķīmijterapeiti aicina pilnveidot vēža pacientu ārstēšanu, paredzot tam garantētu finansējumu

Izstrādājot jauno onkoloģijas nozares attīstības plānu 2021. – 2025. gadam, Latvijas ķīmijterapeiti aicina veselības politikas veidotājus ievērojami lielāku uzmanību pievērst vēža pacientu ārstēšanas pilnveidošanai.  Kā uzsver ķīmijterapeiti, šobrīd spēkā esošajā plānā liela daļa satura ir veltīta vēža profilaksei un sabiedrības veselībai, kam nav tiešas ietekmes uz būtiskāko onkoloģijā sasniedzamo mērķi – panākt garāku vēža pacientu dzīvildzi un uzlabot dzīves kvalitāti. Šī un citas prasības onkoloģijas nozares attīstībai iekļautas Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas (LOĶA) rezolūcijā, kas tika apspriesta 10. decembrī asociācijas konferencē “Ķīmijterapija – onkoloģijas progresa virzītāja”, atzīmējot ķīmijterapijas specialitātes desmitgadi Latvijā.

Kā konferencē uzsvēra LOĶA jaunā priekšsēdētāja Aija Geriņa – Bērziņa, asociācija ir gatava aktīvi iesaistīties onkoloģijas nozares attīstībā un panākt, lai tās viedokli uzklausa onkoloģijai būtisku lēmumu pieņemšanā. Jaunā asociācijas valde turpmākajā darbā redz trīs galvenos virzienus – zinātniski pētnieciskā darba attīstība, jauno speciālistu piesaiste, kā arī komunikācijas pilnveidošana ar pacientiem, citu nozaru ārstiem un valsts veselības institūcijām.

“Onkoloģijai bez zinātnes nav nākotnes. Zinātne mums ir devusi jaunus medikamentus, kas uzlabo pacientu dzīvildzi un dzīves kvalitāti un ļauj vēzi, kas agrāk nebija ārstējams, padarīt par hronisku slimību,” uzsvēra A.Geriņa-Bērziņa. “Arī Latvijai ir aktīvāk jāiesaistās klīniskajos pētījumos, jāatbalsta jauno speciālistu ienākšana nozarē un zinātnē, lai mūsu ķīmijterapeiti kļūtu konkurētspējīgāki pasaules tirgū, bet nevis tāpēc, lai brauktu projām, bet lai kvalitatīvi ārstētu mūsu pacientus,” uzsvēra A.Geriņa – Bērziņa.

Lai nepieļautu, ka jaunajā onkoloģijas attīstības plānā nākamajiem četriem gadiem ietvertās idejas un labie nodomi daudzās pozīcijās paliek uz papīra, kā tas ir patlaban, asociācija aicina katrai plānotajai aktivitātei paredzēt mērķtiecīgu un reāli nodrošināmu valsts finansējumu. Lai uzlabotu zāļu pieejamību, LOĶA aicina jaunajā onkoplānā paredzēt līdzekļu palielinājumu jaunākajiem vēža medikamentozās ārstēšanas līdzekļiem atbilstoši reālajam vēža pacientu skaitam – mērķterapijai, imūnterapijai u.c.

Ķīmijterapeiti arī aicina nekavējoties sākt darbu pie onkoloģisko pacientu reģistra izveides, lai nodrošinātu vēža pacientu uzskaiti, analizētu ārstēšanas rezultātu efektivitāti un kvalitāti.

“Bez datiem un to analīzes nav iespējama nozares attīstība – nav iespējams zinātniski pētnieciskais darbs, dalība klīniskajos pētījumos, nevaram veidot izmaksu efektīvu ārstēšanas sistēmu,” uzsvēra A.Geriņa –Bērziņa.

Rezolūcijā iekļautas arī vairākas prasības ķīmijterapeitu darba apstākļu uzlabošanai un pilnveidošanai. Lai atslogotu ārstu un medicīnas māsu ikdienu no pienākumiem, kuru veikšanai nav nepieciešama medicīniskā izglītība, LOĶA ierosina nodrošināt onkoloģiskajās ārstniecības iestādēs papildpersonālu onkoloģisko pacientu plūsmas koordinēšanai, informēšanai par ārstniecības procesa norisi un terapijas blaknēm, kas šobrīd aizņem nesamērīgi lielu onkologu ķīmijterapeitu darba laiku.

“Atslogojot ķīmijterapeitu ikdienu, ārsti vairāk laika varēs veltīt pozitīvai, atbalstošai komunikācijai ar vēža pacientiem un viņu tuviniekiem, ko esam izvirzījuši par prioritāti,” uzsvēra A.Geriņa – Bērziņa.

Savukārt, lai kompensētu onkoloģijas nozarē nodarbinātā medicīnas personāla smagos darba apstākļus un apturētu darbinieku aizplūšanu, LOĶA aicina onkologu ķīmijterapeitu un māsu atalgojuma noteikšanā pārskatīt apmaksas tarifus ķīmijterapijas manipulācijām.

Rezolūcija tiks iesniegta veselības ministrei Ilzei Viņķelei, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai.

Ar konferences rezolūciju var iepazīties www.onkomed.lv

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.