Sākums » Farmācija » Lai zāļu kompensāciju atgrieztu pirmskrīzes līmenī, nepieciešami apmēram četri miljoni eiro
Lai zāļu kompensāciju atgrieztu pirmskrīzes līmenī, nepieciešami apmēram četri miljoni eiro

Lai zāļu kompensāciju atgrieztu pirmskrīzes līmenī, nepieciešami apmēram četri miljoni eiro

Lai atgrieztu medikamentu kompensāciju pirmskrīzes līmenī, nepieciešami apmēram četri miljoni eiro, šodien Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē teikusi Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere.

Šodien Saeimas apakškomisijas sēdē tika runāts par kompensācijas palielināšanu astmas un hroniska obstruktīva plaušu slimību (HOPS) medikamentiem, tomēr Kaupere norādījusi, ka ministrijai ir “padsmit” diagnozes, kurām arī nepieciešams atgriezt kompensācijas apmēru pirmskrīzes līmenī, kas kopumā izmaksātu nedaudz vairāk nekā četrus miljonus eiro.

Kā informējusi Nacionālā veselības dienesta Zāļu ārstnieciskās novērtēšanas nodaļas vadītāja Antra Fogele, patlaban astmas ārstēšanai nepieciešamie medikamenti tiek kompensēti 100% apmērā bērniem, bet 75% apmērā pieaugušajiem. Pirmskrīzes periodā šie medikamenti tika kompensēti 90% apmērā, un, lai atgrieztos pie šī kompensācijas apmēra, uz esošo pacientu skaitu būtu nepieciešams papildu apmēram miljons eiro.

Savukārt HOPS ārstēšanai nepieciešamie medikamenti, pēc Fogeles teiktā, tiek kompensēti 50% apmērā, bet, lai atgrieztos pie pirmskrīzes laikā esošās kompensācijas 75% apmērā, būtu nepieciešams apmēram pusmiljons eiro. Vienlaikus Fogele prognozējusi, ka, palielinot kompensācijas apmēru, pieaugtu arī pacientu, kuriem nepieciešamas šīs zāles, skaits, kā rezultātā nepieciešamais papildu finansējums varētu būt lielāks.

Rīgas Stradiņa universitātes docents, farmācijas uzņēmuma “Repharm” ģenerāldirektors Dins Šmits norādījis, ka patlaban savā doktora disertācijā pēta HOPS pacientus, un viņš atklājis, ka daļai šo pacientu tiek noteikta diagnoze “astma”, kas saistīts ar to, ka astmas zāles tiek kompensētas lielākā apmērā.

Tāpat, pēc Šmita paustā, HOPS pacientu ārstēšanā nozīmīga ir līdzestība jeb apzinīga ārstu norādījumu ievērošana un nozīmēto zāļu pareiza lietošana. Līdzestību ietekmē dažādi faktori, tostarp medikamenta cena, piebildis Šmits.

Latvijas Ārstu biedrības pārstāvis, pneimonoloģijas speciālists Alvils Krams uzsvēris, ka kompensācijas apmērs HOPS pacientiem nav mainīts desmit gadus, turklāt Latvija ir arī viena no retajām Eiropas Savienības valstīm, kurā netiek apmaksāta skābekļa terapija mājās.

Apakškomisijas noslēgumā tās vadītājs Vitālijs Orlovs paudis, ka nosūtīs VM vēstuli ar lūgumu atjaunot kompensācijas apmērus pirmskrīzes līmenī.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*