Sākums » Jaunākie raksti » Latvija ir pirmā valsts Baltijā, kas atzinusi un akreditējusi dūlu izglītību

Latvija ir pirmā valsts Baltijā, kas atzinusi un akreditējusi dūlu izglītību

2023.gadā jūlijā dūlu izglītību ir akreditējis Latvijas Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD).

Dūla ir praktizējošu profesionāļu apmācīta atbalsta persona, kas sniedz kvalitatīvu nemedicīnisku emocionālu, informatīvu un praktisku atbalstu jaunajai ģimenei (īpaši sievietei) grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību periodā. Dūlu kustību Latvijā pirms 15 gadiem aizsāka “Stārķa Ligzda” dibinātāja ārste Dina Ceple, un līdz akreditācijas brīdim dūlas izglītību dakteres Ceples un citu speciālistu vadībā Profesionālās tālākizglītības centrā “Dzemdību atbalsta skola” Latvijā ir ieguvušas un praktizē vairāk nekā 30 sertificētas dūlas.

Saskaņā ar pētījumiem, sievietes un ģimenes pieredze grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību laikā var ietekmēt lēmumu par nākamo bērnu ienākšanu ģimenē, tāpēc kvalitatīvs un nepārtraukts atbalsts ir svarīgs arī valstiskā un Eiropas līmenī. Latvijā dzimušo skaits turpina samazināties – 2022.gadā piedzimuši 15 535 bērni, kas ir zemākais dzimstības rādītājs pēdējo 100 gadu laikā un par 10,8% jeb 1885 jaundzimušajiem mazāk nekā 2021.gadā (avots: Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati). Dažādu veida dūlu sniegtos pakalpojumus 2022.gadā izmantoja vairāk nekā 7% ģimeņu.

IKVD akreditētās dūlu mācības notiek SIA “Ģimenes Veselības centrs “Stārķa Ligzda”” dibinātajā “Dzemdību atbalsta skolā”. Trīs gadu apmācību programma ietver dažādas tēmas: padziļināta grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību fizioloģijas apguve, psiholoģiskā atbalsta īpatnības, kā arī tikpat liels laiks tiek veltīts praktiskajiem atbalsta aspektiem. Izglītība tiek iegūta tikai pie praktizējošām vecmātēm, ginekologa/dzemdību speciālista, fizioterapeitiem, dūlām, dažādu specializāciju psihologiem. Pasniedzēju starpā ir Marina Brice, Agnese Orupe, Inga Oliņa, Dina Ceple, Liene Grigāne, Līga Giniborga, Aiga Zakevica. Jaunās mācību grupas tiek uzņemtas jau šobrīd, mācību sākums – 2023.gada oktobrī (klātienē Rīgas centrā). Priekšzināšanas medicīnā vai sociālās aprūpes sfērā nav nepieciešamas.

Dūlu mācības domātas sievietēm, kas vēlas būt līdzās un atbalstīt citas sievietes, kā arī savas jomas profesionāļiem, kas jau ik dienas saskaras ar sievietēm gaidībās, dzemdību laikā un arī pēcdzemdību periodā.

Avots: LETA

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*