Sākums » Aktuāli » Latvija apsver joda tablešu iepirkšanu kodolkatastrofas gadījumam
Latvija apsver joda tablešu iepirkšanu kodolkatastrofas gadījumam

Latvija apsver joda tablešu iepirkšanu kodolkatastrofas gadījumam

Latvija apsver joda tablešu iepirkšanu, lai pasargātu valsts iedzīvotājus no radioaktīvā apdraudējuma kodolkatastrofas gadījumā. Tā šodien, 26. oktobrī, ziņo Latvijas Radio. Krievijas uzsāktais karš Ukrainā šobrīd turpina destabilizēt situāciju Eiropā un var draudēt arī ar atomuzbrukumu Ukrainai. Veselības ministrija (VM) gan vairākkārt paudusi, ka joda lietošana profilaktiskos nolūkos ir ne tikai bezjēdzīga, bet pat var kaitēt veselībai. Turklāt – joda lietošana pasargātu tikai gadījumā, ja kodolsprādzienasprādziena mākonis saturētu radioaktīvo jodu.

VM Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere Latvijas Radio pauda: “Arī mums ir doma, ka valstī iepirksim jodu tiem iedzīvotājiem vai tām grupām, kam patiešām tas būs nepieciešams. Tā bija pagājušā nedēļa, kad valdībā nolēma, ka šāds iepirkums ir jāveic. Mēs vēl protokola lēmumu nebijām saņēmuši no Ministru kabineta. Pagaidām detaļas man neprasiet, bet tāda doma ir.”

Rīgas Stradiņa universitātes farmācijas fakultātes prodekāne Baiba Mauriņa norādīja – ja šādas joda tabletes cilvēkiem tiks izdalītas, tās nekādā gadījumā nedrīkst lietot profilaktiski, jo satur ļoti lielu joda devu, kas var ietekmēt dažādas orgānu sistēmas un vairogdziedzeri. Savukārt aptiekās nopērkamajos uztura bagātinātājos ar jodu šī viela ir niecīgā daudzumā. Tos var lietot ikdienā, ja ar uzturu netiek uzņemts jods pietiekamā apmērā. Jebkurā gadījumā, ja notiek kodolkatastrofa, iedzīvotājiem  ļoti svarīgi ir sekot speciālistu norādījumiem par šo tablešu lietošanu.

Civilās aizsardzības eksperts, Rīgas Stradiņa universitātes darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš norādīja, ka joda tabletes ir jēga lietot tikai un vienīgi diennakti pirms vai četras stundas pēc ekspozīcijas, tāpēc tām būtu jābūt iedzīvotājiem pieejamām pirms potenciālā apdraudējuma.

VM pārstāve Barbara Ālīte Latvijas Radio informēja, ka Valsts kancelejā ir pieņemts informatīvais ziņojums par minimālajiem gatavības pasākumiem iespējama kodolapdraudējuma gadījumā. Šobrīd vēl norisinās ekspertu diskusijas un ministrija sabiedrību informē, tiklīdz būs pieņemti kādi konkrēti lēmumi.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*