Sākums » Farmācija » Latvijas Universitātē pētīs metformīna neiroprotektīvo efektu mehānismus Alcheimera slimības preklīniskajā modelī
Latvijas Universitātē pētīs metformīna neiroprotektīvo efektu mehānismus Alcheimera slimības preklīniskajā modelī

Latvijas Universitātē pētīs metformīna neiroprotektīvo efektu mehānismus Alcheimera slimības preklīniskajā modelī

Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes (MF) pētnieki ar SIA “Mikrotīkls” atbalstu izmeklēs metformīna neirorestoratīvās īpašības eksperimentālā Alcheimera slimības modelī, ziņo LU.

 Pēdējo 70 gadu laikā vidējā dzīvildze pasaulē ir ievērojami pagarinājusies un šobrīd sasniedz jau 73 gadus gan sievietēm, gan vīriešiem. Ilgāks mūžs nozīmē lielāku iespēju sastapties ar slimībām, kas saistītas ar novecošanu. Visbiežāk tā ir Alcheimera slimība. Pēc Pasaules Veselības organizācijas 2018. gada datiem šī slimība ir arī trešais visbiežākais nāves cēlonis Eiropā.

LU MF šā gada septembrī uzsāktā pētījuma galvenā būtība ir noskaidrot, kas ir pamatā metformīna neironus aizsargājošai jeb neiroprotektīvai darbībai sporādiskās Alcheimera slimības modeļdzīvniekos.

“Jau esam atklājuši, ka metformīns uzlabo vairākus smadzeņu procesus dzīvniekos, kuriem ir izveidota sporādiskā Alcheimera slimība – neiroiekaisumu, smadzeņu glikozes nepietiekamo metabolismu un atmiņas pasliktināšanos. Šajā pētījumā mēs noskaidrosim, caur kuriem mehānismiem metformīns veicina šos efektus – caur uzlabotu glikozes uzņemšanu smadzenēs, smadzeņu insulīna jutīguma palielināšanu vai citādi,” skaidro projekta vadītājs, LU MF pētnieks Dr.med. Vladimirs Piļipenko.

Pētnieki darba gaitā plāno iegūt fundamentālās zināšanas par droša pretdiabēta līdzekļa metformīna efektiem Alcheimera slimības gadījumā. Šīs zināšanas potenciāli varēs izmantot, lai dizainētu klīniskus pētījumus un cilvēkos pārbaudītu terapeitiskās stratēģijas agrīnai neirodeģēneratīvo slimību apturēšanai.

Pētījums “Metformīna neirorestoratīvo īpašību izmeklēšana eksperimentālajā Alcheimera slimības modelī” divu gadu garumā noritēs, pateicoties SIA “Mikrotīkls” finansiālam atbalstam, ko administrē LU fonds. V. Piļipenko vadītā pētnieku grupa saņems atbalstu 27 000 eiro apmērā, bet kopumā SIA “Mikrotīkls” ar 170 119,81 eiro ziedojumu atbalstīs deviņus zinātniskus projektus dabaszinātnēs un medicīnā.

www.farmacija-mic.lv

 

DALIES ar šo ziņu ar saviem draugiem un kolēģiem sociālajos tīklos Twitter, Facebook un LinkedIn, pārsūti ziņu, izmantojot WhatsApp, vai izdrukā rakstu, ja vēlies! (Izmanto zemāk redzamās pogas.)

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*