Sākums » Farmācija » Lauku ģimenes ārsti rosinās atļaut ārsta palīgiem parakstīt spēcīgas iedarbības zāles

Lauku ģimenes ārsti rosinās atļaut ārsta palīgiem parakstīt spēcīgas iedarbības zāles

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija (LLĢĀA) rosinās ārsta palīgiem piešķirt tiesības parakstīt arī spēcīgas iedarbības medikamentus, kā arī paredzēt iespēju izrakstīt receptes e-veselības sistēmā, nacionālai informācijas aģentūrai LETA paudusi asociācijas vadītāja un Saeimas deputāte Līga Kozlovska.

Šī iecere ir viena no vairākām, ko LLĢĀA iesniegusi Veselības ministrijā (VM) saistībā ar sabiedriskajai apspriedei nodoto noteikumu projektu “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”, kuram no 1.septembra jāaizstāj patlaban spēkā esošie ilgstoši veselības aprūpes kārtību regulējošie noteikumi “Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība”. Šie noteikumi būs spēkā vairs tikai līdz šī gada 31.augustam, ziņo LETA.

Kozlovska norādījusi, ka patlaban ar veselības ministri Andu Čakšu panākta vienošanās, ka ārstu palīgiem varētu ļaut izrakstīt spēcīgas iedarbības medikamentus gadījumos, kad notiek darbs ar hroniski slimiem pacientiem.

Pēc LLĢĀA vadītājas paustā, asociācijā notiek domu apmaiņa par jaunajiem noteikumiem. Asociācijai esot informācija, ka noteikumi tiks mainīti, tāpēc LLĢĀA jau pagājušajā nedēļā VM iesniegusi vairākus priekšlikumus, tostarp rosināts noteikumos paredzēt ikgadēju mediķu atalgojuma palielināšanu par 20%, kā arī finansējuma palielināšanu rindu mazināšanai un tarifu palielināšanai.

Tāpat, pēc Kozlovskas teiktā, svarīgi jaunajos noteikumos paredzēt iespēju ģimenes ārstiem pacientiem nodrošināt attālinātas konsultācijas elektroniski vai pa telefonu, ņemot vērā datu drošības jautājumus, nosakot arī samaksu par tiem.

Kozlovska uzskata, ka noteikumos būtu jāparedz arī valsts apmaksāta mājas vizīte pie pacientiem ar smagām psihiskām saslimšanām, jo nereti šiem pacientiem nav citu saslimšanu, bet aprūpe nepieciešama. Tagad ģimenes ārsta valsts apmaksāta vizīte pie šādiem pacientiem netiek paredzēta, norādījusi Kozlovska.

Savukārt, vērtējot ministrijas piedāvāto valsts apmaksātās medicīnas pamata grozu, kas pienāksies visiem iedzīvotājiem, Kozlovska teikusi, ka ģimenes ārstiem nekam daudz nevajadzētu mainīties, jo tagad pamata grozs papildināts ar onkoloģiskām saslimšanām, kā arī sirds un asinsvadu slimību diagnostiku. “Gandrīz nav pacientu, kurus nevarētu pieņemt ģimenes ārsts,” teikusi asociācijas vadītāja.

Viņa piebildusi, ka par daļu no šiem jautājumiem plānots runāt īpaši izveidotā darba grupā, kurā piedalīsies ģimenes ārsti un VM pārstāvji.

Jau ziņots, ka VM sabiedriskajai apspriedei nodevusi jauno noteikumu projektu “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”, un priekšlikumi tam iesūtāmi līdz 19.jūlijam.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*