Sākums » Farmācija » LFB ar vairāk kā 600 aptieku atbalstu uzsāk sociālo kampaņu “Sirds tev tikai viena!”
LFB ar vairāk kā 600 aptieku atbalstu uzsāk sociālo kampaņu “Sirds tev tikai viena!”

LFB ar vairāk kā 600 aptieku atbalstu uzsāk sociālo kampaņu “Sirds tev tikai viena!”

1.oktobrī Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) ar Veselības ministrijas un Latvijas Kardiologu biedrības atbalstu vairāk kā 600 Latvijas aptiekās, kas ir gandrīz 78% no visām aptiekām, realizēs sociālo kampaņu, kas veltīta sirds un asinsvadu slimību riskiem “Sirds tev tikai viena!”. Kampaņas mērķis ir atgādināt par sirds un asinsvadu slimību galvenajiem riskiem, rosināt aptiekas piedāvāt saviem apmeklētājiem veselības paškontroles mērījumus, kopīgi izrunāt rīcības plānu risku mazināšanai, kā arī palīdzēt sekot slimības ārstēšanas rezultātiem tiem, kuri jau lieto kādas zāles.

Kampaņā piedalīsies 649 aptiekas, no tām asinsspiediena mērījumus piedāvās 604, glikozes līmeni asinīs varēs noteikt 177, bet kopējā holesterīna līmeni asinīs – 137 aptiekās.

Soc_kamp_2015_ 003Kā 29. septembrī preses konferencē masu medijiem pauda LFB prezidente Kitija Blumfelde, kampaņas uzdevums ir sniegt iedzīvotājiem informāciju par kardiovaskulāro slimību (KVS) riskiem, sniegt aptiekā farmaceita konsultāciju par iespējamiem KVS riskiem, ieteikumus to mazināšanai, veikt asinsspiediena mērījumus un noteikt ķermeņa masas indeksu (ĶMI), kur iespējams – noteikt arī glikozes un kopējā holesterīna līmeni asinīs, dokumentēt mērījumus, kopīgi pārrunāt iegūtos rezultātus, izvērtēt, izmantojot SCORE tabulas, sniegt konsultācijas par veselīgu dzīves veidu – akcentējot smēķēšanas ietekmi, fizisko aktivitāšu un sabalansēta uztura nozīmi, piedāvāt izmantot Veselības pases svarīgas informācijas fiksēšanai, aicinot vienmēr tās ņemt līdzi ejot uz aptieku vai pie ārsta.

Kampaņas ietvaros 29.septembrī Rīgas centrā iedzīvotājiem tiks izdalīti 3000 Slimību profilakses un kontroles centra bukletu “Vai Tu zini, kas ietekmē Tavas sirds veselību”.

Aptiekās tiks izvietoti informatīvi plakāti. Iedzīvotājiem tiks izdalīti 103 000 Veselības pasu. Kampaņas aktivitātes videoklipu veidā notiks arī sociālajos tīklos – Facebook, Twitter, draugiem.lv u.c. LFB interneta mājas lapā www.farmaceitubiedriba.lv būs pieejams aptieku saraksts – kuras aptiekas kādus mērījumus veic. Un, protams, pats būtiskākais – kampaņas laikā ar farmaceitu palīdzību iedzīvotāji tiks aicināti parūpēties par savas sirds veselību.

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece Egita Pole atzinīgi novērtēja LFB iesaistīšanos sabiedrības veselības uzlabošanā. “Veselības ministrija ar prieku atbalsta šādu kampaņu. Farmaceitiskā aprūpe ir veselības aprūpes sastāvdaļa, farmaceits ir veselības aprūpes posms, kas palīdz cilvēkam, kad jālieto zāles. Viņam ir ļoti liela loma sabiedrības veselības uzturēšanā,” preses konferencē atzina E.Pole. Viņa izteica arī cerību, ka Veselības pase turpinās darboties ne tikai kampaņas mēneša ietvaros, bet būs noderīga iedzīvotājiem arī turpmāk. “Citreiz sakām, ka ārstam vajadzētu parevidēt pacienta zāļu skapīti. Šī Veselības pase būs labs palīgs šajā jautājumā,” pauda E.Pole. Viņa atgādināja, ka sirds un asinsvadu slimības ir galvenais mirstības cēlonis mūsu valstī un viena no četrām VM prioritātēm, uz ko tiks vērsta ministrijas uzmanība tuvāko piecu gadu laikā.

Latvijas Kardiologu biedrības valdes loceklis Vilnis Dzērve-Tāluts skaidroja, ka šādas kampaņas ir labs kontaktu kanāls starp farmaceitu, ārstu un pacientu, jo tas ir veids, kā sabiedrībai piekļūt būtiskai informācijai, ko viens veselības aprūpes speciālists visiem iedzīvotājiem nevar nodot. Arī viņš atgādināja, ka Latvijā 57% visu mirušo ik gadu nomirst no sirds un asinsvadu slimībām. Latvijas populācijā šis risks ir ļoti augsts, taču pamazām situācija uzlabojas. Arī smēķēšanas, kā viena no riska faktoriem, apjoms pamazām samazinās. Taču vēl aizvien “populāras” diagnozes ir paaugstināts asinsspiediens un paaugstināts holesterīna līmenis asinīs. Visu iesaistīto pušu sadarbība ir profilakses līdzeklis.

Veselibas_pase_ 002Biedrības “Veselības projekti Latvijai”, kas iestājas par zāļu racionālu lietošanu, valdes priekšsēdētāja Ieva Salmane-Kuļikovska pauda cerību, ka jaunizveidotās Veselības pases varētu veicināt labāku pacientu līdzestību un racionālāku zāļu lietošanu.

Kā pastāstīja LFB prezidente K.Blumfelde, kampaņas kopējais budžets ir 7000 eiro; lielākā finansējuma daļa ieguldīta Veselības pasu izveidošanā. Finansējums nāk no visiem kampaņas dalībniekiem – lielajiem aptieku uzņēmumiem, individuālām aptiekām, individuālo aptieku apvienībām. Saņemts arī atbalsts no diviem ražotājiem – “Grindeks” un “Silvanols”, kas sagatavojuši kampaņai derīgus farmaceitu darba instrumentus – mērlentes ĶMI noteikšanai un SCORE tabulas, pēc kurām aprēķina riskus veselībai.

Kā skaidroja K.Blumfelde, LFB nav uzstājusi, ka šiem pakalpojumiem aptiekās jābūt bez maksas, jo, piemēram, glikozes līmeņa noteikšanai nepieciešams iegādāties teststrēmeles, taču asinsspiediena mērīšanu un ĶMI noteikšanu liela daļa aptieku varētu veikt bez maksas. “Katrā ziņā – mēs esam aicinājuši aptiekas tā darīt,” pauda LFB prezidente.

Elīna Badune

E.Badunes foto.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.