Sākums » Farmācija » LFB cer, ka ekonomikas ministra darba grupa ieklausīsies nozares profesionāļos

LFB cer, ka ekonomikas ministra darba grupa ieklausīsies nozares profesionāļos

Ekonomikas ministra Ralfa Nemiro veidota darba grupa nacionālās farmācijas politikas ekonomisko aspektu izpētei nākusi klajā ar vairākiem ierosinājumiem zāļu pieejamības veicināšanai. Tā, piemēram, darba grupa uzskata, ka, mazinoties aptieku savstarpējai konkurencei, būtu jāveicina jaunu zāļu ražotāju ienākšana Latvijas tirgū, jāpārskata ne tikai esošie aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritēriji, bet arī jāpapildina ar jauniem – ja iedzīvotāju skaits ir 4000 vai lielāks, attiecīgajā apdzīvotajā vietā aptieku skaitu nedrīkst ierobežot.

Tāpat būtu jāizskata kompensējamo medikamentu saraksta paplašināšana, jāveido stimulējoši apstākļi medikamentu ražošanas apjoma palielināšanai, kā arī jāpārskata medikamentu aizvietošanas mehānismi un jāievieš mobilās aptiekas, bet bezrecepšu zāles jāpārdod arī ārpus aptiekām.

Šādi un vēl citi ierosinājumi iekļauti darba grupas ziņojumā, kas pieejams Ekonomikas ministrijas mājaslapā:

https://em.gov.lv/files/attachments/Medikamenti_Zinojums_28.11.pdf

Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute pēc iepazīšanās ar ziņojumu uzskata, ka, lai arī ziņojums satur daudz objektīvu faktu, tomēr secinājumi nav unikāli – farmācijas nozare jau daudz diskutējusi ar sabiedrību par ieguvumiem un zaudējumiem, ko sabiedrības veselībai dod ierobežots vai neierobežots aptieku licenču skaitu, zāļu izplatīšana ārpus aptiekām, diennakts aptieku darbība u.c. Diemžēl par secinājumiem attiecībā uz aptieku darbību, rodas iespaids, ka darba grupa nav vērtējusi, kādi ir speciālistu – farmaceitu darba pienākumi, un ka farmaceiti kā veselības aprūpes speciālisti par saviem pakalpojumiem nesaņem budžeta finansējumu. Pēc LFB prezidentes domām, neparasti inovatīvs gan ir priekšlikums sadaļā par medikamentu aizvietošanu: “Nepieciešams izveidot elektronisko sistēmu, kuru varētu izmantot pacienti, aptiekas, ārsti utt., kur ierakstot komplikācijas un simptomus, varētu ieraudzīt kādus medikamentus varētu izrakstīt. Attiecīgi, būtu iespēja izvēlēties medikamentu, kurš varētu sniegt sagaidāmo rezultātu vai arī kura iedarbība jau ir pārbaudīta.” “Tad gan mums Latvijā būtu savs “mazais zāļu google”,” pauž LFB prezidente.

Viņa izsaka cerību, ka minētā darba grupa uz turpmākām sēdēm uzaicinās arī farmācijas nozares pārstāvjus, kas varētu detalizētāk skaidrot farmācijas nozares specifiku, lai darba rezultāts būtu tiešām noderīgs sabiedrībai.

 

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.