Sākums » Farmācija » LFB valde gatavo vairākus priekšlikumus valsts institūcijām

LFB valde gatavo vairākus priekšlikumus valsts institūcijām

Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valde uz kārtējo sēdi sanāca 21.novembrī – dienu pirms Veselības nozares stratēģiskās padomes sēdes Veselības ministrijā (VM). LFB seko līdzi notikumiem par veselības aprūpei nepieciešamā valsts budžeta finansējuma palielināšanu, ir pausts atbalsts Latvijas Ārstu biedrības aktivitātēm. Kā jau tika pieminēts LFB 25 gadu jubilejas konferencē 8. novembrī – budžeta finansējuma veselības aprūpei apjoms tieši ietekmē arī farmaceitu – slēgta tipa aptieku darbinieku atalgojumu. LFB prezidente valdi informēja, ka  tikusies ar slēgta tipa aptieku farmaceitiem seminārā 13. novembrī, kura laikā kolēģiem lūgts sniegt informāciju LFB par apstākļiem, kas tieši ietekmē viņu darba procesus, tai skaitā, kā pakļautībā atrodas slimnīcu aptiekas, un kādi ir kritēriji, pēc kuriem speciālistiem tiek aprēķināts atalgojums.  Slēgta tipa aptiekās daudz grūtāk savervēt darbiniekus, jo atalgojuma līmenis atšķiras no atvērta tipa aptieku farmaceitu saņemtā. Savukārt nepietiekošs nodarbināto speciālistu skaits var ietekmēt procesus aptiekā, kas savukārt ir risks pacientu drošībai. Ar apkopoto informāciju LFB valde gatavojas iepazīstināt Veselības ministriju, lai no vietas tiktu izkustināts jautājums par slēgta tipa aptieku darbības noteikumiem. Vairāk jādomā arī par slēgta tipa aptieku farmaceitu tālākizglītības apmācību vajadzībām un  to reālu īstenošanu.

Atceroties LFB 25 gadu jubilejas konferences norisi, LFB vadība vēlreiz informēja valdes locekļus par pasākuma atbalstītājiem, un no viņiem saņemtajiem apsveikumiem, kas liecina par LFB darba pozitīvu novērtējumu. Tika pārrunāta LFB profesionālā apbalvojuma “Gada farmaceits” piešķiršana. Valde bija vienisprātis, ka būtu vairāk jāpopularizē šī prestižā apbalvojuma nolikums savu biedru vidū, lai aptiekas vairāk novērtētu un atbalstītu spējīgos kolēģus, kas vienlaicīgi ar tiešo darbu aptiekā spēj īstenot papildus farmaceitiskās aprūpes projektus. Tieši konkrētas aptiekas vadītājam jābūt spējīgam izvērtēt  savu darbinieku profesionalitāti, lai veidotu aptiekas kolektīvā profesionālu, savstarpēji koleģiālu gaisotni.

D. Ķikute arī informēja, ka LFB Farmaceitu profesionālās kvalifikācijas sertifikācijas komisijai līdz šī gada beigām jāveic atkārtota akreditācija. Procesu veiks Latvijas Nacionālais akreditācijas birojs. Saistībā ar to valde veica precizējumus LFB Sertifikācijas padomes nolikumā, pielāgojot to normatīvajos aktos veiktām izmaiņām. Akreditācijas komisija apmeklēs arī farmaceitu sertifikācijas eksāmenu, lai uzraudzītu un novērtētu šo procesu.

Nākamā gada sākumā LFB pāno sniegt priekšlikumus VM saistībā ar Farmaceitu un farmaceita asistentu reģistra uzturēšanu. Tāpat LFB aicinās VM izskatīt iespējas uzlabot vai atvieglot reģistra sasaisti ar e-veselības sistēmu.

Valde arī izvirzīja diskusijai jautājumu par LFB sabiedriskā tēla veidošanas uzlabošanu un pasākumiem, ko varētu veikt šajā jomā. Vienlaicīgi – pozitīvs LFB tēls saistās arī ar kvalitatīvu un profesionālu farmaceita darbu aptiekā. “Ir ļoti grūti aktīvi aizstāvēt farmaceitu profesionālās tiesības, ja ikdienā iznāk saskarties ar “klusējošiem farmaceitiem” aptiekas oficīnā, kas recepšu zāles izsniedz, klientam neuzdodot nevienu jautājumu, lai saprastu, vai pacients zāles lietos pareizi,” teica D.Ķikute. LFB prezidente uzsvēra, ka nesenā dalība 13. novembrī “Latvijas Radio 1” rīta programmas “Kā labāk dzīvot” diskusijā apliecināja – sabiedrībai ir liela interese par farmācijas nozares jautājumiem, it īpaši tiem, kas skar viņus personīgi – zāļu pieejamība, farmaceita konsultācijas, aptieku darbs. Arī pēc raidījuma LFB vēl aizvien saņem daudz jautājumu no iedzīvotājiem, kas liecina, ka pieprasīts pakalpojums būtu zāļu lietošanas pārskatu veidošana, taču pagaidām nav skaidrības par to, vai un kā aptiekas par to varētu iekasēt samaksu. Turklāt, šim darbam nepieciešami īpaši sagatavoti farmaceiti. Iestrādes tam jau ir, un šī joma būtu jāattīsta.

Ķikute informēja, ka LFB studentu sekcijai – Latvijas Farmācijas studentu asociācijai – mainījusies vadība. Par asociācijas vadītāju ievēlēts Kaspars Eiduks no Rīgas Stradiņa universitātes.

LFB no biedru rindām pēc pašu vēlēšanās izslēdza trīs biedrus.

Nākamā valdes sēde plānota 19. decembrī.

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.